Noi 784 -35,9% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 1.607 +25,1% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 2.930 +12,4% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 285 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 4.000 5.000 nov 24: 625 noi nov 24: 1.895 rulate, prima înmatriculare dec 24: 1.589 noi dec 24: 1.972 rulate, prima înmatriculare ian 25: 726 noi ian 25: 1.681 rulate, prima înmatriculare feb 25: 744 noi feb 25: 2.165 rulate, prima înmatriculare mar 25: 532 noi mar 25: 2.252 rulate, prima înmatriculare apr 25: 569 noi apr 25: 2.349 rulate, prima înmatriculare mai 25: 631 noi mai 25: 2.263 rulate, prima înmatriculare iun 25: 581 noi iun 25: 2.339 rulate, prima înmatriculare iul 25: 976 noi iul 25: 2.465 rulate, prima înmatriculare aug 25: 1.018 noi aug 25: 2.107 rulate, prima înmatriculare sep 25: 1.140 noi sep 25: 2.255 rulate, prima înmatriculare oct 25: 906 noi oct 25: 2.614 rulate, prima înmatriculare nov 25: 1.021 noi nov 25: 2.389 rulate, prima înmatriculare dec 25: 2.638 noi dec 25: 2.101 rulate, prima înmatriculare ian 26: 255 noi ian 26: 1.801 rulate, prima înmatriculare feb 26: 583 noi feb 26: 2.265 rulate, prima înmatriculare mar 26: 454 noi mar 26: 2.312 rulate, prima înmatriculare apr 26: 367 noi apr 26: 2.080 rulate, prima înmatriculare mai 26: 389 noi mai 26: 1.921 rulate, prima înmatriculare iun 26: 964 noi iun 26: 2.049 rulate, prima înmatriculare iul 26: 536 noi iul 26: 2.102 rulate, prima înmatriculare aug 26: 385 noi aug 26: 1.934 rulate, prima înmatriculare sep 26: 671 noi sep 26: 2.112 rulate, prima înmatriculare oct 26: 597 noi oct 26: 2.032 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 625 1.895 dec 24 1.589 1.972 ian 25 726 1.681 feb 25 744 2.165 mar 25 532 2.252 apr 25 569 2.349 mai 25 631 2.263 iun 25 581 2.339 iul 25 976 2.465 aug 25 1.018 2.107 sep 25 1.140 2.255 oct 25 906 2.614 nov 25 1.021 2.389 dec 25 2.638 2.101 ian 26 255 1.801 feb 26 583 2.265 mar 26 454 2.312 apr 26 367 2.080 mai 26 389 1.921 iun 26 964 2.049 iul 26 536 2.102 aug 26 385 1.934 sep 26 671 2.112 oct 26 597 2.032
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 200 400 600 800 < 1999: 4 rulate, prima înmatriculare 1999: 2 rulate, prima înmatriculare 2000: 7 rulate, prima înmatriculare 2001: 13 rulate, prima înmatriculare 2002: 11 rulate, prima înmatriculare 2003: 23 rulate, prima înmatriculare 2004: 35 rulate, prima înmatriculare 2005: 40 rulate, prima înmatriculare 2006: 51 rulate, prima înmatriculare 2007: 49 rulate, prima înmatriculare 2008: 69 rulate, prima înmatriculare 2009: 69 rulate, prima înmatriculare 2010: 123 rulate, prima înmatriculare 2011: 126 rulate, prima înmatriculare 2012: 151 rulate, prima înmatriculare 2013: 123 rulate, prima înmatriculare 2014: 113 rulate, prima înmatriculare 2015: 133 rulate, prima înmatriculare 2016: 123 rulate, prima înmatriculare 2017: 1 noi 2017: 130 rulate, prima înmatriculare 2018: 99 rulate, prima înmatriculare 2019: 1 noi 2019: 60 rulate, prima înmatriculare 2020: 38 rulate, prima înmatriculare 2021: 9 rulate, prima înmatriculare 2022: 16 noi 2022: 5 rulate, prima înmatriculare 2023: 766 noi 2023: 1 rulate, prima înmatriculare < 1999 2000 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 1999 0 4 1999 0 2 2000 0 7 2001 0 13 2002 0 11 2003 0 23 2004 0 35 2005 0 40 2006 0 51 2007 0 49 2008 0 69 2009 0 69 2010 0 123 2011 0 126 2012 0 151 2013 0 123 2014 0 113 2015 0 133 2016 0 123 2017 1 130 2018 0 99 2019 1 60 2020 0 38 2021 0 9 2022 16 5 2023 766 1
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă MEGANE 691 28,9% CLIO 392 16,4% SCENIC 196 8,2% CAPTUR 166 6,9% KADJAR 142 5,9% AUSTRAL 126 5,3% LAGUNA 119 5,0% TRAFIC 100 4,2% ARKANA 98 4,1% TALISMAN 96 4,0%
Toate (25) Modele: valoare, vehicule, cotă KOLEOS 82 3,4% ESPACE 67 2,8% KANGOO 50 2,1% TWINGO 17 0,7% ZOE 12 0,5% MASTER 11 0,5% MODUS 11 0,5% LATITUDE 6 0,3% FLUENCE 3 0,1% DUSTER 1 0,0% Model necompletat 1 0,0% SYMBOL 1 0,0% THALIA 1 0,0% VEL SATIS 1 0,0% WIND 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Compacte (C) 694 29,0% SUV 615 25,7% Mici (B) 417 17,4% Monovolume (MPV) 413 17,3% Medii (D) 221 9,2% Mini (A) 18 0,8% Utilitare 11 0,5% Neclasificate 1 0,0% Mari și de lux (E) 1 0,0%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 542 22,7% Argeș 188 7,9% Prahova 128 5,4% Cluj 93 3,9% Iași 77 3,2% Ilfov 76 3,2% Maramureș 75 3,1% Brașov 71 3,0% Bacău 68 2,8% Galați 68 2,8%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Dolj 60 2,5% Timiș 60 2,5% Constanța 54 2,3% Sibiu 50 2,1% Dâmbovița 46 1,9% Hunedoara 44 1,8% Bihor 41 1,7% Olt 40 1,7% Satu Mare 38 1,6% Alba 37 1,5% Arad 37 1,5% Neamț 37 1,5% Gorj 36 1,5% Mureș 35 1,5% Suceava 35 1,5% Brăila 33 1,4% Buzău 33 1,4% Vrancea 31 1,3% Caraș-Severin 29 1,2% Vâlcea 25 1,0% Harghita 24 1,0% Giurgiu 22 0,9% Sălaj 21 0,9% Botoșani 20 0,8% Covasna 19 0,8% Călărași 18 0,8% Mehedinți 18 0,8% Teleorman 16 0,7% Bistrița-Năsăud 15 0,6% Ialomița 11 0,5% Tulcea 10 0,4% Vaslui 10 0,4%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 1.607 67,2% Noi 784 32,8%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 1.510 63,2% Benzină 448 18,7% Hibrid 354 14,8% Electric 62 2,6% GPL 17 0,7%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 1.765 73,8% Companie 626 26,2%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Berlină cu hayon 992 41,5% Break 900 37,6% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 270 11,3% Berlină 190 7,9% Cabriolet 20 0,8% Cupeu 19 0,8%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 701 29,3% 75-109 kW 1.273 53,2% 110-149 kW 353 14,8% 150-219 kW 4 0,2% 220 kW și peste 1 0,0% Necompletat 59 2,5%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 131 5,5% 1000-1399 cmc 465 19,4% 1400-1599 cmc 1.288 53,9% 1600-1999 cmc 426 17,8% 2000-2999 cmc 19 0,8% Necompletat 62 2,6%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.