Înmatriculări RENAULT SCENIC, martie 2026

Noi20,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare236-6,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri30

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300nov 24: 5 noinov 24: 211 rulate, prima înmatricularedec 24: 9 noidec 24: 210 rulate, prima înmatriculareian 25: 30 noiian 25: 170 rulate, prima înmatricularefeb 25: 1 noifeb 25: 226 rulate, prima înmatricularemar 25: 2 noimar 25: 253 rulate, prima înmatriculareapr 25: 238 rulate, prima înmatricularemai 25: 4 noimai 25: 211 rulate, prima înmatriculareiun 25: 1 noiiun 25: 243 rulate, prima înmatriculareiul 25: 1 noiiul 25: 211 rulate, prima înmatriculareaug 25: 4 noiaug 25: 216 rulate, prima înmatricularesep 25: 3 noisep 25: 204 rulate, prima înmatriculareoct 25: 21 noioct 25: 232 rulate, prima înmatricularenov 25: 4 noinov 25: 216 rulate, prima înmatricularedec 25: 22 noidec 25: 197 rulate, prima înmatriculareian 26: 2 noiian 26: 165 rulate, prima înmatricularefeb 26: 2 noifeb 26: 213 rulate, prima înmatricularemar 26: 2 noimar 26: 236 rulate, prima înmatriculareapr 26: 5 noiapr 26: 176 rulate, prima înmatricularemai 26: 2 noimai 26: 159 rulate, prima înmatriculareiun 26: 7 noiiun 26: 166 rulate, prima înmatriculareiul 26: 175 rulate, prima înmatriculareaug 26: 152 rulate, prima înmatricularesep 26: 2 noisep 26: 144 rulate, prima înmatriculareoct 26: 5 noioct 26: 169 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 245211
dec 249210
ian 2530170
feb 251226
mar 252253
apr 250238
mai 254211
iun 251243
iul 251211
aug 254216
sep 253204
oct 2521232
nov 254216
dec 2522197
ian 262165
feb 262213
mar 262236
apr 265176
mai 262159
iun 267166
iul 260175
aug 260152
sep 262144
oct 265169

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0102030402004: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 7 rulate, prima înmatriculare2006: 10 rulate, prima înmatriculare2007: 13 rulate, prima înmatriculare2008: 5 rulate, prima înmatriculare2009: 9 rulate, prima înmatriculare2010: 29 rulate, prima înmatriculare2011: 32 rulate, prima înmatriculare2012: 29 rulate, prima înmatriculare2013: 23 rulate, prima înmatriculare2014: 15 rulate, prima înmatriculare2015: 16 rulate, prima înmatriculare2016: 12 rulate, prima înmatriculare2017: 16 rulate, prima înmatriculare2018: 12 rulate, prima înmatriculare2019: 3 rulate, prima înmatriculare2020: 4 rulate, prima înmatriculare2025: 2 noi2004200520062007200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200401
200507
2006010
2007013
200805
200909
2010029
2011032
2012029
2013023
2014015
2015016
2016012
2017016
2018012
201903
202004
202100
202200
202300
202400
202520

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Monovolume (MPV)238100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
Argeș187,6%
Prahova166,7%
București156,3%
Bacău125,0%
Maramureș125,0%
Brașov114,6%
Iași104,2%
Hunedoara93,8%
Neamț93,8%
Caraș-Severin83,4%
Toate (39)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Dâmbovița83,4%
Timiș83,4%
Bihor72,9%
Cluj72,9%
Ilfov72,9%
Sălaj62,5%
Botoșani52,1%
Gorj52,1%
Vâlcea52,1%
Alba41,7%
Arad41,7%
Brăila41,7%
Buzău41,7%
Galați41,7%
Mureș41,7%
Satu Mare41,7%
Sibiu41,7%
Suceava41,7%
Teleorman41,7%
Călărași31,3%
Mehedinți31,3%
Vrancea31,3%
Bistrița-Năsăud20,8%
Constanța20,8%
Covasna20,8%
Dolj20,8%
Ialomița10,4%
Olt10,4%
Vaslui10,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare23699,2%
Noi20,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină18979,4%
Benzină4719,7%
Electric20,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică22092,4%
Companie187,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon15966,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)7933,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW114,6%
75-109 kW21690,8%
110-149 kW93,8%
Necompletat20,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc3113,0%
1400-1599 cmc16468,9%
1600-1999 cmc4117,2%
Necompletat20,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare2893,3%
Export26,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.