Înmatriculări PEUGEOT 2008, martie 2026

Noi71-38,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare132+61,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri30

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200250nov 24: 85 noinov 24: 47 rulate, prima înmatricularedec 24: 51 noidec 24: 52 rulate, prima înmatriculareian 25: 11 noiian 25: 56 rulate, prima înmatricularefeb 25: 104 noifeb 25: 75 rulate, prima înmatricularemar 25: 115 noimar 25: 82 rulate, prima înmatriculareapr 25: 34 noiapr 25: 64 rulate, prima înmatricularemai 25: 9 noimai 25: 90 rulate, prima înmatriculareiun 25: 82 noiiun 25: 92 rulate, prima înmatriculareiul 25: 108 noiiul 25: 126 rulate, prima înmatriculareaug 25: 34 noiaug 25: 115 rulate, prima înmatricularesep 25: 18 noisep 25: 151 rulate, prima înmatriculareoct 25: 61 noioct 25: 167 rulate, prima înmatricularenov 25: 5 noinov 25: 108 rulate, prima înmatricularedec 25: 20 noidec 25: 113 rulate, prima înmatriculareian 26: 94 noiian 26: 105 rulate, prima înmatricularefeb 26: 64 noifeb 26: 116 rulate, prima înmatricularemar 26: 71 noimar 26: 132 rulate, prima înmatriculareapr 26: 66 noiapr 26: 110 rulate, prima înmatricularemai 26: 117 noimai 26: 117 rulate, prima înmatriculareiun 26: 83 noiiun 26: 102 rulate, prima înmatriculareiul 26: 9 noiiul 26: 100 rulate, prima înmatriculareaug 26: 10 noiaug 26: 79 rulate, prima înmatricularesep 26: 16 noisep 26: 107 rulate, prima înmatriculareoct 26: 18 noioct 26: 96 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 248547
dec 245152
ian 251156
feb 2510475
mar 2511582
apr 253464
mai 25990
iun 258292
iul 25108126
aug 2534115
sep 2518151
oct 2561167
nov 255108
dec 2520113
ian 2694105
feb 2664116
mar 2671132
apr 2666110
mai 26117117
iun 2683102
iul 269100
aug 261079
sep 2616107
oct 261896

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060802013: 3 rulate, prima înmatriculare2014: 9 rulate, prima înmatriculare2015: 7 rulate, prima înmatriculare2016: 18 rulate, prima înmatriculare2017: 13 rulate, prima înmatriculare2018: 14 rulate, prima înmatriculare2019: 9 rulate, prima înmatriculare2020: 24 rulate, prima înmatriculare2021: 24 rulate, prima înmatriculare2022: 6 rulate, prima înmatriculare2023: 3 rulate, prima înmatriculare2024: 5 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 66 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare2013201420152016201720182019202020212022202320242025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
201303
201409
201507
2016018
2017013
2018014
201909
2020024
2021024
202206
202303
202451
2025661

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV203100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București7938,9%
Olt115,4%
Prahova104,9%
Constanța94,4%
Dolj94,4%
Timiș83,9%
Cluj73,4%
Hunedoara63,0%
Ilfov63,0%
Argeș52,5%
Toate (36)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Caraș-Severin42,0%
Dâmbovița42,0%
Neamț42,0%
Bihor31,5%
Botoșani31,5%
Brașov31,5%
Maramureș31,5%
Sibiu31,5%
Vrancea31,5%
Bacău21,0%
Buzău21,0%
Galați21,0%
Gorj21,0%
Iași21,0%
Vâlcea21,0%
Alba10,5%
Arad10,5%
Bistrița-Năsăud10,5%
Giurgiu10,5%
Harghita10,5%
Mehedinți10,5%
Mureș10,5%
Sălaj10,5%
Suceava10,5%
Teleorman10,5%
Vaslui10,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare13265,0%
Noi7135,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Benzină9848,3%
Hibrid6532,0%
Motorină2914,3%
Electric115,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică12561,6%
Companie7838,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)13265,0%
Break7135,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW3517,2%
75-109 kW15576,4%
110-149 kW21,0%
Necompletat115,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc16078,8%
1400-1599 cmc3215,8%
Necompletat115,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export30100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.