Noi 83 -21,7% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 979 -31,8% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 3.562 -19,2% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 560 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 500 1.000 1.500 2.000 nov 24: 70 noi nov 24: 1.264 rulate, prima înmatriculare dec 24: 23 noi dec 24: 1.380 rulate, prima înmatriculare ian 25: 16 noi ian 25: 1.090 rulate, prima înmatriculare feb 25: 30 noi feb 25: 1.351 rulate, prima înmatriculare mar 25: 50 noi mar 25: 1.407 rulate, prima înmatriculare apr 25: 38 noi apr 25: 1.440 rulate, prima înmatriculare mai 25: 106 noi mai 25: 1.435 rulate, prima înmatriculare iun 25: 108 noi iun 25: 1.318 rulate, prima înmatriculare iul 25: 42 noi iul 25: 1.451 rulate, prima înmatriculare aug 25: 106 noi aug 25: 1.254 rulate, prima înmatriculare sep 25: 78 noi sep 25: 1.384 rulate, prima înmatriculare oct 25: 75 noi oct 25: 1.454 rulate, prima înmatriculare nov 25: 130 noi nov 25: 1.303 rulate, prima înmatriculare dec 25: 165 noi dec 25: 1.099 rulate, prima înmatriculare ian 26: 31 noi ian 26: 941 rulate, prima înmatriculare feb 26: 10 noi feb 26: 1.188 rulate, prima înmatriculare mar 26: 113 noi mar 26: 1.259 rulate, prima înmatriculare apr 26: 185 noi apr 26: 1.136 rulate, prima înmatriculare mai 26: 83 noi mai 26: 979 rulate, prima înmatriculare iun 26: 38 noi iun 26: 1.075 rulate, prima înmatriculare iul 26: 19 noi iul 26: 1.124 rulate, prima înmatriculare aug 26: 10 noi aug 26: 965 rulate, prima înmatriculare sep 26: 5 noi sep 26: 1.015 rulate, prima înmatriculare oct 26: 7 noi oct 26: 974 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 70 1.264 dec 24 23 1.380 ian 25 16 1.090 feb 25 30 1.351 mar 25 50 1.407 apr 25 38 1.440 mai 25 106 1.435 iun 25 108 1.318 iul 25 42 1.451 aug 25 106 1.254 sep 25 78 1.384 oct 25 75 1.454 nov 25 130 1.303 dec 25 165 1.099 ian 26 31 941 feb 26 10 1.188 mar 26 113 1.259 apr 26 185 1.136 mai 26 83 979 iun 26 38 1.075 iul 26 19 1.124 aug 26 10 965 sep 26 5 1.015 oct 26 7 974
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 20 40 60 80 100 < 2002: 14 rulate, prima înmatriculare 2002: 5 rulate, prima înmatriculare 2003: 7 rulate, prima înmatriculare 2004: 21 rulate, prima înmatriculare 2005: 25 rulate, prima înmatriculare 2006: 33 rulate, prima înmatriculare 2007: 57 rulate, prima înmatriculare 2008: 60 rulate, prima înmatriculare 2009: 55 rulate, prima înmatriculare 2010: 69 rulate, prima înmatriculare 2011: 100 rulate, prima înmatriculare 2012: 84 rulate, prima înmatriculare 2013: 55 rulate, prima înmatriculare 2014: 62 rulate, prima înmatriculare 2015: 59 rulate, prima înmatriculare 2016: 70 rulate, prima înmatriculare 2017: 57 rulate, prima înmatriculare 2018: 36 rulate, prima înmatriculare 2019: 35 rulate, prima înmatriculare 2020: 28 rulate, prima înmatriculare 2021: 20 rulate, prima înmatriculare 2022: 15 rulate, prima înmatriculare 2023: 11 rulate, prima înmatriculare 2024: 1 rulate, prima înmatriculare 2025: 21 noi 2026: 62 noi < 2002 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023 2025
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2002 0 14 2002 0 5 2003 0 7 2004 0 21 2005 0 25 2006 0 33 2007 0 57 2008 0 60 2009 0 55 2010 0 69 2011 0 100 2012 0 84 2013 0 55 2014 0 62 2015 0 59 2016 0 70 2017 0 57 2018 0 36 2019 0 35 2020 0 28 2021 0 20 2022 0 15 2023 0 11 2024 0 1 2025 21 0 2026 62 0
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă ASTRA 394 37,1% CORSA 209 19,7% INSIGNIA 76 7,2% ZAFIRA 63 5,9% FRONTERA 62 5,8% MOKKA 53 5,0% MERIVA 44 4,1% ZAFIRA TOURER 34 3,2% VIVARO 24 2,3% CROSSLAND 20 1,9%
Toate (23) Modele: valoare, vehicule, cotă GRANDLAND 20 1,9% ANTARA 17 1,6% ADAM 8 0,8% Model necompletat 8 0,8% AGILA 5 0,5% COMBO 5 0,5% TIGRA 5 0,5% VECTRA 5 0,5% SIGNUM 4 0,4% AMPERA 2 0,2% CASCADA 2 0,2% KARL 1 0,1% ZAFIRA LIFE 1 0,1%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Compacte (C) 396 37,3% Mici (B) 214 20,2% SUV 172 16,2% Monovolume (MPV) 171 16,1% Medii (D) 85 8,0% Mini (A) 14 1,3% Neclasificate 8 0,8% Sport 2 0,2%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 132 12,4% Dolj 59 5,6% Timiș 57 5,4% Mureș 53 5,0% Arad 43 4,0% Iași 33 3,1% Suceava 33 3,1% Bihor 32 3,0% Harghita 30 2,8% Argeș 27 2,5%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Prahova 27 2,5% Sibiu 27 2,5% Neamț 26 2,4% Olt 25 2,4% Bacău 24 2,3% Brașov 24 2,3% Ilfov 24 2,3% Caraș-Severin 23 2,2% Dâmbovița 23 2,2% Satu Mare 23 2,2% Maramureș 22 2,1% Alba 21 2,0% Cluj 21 2,0% Hunedoara 21 2,0% Bistrița-Năsăud 18 1,7% Botoșani 18 1,7% Covasna 18 1,7% Mehedinți 18 1,7% Galați 15 1,4% Vaslui 15 1,4% Vâlcea 14 1,3% Buzău 13 1,2% Gorj 13 1,2% Ialomița 12 1,1% Sălaj 11 1,0% Teleorman 11 1,0% Vrancea 11 1,0% Brăila 10 0,9% Constanța 10 0,9% Călărași 9 0,8% Giurgiu 9 0,8% Tulcea 7 0,7%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 979 92,2% Noi 83 7,8%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 559 52,6% Benzină 423 39,8% Hibrid 62 5,8% GPL 12 1,1% Electric 6 0,6%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 917 86,3% Companie 145 13,7%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Utilizare multiplă (SUV, MPV) 517 48,7% Break 309 29,1% Berlină cu hayon 199 18,7% Cabriolet 16 1,5% Berlină 13 1,2% Cupeu 8 0,8%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 306 28,8% 75-109 kW 640 60,3% 110-149 kW 107 10,1% 150-219 kW 3 0,3% Necompletat 6 0,6%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 26 2,4% 1000-1399 cmc 402 37,9% 1400-1599 cmc 279 26,3% 1600-1999 cmc 339 31,9% 2000-2999 cmc 9 0,8% 3000 cmc și peste 1 0,1% Necompletat 6 0,6%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.