Înmatriculări OPEL, februarie 2023

Noi75-38,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.283-12,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări4.677+1,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri824

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 70 noinov 24: 1.264 rulate, prima înmatricularedec 24: 23 noidec 24: 1.380 rulate, prima înmatriculareian 25: 16 noiian 25: 1.090 rulate, prima înmatricularefeb 25: 30 noifeb 25: 1.351 rulate, prima înmatricularemar 25: 50 noimar 25: 1.407 rulate, prima înmatriculareapr 25: 38 noiapr 25: 1.440 rulate, prima înmatricularemai 25: 106 noimai 25: 1.435 rulate, prima înmatriculareiun 25: 108 noiiun 25: 1.318 rulate, prima înmatriculareiul 25: 42 noiiul 25: 1.451 rulate, prima înmatriculareaug 25: 106 noiaug 25: 1.254 rulate, prima înmatricularesep 25: 78 noisep 25: 1.384 rulate, prima înmatriculareoct 25: 75 noioct 25: 1.454 rulate, prima înmatricularenov 25: 130 noinov 25: 1.303 rulate, prima înmatricularedec 25: 165 noidec 25: 1.099 rulate, prima înmatriculareian 26: 31 noiian 26: 941 rulate, prima înmatricularefeb 26: 10 noifeb 26: 1.188 rulate, prima înmatricularemar 26: 113 noimar 26: 1.259 rulate, prima înmatriculareapr 26: 185 noiapr 26: 1.136 rulate, prima înmatricularemai 26: 83 noimai 26: 979 rulate, prima înmatriculareiun 26: 38 noiiun 26: 1.075 rulate, prima înmatriculareiul 26: 19 noiiul 26: 1.124 rulate, prima înmatriculareaug 26: 10 noiaug 26: 965 rulate, prima înmatricularesep 26: 5 noisep 26: 1.015 rulate, prima înmatriculareoct 26: 7 noioct 26: 974 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24701.264
dec 24231.380
ian 25161.090
feb 25301.351
mar 25501.407
apr 25381.440
mai 251061.435
iun 251081.318
iul 25421.451
aug 251061.254
sep 25781.384
oct 25751.454
nov 251301.303
dec 251651.099
ian 2631941
feb 26101.188
mar 261131.259
apr 261851.136
mai 2683979
iun 26381.075
iul 26191.124
aug 2610965
sep 2651.015
oct 267974

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 1998: 5 rulate, prima înmatriculare1998: 2 rulate, prima înmatriculare1999: 12 rulate, prima înmatriculare2000: 9 rulate, prima înmatriculare2001: 37 rulate, prima înmatriculare2002: 25 rulate, prima înmatriculare2003: 34 rulate, prima înmatriculare2004: 60 rulate, prima înmatriculare2005: 92 rulate, prima înmatriculare2006: 99 rulate, prima înmatriculare2007: 146 rulate, prima înmatriculare2008: 121 rulate, prima înmatriculare2009: 97 rulate, prima înmatriculare2010: 83 rulate, prima înmatriculare2011: 131 rulate, prima înmatriculare2012: 69 rulate, prima înmatriculare2013: 46 rulate, prima înmatriculare2014: 44 rulate, prima înmatriculare2015: 40 rulate, prima înmatriculare2016: 43 rulate, prima înmatriculare2017: 42 rulate, prima înmatriculare2018: 24 rulate, prima înmatriculare2019: 16 rulate, prima înmatriculare2020: 3 rulate, prima înmatriculare2021: 3 noi2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 72 noi< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199805
199802
1999012
200009
2001037
2002025
2003034
2004060
2005092
2006099
20070146
20080121
2009097
2010083
20110131
2012069
2013046
2014044
2015040
2016043
2017042
2018024
2019016
202003
202133
2022720

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
ASTRA48936,0%
CORSA30322,3%
ZAFIRA14810,9%
INSIGNIA664,9%
MERIVA634,6%
VIVARO473,5%
ANTARA392,9%
MOKKA382,8%
VECTRA302,2%
CROSSLAND261,9%
Toate (24)
Modele: valoare, vehicule, cotă
Model necompletat231,7%
ZAFIRA TOURER231,7%
COMBO181,3%
AGILA80,6%
FRONTERA80,6%
GRANDLAND80,6%
TIGRA70,5%
SIGNUM60,4%
ADAM30,2%
AMPERA10,1%
CALIBRA10,1%
KARL10,1%
MOVANO10,1%
SPEEDSTER10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)49036,1%
Mici (B)31022,8%
Monovolume (MPV)29922,0%
SUV1198,8%
Medii (D)1027,5%
Neclasificate241,8%
Mini (A)120,9%
Sport10,1%
Utilitare10,1%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București1128,2%
Dolj936,8%
Arad876,4%
Timiș544,0%
Bacău503,7%
Prahova503,7%
Cluj453,3%
Iași443,2%
Hunedoara433,2%
Mureș423,1%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Suceava423,1%
Sibiu402,9%
Brașov382,8%
Bihor352,6%
Harghita352,6%
Alba302,2%
Caraș-Severin302,2%
Constanța302,2%
Galați302,2%
Ilfov302,2%
Maramureș302,2%
Neamț282,1%
Olt272,0%
Vrancea272,0%
Argeș261,9%
Botoșani261,9%
Gorj241,8%
Satu Mare231,7%
Teleorman181,3%
Vâlcea181,3%
Covasna171,3%
Dâmbovița171,3%
Mehedinți171,3%
Sălaj161,2%
Buzău151,1%
Vaslui151,1%
Giurgiu131,0%
Brăila120,9%
Bistrița-Năsăud100,7%
Ialomița70,5%
Tulcea70,5%
Călărași50,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.28394,5%
Noi755,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină81660,1%
Benzină52338,5%
GPL100,7%
Electric60,4%
GNC/GNL20,1%
Hibrid10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.22890,4%
Companie1309,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)69551,2%
Break30122,2%
Berlină cu hayon28821,2%
Cupeu272,0%
Berlină261,9%
Cabriolet211,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW57642,4%
75-109 kW62345,9%
110-149 kW15111,1%
150-219 kW20,1%
Necompletat60,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc352,6%
1000-1399 cmc42731,4%
1400-1599 cmc23417,2%
1600-1999 cmc61545,3%
2000-2999 cmc413,0%
Necompletat60,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București4219,0%
Dolj2405,1%
Prahova2174,6%
Bacău1833,9%
Argeș1723,7%
Dâmbovița1513,2%
Ilfov1493,2%
Olt1493,2%
Arad1393,0%
Timiș1393,0%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Constanța1372,9%
Iași1232,6%
Bihor1202,6%
Suceava1172,5%
Teleorman1172,5%
Harghita1142,4%
Brașov1102,4%
Giurgiu1092,3%
Cluj1012,2%
Mureș992,1%
Sibiu962,1%
Galați952,0%
Buzău932,0%
Vrancea881,9%
Alba851,8%
Vâlcea841,8%
Brăila831,8%
Călărași831,8%
Covasna811,7%
Hunedoara791,7%
Ialomița761,6%
Neamț761,6%
Mehedinți751,6%
Vaslui721,5%
Maramureș691,5%
Botoșani581,2%
Gorj551,2%
Tulcea541,2%
Satu Mare521,1%
Caraș-Severin461,0%
Bistrița-Năsăud370,8%
Sălaj330,7%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare70685,7%
Export11714,2%
Înmatriculat pentru export10,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.