Înmatriculări NISSAN, iunie 2026

Noi320+814,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare959-8,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări675+2,9% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri109

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 39 noinov 24: 894 rulate, prima înmatricularedec 24: 37 noidec 24: 875 rulate, prima înmatriculareian 25: 79 noiian 25: 826 rulate, prima înmatricularefeb 25: 57 noifeb 25: 1.011 rulate, prima înmatricularemar 25: 32 noimar 25: 973 rulate, prima înmatriculareapr 25: 41 noiapr 25: 1.065 rulate, prima înmatricularemai 25: 35 noimai 25: 1.071 rulate, prima înmatriculareiun 25: 35 noiiun 25: 1.049 rulate, prima înmatriculareiul 25: 62 noiiul 25: 1.157 rulate, prima înmatriculareaug 25: 15 noiaug 25: 893 rulate, prima înmatricularesep 25: 37 noisep 25: 1.042 rulate, prima înmatriculareoct 25: 210 noioct 25: 1.196 rulate, prima înmatricularenov 25: 154 noinov 25: 981 rulate, prima înmatricularedec 25: 273 noidec 25: 928 rulate, prima înmatriculareian 26: 67 noiian 26: 855 rulate, prima înmatricularefeb 26: 67 noifeb 26: 1.071 rulate, prima înmatricularemar 26: 570 noimar 26: 1.109 rulate, prima înmatriculareapr 26: 101 noiapr 26: 962 rulate, prima înmatricularemai 26: 31 noimai 26: 964 rulate, prima înmatriculareiun 26: 320 noiiun 26: 959 rulate, prima înmatriculareiul 26: 1 noiiul 26: 978 rulate, prima înmatriculareaug 26: 3 noiaug 26: 861 rulate, prima înmatricularesep 26: 2 noisep 26: 958 rulate, prima înmatriculareoct 26: 2 noioct 26: 934 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2439894
dec 2437875
ian 2579826
feb 25571.011
mar 2532973
apr 25411.065
mai 25351.071
iun 25351.049
iul 25621.157
aug 2515893
sep 25371.042
oct 252101.196
nov 25154981
dec 25273928
ian 2667855
feb 26671.071
mar 265701.109
apr 26101962
mai 2631964
iun 26320959
iul 261978
aug 263861
sep 262958
oct 262934

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300< 2002: 9 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 3 rulate, prima înmatriculare2005: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 6 rulate, prima înmatriculare2007: 17 rulate, prima înmatriculare2008: 18 rulate, prima înmatriculare2009: 24 rulate, prima înmatriculare2010: 57 rulate, prima înmatriculare2011: 91 rulate, prima înmatriculare2012: 93 rulate, prima înmatriculare2013: 76 rulate, prima înmatriculare2014: 131 rulate, prima înmatriculare2015: 93 rulate, prima înmatriculare2016: 92 rulate, prima înmatriculare2017: 67 rulate, prima înmatriculare2018: 58 rulate, prima înmatriculare2019: 47 rulate, prima înmatriculare2020: 21 rulate, prima înmatriculare2021: 17 rulate, prima înmatriculare2022: 16 rulate, prima înmatriculare2023: 18 rulate, prima înmatriculare2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 56 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare2026: 264 noi2026: 1 rulate, prima înmatriculare< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200209
200201
200300
200403
200501
200606
2007017
2008018
2009024
2010057
2011091
2012093
2013076
20140131
2015093
2016092
2017067
2018058
2019047
2020021
2021017
2022016
2023018
202401
2025561
20262641

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
QASHQAI93973,4%
X-TRAIL1148,9%
JUKE876,8%
QASHQAI+2634,9%
LEAF120,9%
NV200110,9%
MICRA90,7%
PULSAR90,7%
NOTE80,6%
PRIMASTAR40,3%
Toate (23)
Modele: valoare, vehicule, cotă
Model necompletat30,2%
PATHFINDER30,2%
PATROL30,2%
PRIMERA30,2%
MURANO20,2%
TERRANO20,2%
200SX10,1%
ARMADA NISMO10,1%
CUBE10,1%
MAXIMA QX10,1%
NV40010,1%
PIXO10,1%
QUASHQAI+210,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV1.21394,8%
Compacte (C)211,6%
Mici (B)171,3%
Monovolume (MPV)151,2%
Neclasificate90,7%
Medii (D)30,2%
Mini (A)10,1%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București31724,8%
Suceava564,4%
Bacău514,0%
Cluj443,4%
Mureș423,3%
Brașov413,2%
Prahova413,2%
Argeș393,0%
Iași383,0%
Maramureș352,7%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Neamț332,6%
Timiș332,6%
Hunedoara312,4%
Sibiu312,4%
Bihor302,3%
Alba272,1%
Bistrița-Năsăud262,0%
Botoșani262,0%
Dolj262,0%
Mehedinți241,9%
Buzău231,8%
Arad211,6%
Gorj211,6%
Dâmbovița201,6%
Galați201,6%
Vrancea201,6%
Vâlcea191,5%
Caraș-Severin181,4%
Constanța131,0%
Olt131,0%
Sălaj131,0%
Ilfov120,9%
Harghita110,9%
Covasna100,8%
Satu Mare100,8%
Vaslui100,8%
Tulcea90,7%
Brăila80,6%
Ialomița70,5%
Teleorman50,4%
Giurgiu30,2%
Călărași20,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare95975,0%
Noi32025,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină72957,0%
Hibrid35828,0%
Benzină17914,0%
Electric120,9%
GPL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică91771,7%
Companie36228,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)1.16591,1%
Break1017,9%
Berlină cu hayon70,5%
Berlină20,2%
Cabriolet20,2%
Cupeu20,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW262,0%
75-109 kW77360,4%
110-149 kW47136,8%
150-219 kW10,1%
220 kW și peste20,2%
Necompletat60,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc110,9%
1000-1399 cmc42032,8%
1400-1599 cmc69354,2%
1600-1999 cmc1269,9%
2000-2999 cmc151,2%
3000 cmc și peste20,2%
Necompletat120,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București629,2%
Suceava385,6%
Cluj294,3%
Bacău284,1%
Iași263,9%
Brașov253,7%
Maramureș253,7%
Timiș243,6%
Argeș233,4%
Mureș223,3%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Prahova223,3%
Dâmbovița203,0%
Bihor182,7%
Hunedoara182,7%
Neamț182,7%
Constanța172,5%
Gorj172,5%
Alba162,4%
Olt152,2%
Botoșani142,1%
Buzău142,1%
Sibiu142,1%
Ilfov131,9%
Dolj121,8%
Vâlcea121,8%
Vrancea121,8%
Brăila111,6%
Covasna111,6%
Satu Mare111,6%
Arad91,3%
Galați91,3%
Vaslui91,3%
Bistrița-Năsăud81,2%
Ialomița81,2%
Călărași71,0%
Harghita71,0%
Mehedinți71,0%
Caraș-Severin60,9%
Teleorman60,9%
Tulcea60,9%
Sălaj50,7%
Giurgiu10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export8678,9%
Dezmembrare2220,2%
Înmatriculat pentru export10,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.