Noi 35 -93,1% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 1.049 +33,1% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 656 +12,5% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 31 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 500 1.000 1.500 2.000 nov 24: 39 noi nov 24: 894 rulate, prima înmatriculare dec 24: 37 noi dec 24: 875 rulate, prima înmatriculare ian 25: 79 noi ian 25: 826 rulate, prima înmatriculare feb 25: 57 noi feb 25: 1.011 rulate, prima înmatriculare mar 25: 32 noi mar 25: 973 rulate, prima înmatriculare apr 25: 41 noi apr 25: 1.065 rulate, prima înmatriculare mai 25: 35 noi mai 25: 1.071 rulate, prima înmatriculare iun 25: 35 noi iun 25: 1.049 rulate, prima înmatriculare iul 25: 62 noi iul 25: 1.157 rulate, prima înmatriculare aug 25: 15 noi aug 25: 893 rulate, prima înmatriculare sep 25: 37 noi sep 25: 1.042 rulate, prima înmatriculare oct 25: 210 noi oct 25: 1.196 rulate, prima înmatriculare nov 25: 154 noi nov 25: 981 rulate, prima înmatriculare dec 25: 273 noi dec 25: 928 rulate, prima înmatriculare ian 26: 67 noi ian 26: 855 rulate, prima înmatriculare feb 26: 67 noi feb 26: 1.071 rulate, prima înmatriculare mar 26: 570 noi mar 26: 1.109 rulate, prima înmatriculare apr 26: 101 noi apr 26: 962 rulate, prima înmatriculare mai 26: 31 noi mai 26: 964 rulate, prima înmatriculare iun 26: 320 noi iun 26: 959 rulate, prima înmatriculare iul 26: 1 noi iul 26: 978 rulate, prima înmatriculare aug 26: 3 noi aug 26: 861 rulate, prima înmatriculare sep 26: 2 noi sep 26: 958 rulate, prima înmatriculare oct 26: 2 noi oct 26: 934 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 39 894 dec 24 37 875 ian 25 79 826 feb 25 57 1.011 mar 25 32 973 apr 25 41 1.065 mai 25 35 1.071 iun 25 35 1.049 iul 25 62 1.157 aug 25 15 893 sep 25 37 1.042 oct 25 210 1.196 nov 25 154 981 dec 25 273 928 ian 26 67 855 feb 26 67 1.071 mar 26 570 1.109 apr 26 101 962 mai 26 31 964 iun 26 320 959 iul 26 1 978 aug 26 3 861 sep 26 2 958 oct 26 2 934
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 50 100 150 < 2001: 8 rulate, prima înmatriculare 2001: 2 rulate, prima înmatriculare 2002: 2 rulate, prima înmatriculare 2003: 7 rulate, prima înmatriculare 2004: 4 rulate, prima înmatriculare 2005: 8 rulate, prima înmatriculare 2006: 5 rulate, prima înmatriculare 2007: 26 rulate, prima înmatriculare 2008: 40 rulate, prima înmatriculare 2009: 48 rulate, prima înmatriculare 2010: 94 rulate, prima înmatriculare 2011: 113 rulate, prima înmatriculare 2012: 134 rulate, prima înmatriculare 2013: 69 rulate, prima înmatriculare 2014: 126 rulate, prima înmatriculare 2015: 108 rulate, prima înmatriculare 2016: 56 rulate, prima înmatriculare 2017: 70 rulate, prima înmatriculare 2018: 56 rulate, prima înmatriculare 2019: 24 rulate, prima înmatriculare 2020: 20 rulate, prima înmatriculare 2021: 7 rulate, prima înmatriculare 2022: 7 rulate, prima înmatriculare 2023: 8 noi 2023: 4 rulate, prima înmatriculare 2024: 11 noi 2024: 11 rulate, prima înmatriculare 2025: 16 noi < 2001 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022 2024
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2001 0 8 2001 0 2 2002 0 2 2003 0 7 2004 0 4 2005 0 8 2006 0 5 2007 0 26 2008 0 40 2009 0 48 2010 0 94 2011 0 113 2012 0 134 2013 0 69 2014 0 126 2015 0 108 2016 0 56 2017 0 70 2018 0 56 2019 0 24 2020 0 20 2021 0 7 2022 0 7 2023 8 4 2024 11 11 2025 16 0
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă QASHQAI 695 64,1% X-TRAIL 116 10,7% JUKE 94 8,7% QASHQAI+2 89 8,2% MICRA 19 1,8% NOTE 10 0,9% ARIYA 8 0,7% LEAF 8 0,7% PATROL 8 0,7% PATHFINDER 6 0,6%
Toate (24) Modele: valoare, vehicule, cotă NV200 4 0,4% PIXO 4 0,4% PRIMASTAR 4 0,4% PULSAR 4 0,4% ALMERA 2 0,2% MURANO 2 0,2% Model necompletat 2 0,2% PRIMERA 2 0,2% TERRANO II 2 0,2% 350Z 1 0,1% CUBE 1 0,1% FIGARO 1 0,1% SUNNY 1 0,1% TERRANO 1 0,1%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 1.021 94,2% Mici (B) 29 2,7% Compacte (C) 14 1,3% Monovolume (MPV) 8 0,7% Neclasificate 5 0,5% Mini (A) 4 0,4% Medii (D) 2 0,2% Sport 1 0,1%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 55 5,1% Maramureș 54 5,0% Bacău 50 4,6% Timiș 49 4,5% Suceava 48 4,4% Iași 47 4,3% Mureș 45 4,2% Argeș 43 4,0% Dolj 38 3,5% Prahova 35 3,2%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Cluj 34 3,1% Arad 33 3,0% Neamț 33 3,0% Brașov 29 2,7% Dâmbovița 29 2,7% Galați 29 2,7% Hunedoara 29 2,7% Bihor 27 2,5% Gorj 27 2,5% Sibiu 26 2,4% Satu Mare 23 2,1% Botoșani 22 2,0% Mehedinți 22 2,0% Vaslui 22 2,0% Alba 20 1,8% Harghita 20 1,8% Vrancea 20 1,8% Sălaj 19 1,8% Buzău 18 1,7% Covasna 18 1,7% Caraș-Severin 17 1,6% Ilfov 15 1,4% Olt 15 1,4% Vâlcea 14 1,3% Constanța 12 1,1% Brăila 11 1,0% Bistrița-Năsăud 9 0,8% Ialomița 8 0,7% Teleorman 7 0,6% Tulcea 5 0,5% Giurgiu 4 0,4% Călărași 3 0,3%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 1.049 96,8% Noi 35 3,2%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 868 80,1% Benzină 150 13,8% Hibrid 47 4,3% Electric 16 1,5% GPL 3 0,3%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 1.028 94,8% Companie 56 5,2%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Utilizare multiplă (SUV, MPV) 951 87,7% Break 115 10,6% Berlină cu hayon 14 1,3% Berlină 2 0,2% Cupeu 2 0,2%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 44 4,1% 75-109 kW 833 76,8% 110-149 kW 189 17,4% 150-219 kW 3 0,3% 220 kW și peste 1 0,1% Necompletat 14 1,3%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 16 1,5% 1000-1399 cmc 96 8,9% 1400-1599 cmc 766 70,7% 1600-1999 cmc 160 14,8% 2000-2999 cmc 27 2,5% 3000 cmc și peste 3 0,3% Necompletat 16 1,5%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.