Înmatriculări NISSAN, februarie 2023

Noi89+93,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare735+14,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări617-1,1% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri81

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 39 noinov 24: 894 rulate, prima înmatricularedec 24: 37 noidec 24: 875 rulate, prima înmatriculareian 25: 79 noiian 25: 826 rulate, prima înmatricularefeb 25: 57 noifeb 25: 1.011 rulate, prima înmatricularemar 25: 32 noimar 25: 973 rulate, prima înmatriculareapr 25: 41 noiapr 25: 1.065 rulate, prima înmatricularemai 25: 35 noimai 25: 1.071 rulate, prima înmatriculareiun 25: 35 noiiun 25: 1.049 rulate, prima înmatriculareiul 25: 62 noiiul 25: 1.157 rulate, prima înmatriculareaug 25: 15 noiaug 25: 893 rulate, prima înmatricularesep 25: 37 noisep 25: 1.042 rulate, prima înmatriculareoct 25: 210 noioct 25: 1.196 rulate, prima înmatricularenov 25: 154 noinov 25: 981 rulate, prima înmatricularedec 25: 273 noidec 25: 928 rulate, prima înmatriculareian 26: 67 noiian 26: 855 rulate, prima înmatricularefeb 26: 67 noifeb 26: 1.071 rulate, prima înmatricularemar 26: 570 noimar 26: 1.109 rulate, prima înmatriculareapr 26: 101 noiapr 26: 962 rulate, prima înmatricularemai 26: 31 noimai 26: 964 rulate, prima înmatriculareiun 26: 320 noiiun 26: 959 rulate, prima înmatriculareiul 26: 1 noiiul 26: 978 rulate, prima înmatriculareaug 26: 3 noiaug 26: 861 rulate, prima înmatricularesep 26: 2 noisep 26: 958 rulate, prima înmatriculareoct 26: 2 noioct 26: 934 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2439894
dec 2437875
ian 2579826
feb 25571.011
mar 2532973
apr 25411.065
mai 25351.071
iun 25351.049
iul 25621.157
aug 2515893
sep 25371.042
oct 252101.196
nov 25154981
dec 25273928
ian 2667855
feb 26671.071
mar 265701.109
apr 26101962
mai 2631964
iun 26320959
iul 261978
aug 263861
sep 262958
oct 262934

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 1999: 11 rulate, prima înmatriculare1999: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 6 rulate, prima înmatriculare2005: 16 rulate, prima înmatriculare2006: 10 rulate, prima înmatriculare2007: 47 rulate, prima înmatriculare2008: 46 rulate, prima înmatriculare2009: 43 rulate, prima înmatriculare2010: 89 rulate, prima înmatriculare2011: 111 rulate, prima înmatriculare2012: 82 rulate, prima înmatriculare2013: 71 rulate, prima înmatriculare2014: 67 rulate, prima înmatriculare2015: 28 rulate, prima înmatriculare2016: 24 rulate, prima înmatriculare2017: 26 rulate, prima înmatriculare2018: 16 rulate, prima înmatriculare2019: 11 rulate, prima înmatriculare2020: 7 rulate, prima înmatriculare2021: 2 noi2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 84 noi2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 3 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1999011
199903
200003
200103
200205
200305
200406
2005016
2006010
2007047
2008046
2009043
2010089
20110111
2012082
2013071
2014067
2015028
2016024
2017026
2018016
2019011
202007
202123
2022842
202330

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
QASHQAI47357,4%
JUKE9010,9%
QASHQAI+2819,8%
X-TRAIL759,1%
MICRA283,4%
PATHFINDER172,1%
PATROL151,8%
NOTE121,5%
LEAF111,3%
PRIMERA50,6%
Toate (19)
Modele: valoare, vehicule, cotă
ALMERA TINO30,4%
MURANO30,4%
NV20030,4%
Model necompletat20,2%
TERRANO II20,2%
ALMERA10,1%
PIXO10,1%
PRIMASTAR10,1%
SERENA10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV75691,7%
Mici (B)404,9%
Compacte (C)151,8%
Medii (D)50,6%
Monovolume (MPV)40,5%
Neclasificate30,4%
Mini (A)10,1%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București647,8%
Cluj475,7%
Timiș394,7%
Suceava374,5%
Bihor344,1%
Iași313,8%
Hunedoara303,6%
Bacău283,4%
Mureș283,4%
Prahova283,4%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Sibiu283,4%
Brașov253,0%
Galați232,8%
Maramureș232,8%
Botoșani222,7%
Argeș212,5%
Gorj212,5%
Vâlcea202,4%
Constanța192,3%
Dolj192,3%
Neamț192,3%
Harghita182,2%
Caraș-Severin172,1%
Mehedinți172,1%
Satu Mare172,1%
Alba161,9%
Sălaj141,7%
Vrancea141,7%
Bistrița-Năsăud131,6%
Arad121,5%
Olt121,5%
Dâmbovița91,1%
Buzău81,0%
Ilfov81,0%
Vaslui81,0%
Brăila70,8%
Covasna70,8%
Giurgiu60,7%
Teleorman50,6%
Tulcea50,6%
Ialomița30,4%
Călărași20,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare73589,2%
Noi8910,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină61774,9%
Benzină11614,1%
Hibrid749,0%
Electric111,3%
GPL60,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică73188,7%
Companie9311,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)69484,2%
Break10713,0%
Berlină cu hayon202,4%
Berlină20,2%
Cupeu10,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW536,4%
75-109 kW55367,1%
110-149 kW20725,1%
150-219 kW20,2%
220 kW și peste10,1%
Necompletat81,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc172,1%
1000-1399 cmc8710,6%
1400-1599 cmc51862,9%
1600-1999 cmc13616,5%
2000-2999 cmc536,4%
3000 cmc și peste20,2%
Necompletat111,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București6911,2%
Ilfov345,5%
Argeș304,9%
Maramureș304,9%
Suceava274,4%
Cluj254,1%
Constanța193,1%
Bacău172,8%
Brașov172,8%
Prahova172,8%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Sibiu172,8%
Timiș172,8%
Harghita162,6%
Iași162,6%
Mureș162,6%
Dolj152,4%
Hunedoara152,4%
Bistrița-Năsăud142,3%
Olt132,1%
Alba111,8%
Botoșani111,8%
Brăila111,8%
Buzău111,8%
Caraș-Severin111,8%
Mehedinți111,8%
Neamț111,8%
Bihor101,6%
Satu Mare101,6%
Dâmbovița91,5%
Galați91,5%
Vâlcea91,5%
Arad81,3%
Covasna81,3%
Giurgiu71,1%
Gorj71,1%
Teleorman71,1%
Vaslui71,1%
Călărași61,0%
Ialomița50,8%
Sălaj50,8%
Tulcea50,8%
Vrancea40,6%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export4859,3%
Dezmembrare3239,5%
Înmatriculat pentru export11,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.