Înmatriculări NISSAN X-TRAIL, martie 2026

Noi173+1472,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare142+25,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri2

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400nov 24: 17 noinov 24: 70 rulate, prima înmatricularedec 24: 14 noidec 24: 76 rulate, prima înmatriculareian 25: 15 noiian 25: 89 rulate, prima înmatricularefeb 25: 9 noifeb 25: 96 rulate, prima înmatricularemar 25: 11 noimar 25: 113 rulate, prima înmatriculareapr 25: 5 noiapr 25: 105 rulate, prima înmatricularemai 25: 11 noimai 25: 104 rulate, prima înmatriculareiun 25: 8 noiiun 25: 108 rulate, prima înmatriculareiul 25: 29 noiiul 25: 134 rulate, prima înmatriculareaug 25: 4 noiaug 25: 96 rulate, prima înmatricularesep 25: 7 noisep 25: 120 rulate, prima înmatriculareoct 25: 8 noioct 25: 125 rulate, prima înmatricularenov 25: 15 noinov 25: 121 rulate, prima înmatricularedec 25: 43 noidec 25: 102 rulate, prima înmatriculareian 26: 6 noiian 26: 118 rulate, prima înmatricularefeb 26: 7 noifeb 26: 143 rulate, prima înmatricularemar 26: 173 noimar 26: 142 rulate, prima înmatriculareapr 26: 25 noiapr 26: 134 rulate, prima înmatricularemai 26: 6 noimai 26: 94 rulate, prima înmatriculareiun 26: 14 noiiun 26: 100 rulate, prima înmatriculareiul 26: 118 rulate, prima înmatriculareaug 26: 1 noiaug 26: 93 rulate, prima înmatricularesep 26: 1 noisep 26: 98 rulate, prima înmatriculareoct 26: 2 noioct 26: 90 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241770
dec 241476
ian 251589
feb 25996
mar 2511113
apr 255105
mai 2511104
iun 258108
iul 2529134
aug 25496
sep 257120
oct 258125
nov 2515121
dec 2543102
ian 266118
feb 267143
mar 26173142
apr 2625134
mai 26694
iun 2614100
iul 260118
aug 26193
sep 26198
oct 26290

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0501001502002003: 2 rulate, prima înmatriculare2005: 2 rulate, prima înmatriculare2006: 3 rulate, prima înmatriculare2007: 2 rulate, prima înmatriculare2008: 5 rulate, prima înmatriculare2009: 3 rulate, prima înmatriculare2010: 1 rulate, prima înmatriculare2011: 7 rulate, prima înmatriculare2012: 6 rulate, prima înmatriculare2013: 1 rulate, prima înmatriculare2014: 14 rulate, prima înmatriculare2015: 11 rulate, prima înmatriculare2016: 32 rulate, prima înmatriculare2017: 26 rulate, prima înmatriculare2018: 14 rulate, prima înmatriculare2019: 5 rulate, prima înmatriculare2020: 2 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 4 rulate, prima înmatriculare2025: 173 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare20032004200520062007200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200302
200400
200502
200603
200702
200805
200903
201001
201107
201206
201301
2014014
2015011
2016032
2017026
2018014
201905
202002
202101
202200
202304
202400
20251731

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV315100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București17254,6%
Suceava144,4%
Cluj92,9%
Alba82,5%
Bacău82,5%
Brașov82,5%
Mureș82,5%
Iași72,2%
Timiș72,2%
Bistrița-Năsăud51,6%
Toate (37)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Covasna51,6%
Botoșani41,3%
Constanța41,3%
Dolj41,3%
Maramureș41,3%
Neamț41,3%
Vaslui41,3%
Bihor31,0%
Ilfov31,0%
Vrancea31,0%
Argeș20,6%
Brăila20,6%
Buzău20,6%
Dâmbovița20,6%
Galați20,6%
Giurgiu20,6%
Gorj20,6%
Harghita20,6%
Hunedoara20,6%
Ialomița20,6%
Olt20,6%
Prahova20,6%
Satu Mare20,6%
Sibiu20,6%
Arad10,3%
Caraș-Severin10,3%
Teleorman10,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi17354,9%
Rulate, prima înmatriculare14245,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid17856,5%
Motorină12840,6%
Benzină92,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Companie17555,6%
Persoană fizică14044,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)30897,8%
Break72,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW7022,2%
110-149 kW24577,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc24276,8%
1600-1999 cmc6621,0%
2000-2999 cmc72,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare150,0%
Export150,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.