Noi 208 +100,0% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 39 +290,0% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 29 +262,5% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 0 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 200 400 600 nov 24: 233 noi nov 24: 21 rulate, prima înmatriculare dec 24: 250 noi dec 24: 30 rulate, prima înmatriculare ian 25: 232 noi ian 25: 26 rulate, prima înmatriculare feb 25: 212 noi feb 25: 36 rulate, prima înmatriculare mar 25: 196 noi mar 25: 34 rulate, prima înmatriculare apr 25: 208 noi apr 25: 39 rulate, prima înmatriculare mai 25: 253 noi mai 25: 38 rulate, prima înmatriculare iun 25: 226 noi iun 25: 43 rulate, prima înmatriculare iul 25: 307 noi iul 25: 45 rulate, prima înmatriculare aug 25: 313 noi aug 25: 37 rulate, prima înmatriculare sep 25: 280 noi sep 25: 35 rulate, prima înmatriculare oct 25: 340 noi oct 25: 50 rulate, prima înmatriculare nov 25: 303 noi nov 25: 55 rulate, prima înmatriculare dec 25: 526 noi dec 25: 50 rulate, prima înmatriculare ian 26: 92 noi ian 26: 28 rulate, prima înmatriculare feb 26: 149 noi feb 26: 36 rulate, prima înmatriculare mar 26: 258 noi mar 26: 43 rulate, prima înmatriculare apr 26: 322 noi apr 26: 47 rulate, prima înmatriculare mai 26: 477 noi mai 26: 46 rulate, prima înmatriculare iun 26: 459 noi iun 26: 25 rulate, prima înmatriculare iul 26: 266 noi iul 26: 39 rulate, prima înmatriculare aug 26: 345 noi aug 26: 35 rulate, prima înmatriculare sep 26: 464 noi sep 26: 47 rulate, prima înmatriculare oct 26: 482 noi oct 26: 44 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 233 21 dec 24 250 30 ian 25 232 26 feb 25 212 36 mar 25 196 34 apr 25 208 39 mai 25 253 38 iun 25 226 43 iul 25 307 45 aug 25 313 37 sep 25 280 35 oct 25 340 50 nov 25 303 55 dec 25 526 50 ian 26 92 28 feb 26 149 36 mar 26 258 43 apr 26 322 47 mai 26 477 46 iun 26 459 25 iul 26 266 39 aug 26 345 35 sep 26 464 47 oct 26 482 44
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 50 100 150 200 250 < 2000: 1 rulate, prima înmatriculare 2002: 1 rulate, prima înmatriculare 2019: 1 rulate, prima înmatriculare 2020: 7 rulate, prima înmatriculare 2021: 14 rulate, prima înmatriculare 2022: 13 rulate, prima înmatriculare 2023: 1 rulate, prima înmatriculare 2024: 208 noi 2024: 1 rulate, prima înmatriculare < 2000 2001 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2000 0 1 2000 0 0 2001 0 0 2002 0 1 2003 0 0 2004 0 0 2005 0 0 2006 0 0 2007 0 0 2008 0 0 2009 0 0 2010 0 0 2011 0 0 2012 0 0 2013 0 0 2014 0 0 2015 0 0 2016 0 0 2017 0 0 2018 0 0 2019 0 1 2020 0 7 2021 0 14 2022 0 13 2023 0 1 2024 208 1
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă ZS 111 44,9% MG3 57 23,1% HS 54 21,9% EHS 17 6,9% MG4 4 1,6% MARVEL R ELECTRIC 1 0,4% MG-A 1500 ROADSTER 1 0,4% RX6 PLUG-IN HYBRID 1 0,4% TF 1 0,4%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 182 73,7% Mici (B) 57 23,1% Neclasificate 4 1,6% Compacte (C) 4 1,6%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 98 39,7% Timiș 25 10,1% Ilfov 10 4,0% Mureș 10 4,0% Bihor 9 3,6% Brașov 9 3,6% Cluj 8 3,2% Constanța 6 2,4% Bacău 5 2,0% Dâmbovița 5 2,0%
Toate (38) Județe: valoare, vehicule, cotă Galați 5 2,0% Bistrița-Năsăud 4 1,6% Botoșani 4 1,6% Brăila 4 1,6% Hunedoara 4 1,6% Sibiu 4 1,6% Iași 3 1,2% Prahova 3 1,2% Suceava 3 1,2% Vrancea 3 1,2% Arad 2 0,8% Argeș 2 0,8% Buzău 2 0,8% Giurgiu 2 0,8% Gorj 2 0,8% Mehedinți 2 0,8% Vâlcea 2 0,8% Alba 1 0,4% Călărași 1 0,4% Caraș-Severin 1 0,4% Dolj 1 0,4% Ialomița 1 0,4% Maramureș 1 0,4% Neamț 1 0,4% Olt 1 0,4% Satu Mare 1 0,4% Teleorman 1 0,4% Tulcea 1 0,4%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Noi 208 84,2% Rulate, prima înmatriculare 39 15,8%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Hibrid 141 57,1% Benzină 86 34,8% Electric 20 8,1%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 146 59,1% Companie 101 40,9%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Berlină cu hayon 245 99,2% Cabriolet 2 0,8%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 1 0,4% 75-109 kW 156 63,2% 110-149 kW 70 28,3% Necompletat 20 8,1%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 1 0,4% 1400-1599 cmc 225 91,1% 1600-1999 cmc 1 0,4% Necompletat 20 8,1%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.