Înmatriculări MERCEDES-BENZ, iunie 2026

Noi416-16,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.953-18,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări3.267+0,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri279

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01.0002.0003.0004.000nov 24: 366 noinov 24: 1.881 rulate, prima înmatricularedec 24: 500 noidec 24: 1.975 rulate, prima înmatriculareian 25: 487 noiian 25: 1.997 rulate, prima înmatricularefeb 25: 454 noifeb 25: 2.450 rulate, prima înmatricularemar 25: 402 noimar 25: 2.511 rulate, prima înmatriculareapr 25: 509 noiapr 25: 2.460 rulate, prima înmatricularemai 25: 459 noimai 25: 2.351 rulate, prima înmatriculareiun 25: 495 noiiun 25: 2.398 rulate, prima înmatriculareiul 25: 553 noiiul 25: 2.729 rulate, prima înmatriculareaug 25: 448 noiaug 25: 2.255 rulate, prima înmatricularesep 25: 374 noisep 25: 2.299 rulate, prima înmatriculareoct 25: 465 noioct 25: 2.464 rulate, prima înmatricularenov 25: 435 noinov 25: 2.197 rulate, prima înmatricularedec 25: 405 noidec 25: 2.070 rulate, prima înmatriculareian 26: 422 noiian 26: 1.922 rulate, prima înmatricularefeb 26: 391 noifeb 26: 2.096 rulate, prima înmatricularemar 26: 326 noimar 26: 2.289 rulate, prima înmatriculareapr 26: 471 noiapr 26: 1.948 rulate, prima înmatricularemai 26: 440 noimai 26: 1.837 rulate, prima înmatriculareiun 26: 416 noiiun 26: 1.953 rulate, prima înmatriculareiul 26: 597 noiiul 26: 2.063 rulate, prima înmatriculareaug 26: 409 noiaug 26: 1.956 rulate, prima înmatricularesep 26: 458 noisep 26: 2.053 rulate, prima înmatriculareoct 26: 496 noioct 26: 1.987 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 243661.881
dec 245001.975
ian 254871.997
feb 254542.450
mar 254022.511
apr 255092.460
mai 254592.351
iun 254952.398
iul 255532.729
aug 254482.255
sep 253742.299
oct 254652.464
nov 254352.197
dec 254052.070
ian 264221.922
feb 263912.096
mar 263262.289
apr 264711.948
mai 264401.837
iun 264161.953
iul 265972.063
aug 264091.956
sep 264582.053
oct 264961.987

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400< 2002: 107 rulate, prima înmatriculare2002: 12 rulate, prima înmatriculare2003: 21 rulate, prima înmatriculare2004: 29 rulate, prima înmatriculare2005: 31 rulate, prima înmatriculare2006: 52 rulate, prima înmatriculare2007: 47 rulate, prima înmatriculare2008: 61 rulate, prima înmatriculare2009: 46 rulate, prima înmatriculare2010: 51 rulate, prima înmatriculare2011: 71 rulate, prima înmatriculare2012: 61 rulate, prima înmatriculare2013: 91 rulate, prima înmatriculare2014: 73 rulate, prima înmatriculare2015: 108 rulate, prima înmatriculare2016: 108 rulate, prima înmatriculare2017: 97 rulate, prima înmatriculare2018: 104 rulate, prima înmatriculare2019: 107 rulate, prima înmatriculare2020: 137 rulate, prima înmatriculare2021: 157 rulate, prima înmatriculare2022: 133 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi2023: 66 rulate, prima înmatriculare2024: 4 noi2024: 81 rulate, prima înmatriculare2025: 93 noi2025: 100 rulate, prima înmatriculare2026: 318 noi2026: 2 rulate, prima înmatriculare< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 20020107
2002012
2003021
2004029
2005031
2006052
2007047
2008061
2009046
2010051
2011071
2012061
2013091
2014073
20150108
20160108
2017097
20180104
20190107
20200137
20210157
20220133
2023166
2024481
202593100
20263182

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA E35515,0%
CLASA C35214,9%
GLC25610,8%
GLE2088,8%
CLA1817,6%
CLASA A1747,3%
VITO1034,3%
CLASA B833,5%
CLASA S813,4%
GLA743,1%
Toate (43)
Modele: valoare, vehicule, cotă
CLASA V562,4%
CLE451,9%
GLB421,8%
ML401,7%
Model necompletat371,6%
CLASA G321,4%
GLK311,3%
SPRINTER291,2%
VIANO271,1%
SL210,9%
CLS200,8%
CLK170,7%
SLK160,7%
EQA140,6%
EQE140,6%
GLS130,5%
AMG GT100,4%
CITAN60,3%
EQS60,3%
19040,2%
EQB40,2%
EQC30,1%
CL20,1%
CLASSE E20,1%
GL20,1%
MARCO POLO20,1%
213 CDI10,0%
31010,0%
BRABUS B80010,0%
CLASA R10,0%
CLC10,0%
EQT10,0%
SLC10,0%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV73931,2%
Compacte (C)71130,0%
Mari și de lux (E)50121,1%
Monovolume (MPV)27811,7%
Sport672,8%
Neclasificate431,8%
Utilitare291,2%
Medii (D)10,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București58624,7%
Timiș1154,9%
Cluj1144,8%
Ilfov1014,3%
Suceava753,2%
Iași703,0%
Maramureș703,0%
Sibiu703,0%
Mureș682,9%
Arad662,8%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Argeș662,8%
Dolj662,8%
Bihor652,7%
Constanța642,7%
Satu Mare572,4%
Alba562,4%
Prahova461,9%
Bistrița-Năsăud451,9%
Brașov441,9%
Galați441,9%
Bacău391,6%
Dâmbovița391,6%
Vâlcea361,5%
Hunedoara321,4%
Neamț321,4%
Botoșani301,3%
Olt281,2%
Buzău271,1%
Vaslui271,1%
Gorj261,1%
Vrancea220,9%
Harghita210,9%
Sălaj180,8%
Brăila170,7%
Mehedinți170,7%
Covasna150,6%
Teleorman130,5%
Caraș-Severin120,5%
Ialomița120,5%
Călărași60,3%
Giurgiu60,3%
Tulcea60,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.95382,4%
Noi41617,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină1.14948,5%
Hibrid76932,5%
Benzină36915,6%
Electric823,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.45861,5%
Companie91138,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break1.10046,4%
Berlină85236,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)1697,1%
Cupeu923,9%
Berlină cu hayon843,5%
Cabriolet723,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW552,3%
75-109 kW50121,1%
110-149 kW92839,2%
150-219 kW50921,5%
220 kW și peste29412,4%
Necompletat823,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc1174,9%
1400-1599 cmc24010,1%
1600-1999 cmc92038,8%
2000-2999 cmc90438,2%
3000 cmc și peste1064,5%
Necompletat823,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București59318,2%
Ilfov1645,0%
Timiș1424,3%
Constanța1414,3%
Cluj1354,1%
Suceava1163,6%
Iași1123,4%
Prahova1093,3%
Bihor1083,3%
Argeș1003,1%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Dolj932,8%
Sibiu922,8%
Brașov772,4%
Arad762,3%
Galați682,1%
Bacău672,1%
Maramureș662,0%
Mureș662,0%
Alba581,8%
Satu Mare571,7%
Dâmbovița551,7%
Neamț541,7%
Buzău511,6%
Vâlcea501,5%
Gorj461,4%
Hunedoara461,4%
Vrancea451,4%
Vaslui411,3%
Caraș-Severin391,2%
Bistrița-Năsăud381,2%
Giurgiu381,2%
Botoșani371,1%
Călărași371,1%
Olt351,1%
Sălaj351,1%
Teleorman331,0%
Ialomița321,0%
Harghita290,9%
Mehedinți290,9%
Brăila230,7%
Tulcea190,6%
Covasna150,5%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export19971,3%
Dezmembrare7627,2%
Înmatriculat pentru export41,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.