Noi 519 +18,2% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 1.936 +24,7% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 3.206 +8,5% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 288 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 4.000 nov 24: 366 noi nov 24: 1.881 rulate, prima înmatriculare dec 24: 500 noi dec 24: 1.975 rulate, prima înmatriculare ian 25: 487 noi ian 25: 1.997 rulate, prima înmatriculare feb 25: 454 noi feb 25: 2.450 rulate, prima înmatriculare mar 25: 402 noi mar 25: 2.511 rulate, prima înmatriculare apr 25: 509 noi apr 25: 2.460 rulate, prima înmatriculare mai 25: 459 noi mai 25: 2.351 rulate, prima înmatriculare iun 25: 495 noi iun 25: 2.398 rulate, prima înmatriculare iul 25: 553 noi iul 25: 2.729 rulate, prima înmatriculare aug 25: 448 noi aug 25: 2.255 rulate, prima înmatriculare sep 25: 374 noi sep 25: 2.299 rulate, prima înmatriculare oct 25: 465 noi oct 25: 2.464 rulate, prima înmatriculare nov 25: 435 noi nov 25: 2.197 rulate, prima înmatriculare dec 25: 405 noi dec 25: 2.070 rulate, prima înmatriculare ian 26: 422 noi ian 26: 1.922 rulate, prima înmatriculare feb 26: 391 noi feb 26: 2.096 rulate, prima înmatriculare mar 26: 326 noi mar 26: 2.289 rulate, prima înmatriculare apr 26: 471 noi apr 26: 1.948 rulate, prima înmatriculare mai 26: 440 noi mai 26: 1.837 rulate, prima înmatriculare iun 26: 416 noi iun 26: 1.953 rulate, prima înmatriculare iul 26: 597 noi iul 26: 2.063 rulate, prima înmatriculare aug 26: 409 noi aug 26: 1.956 rulate, prima înmatriculare sep 26: 458 noi sep 26: 2.053 rulate, prima înmatriculare oct 26: 496 noi oct 26: 1.987 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 366 1.881 dec 24 500 1.975 ian 25 487 1.997 feb 25 454 2.450 mar 25 402 2.511 apr 25 509 2.460 mai 25 459 2.351 iun 25 495 2.398 iul 25 553 2.729 aug 25 448 2.255 sep 25 374 2.299 oct 25 465 2.464 nov 25 435 2.197 dec 25 405 2.070 ian 26 422 1.922 feb 26 391 2.096 mar 26 326 2.289 apr 26 471 1.948 mai 26 440 1.837 iun 26 416 1.953 iul 26 597 2.063 aug 26 409 1.956 sep 26 458 2.053 oct 26 496 1.987
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 200 400 600 < 1999: 39 rulate, prima înmatriculare 1999: 6 rulate, prima înmatriculare 2000: 16 rulate, prima înmatriculare 2001: 22 rulate, prima înmatriculare 2002: 30 rulate, prima înmatriculare 2003: 44 rulate, prima înmatriculare 2004: 57 rulate, prima înmatriculare 2005: 59 rulate, prima înmatriculare 2006: 79 rulate, prima înmatriculare 2007: 66 rulate, prima înmatriculare 2008: 73 rulate, prima înmatriculare 2009: 56 rulate, prima înmatriculare 2010: 85 rulate, prima înmatriculare 2011: 85 rulate, prima înmatriculare 2012: 70 rulate, prima înmatriculare 2013: 62 rulate, prima înmatriculare 2014: 85 rulate, prima înmatriculare 2015: 85 rulate, prima înmatriculare 2016: 91 rulate, prima înmatriculare 2017: 109 rulate, prima înmatriculare 2018: 131 rulate, prima înmatriculare 2019: 1 noi 2019: 187 rulate, prima înmatriculare 2020: 127 rulate, prima înmatriculare 2021: 100 rulate, prima înmatriculare 2022: 15 noi 2022: 135 rulate, prima înmatriculare 2023: 503 noi 2023: 37 rulate, prima înmatriculare < 1999 2000 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 1999 0 39 1999 0 6 2000 0 16 2001 0 22 2002 0 30 2003 0 44 2004 0 57 2005 0 59 2006 0 79 2007 0 66 2008 0 73 2009 0 56 2010 0 85 2011 0 85 2012 0 70 2013 0 62 2014 0 85 2015 0 85 2016 0 91 2017 0 109 2018 0 131 2019 1 187 2020 0 127 2021 0 100 2022 15 135 2023 503 37
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă CLASA C 392 16,0% CLASA E 380 15,5% GLC 267 10,9% GLE 252 10,3% CLASA A 213 8,7% CLA 111 4,5% CLASA B 88 3,6% VITO 87 3,5% CLASA S 83 3,4% ML 73 3,0%
Toate (43) Modele: valoare, vehicule, cotă GLA 61 2,5% SPRINTER 53 2,2% CLASA V 52 2,1% CLS 42 1,7% CLASA G 40 1,6% GLK 38 1,5% GLS 34 1,4% GLB 32 1,3% VIANO 26 1,1% EQE 15 0,6% EQA 13 0,5% CLK 12 0,5% Model necompletat 11 0,4% SL 11 0,4% CITAN 10 0,4% AMG GT 7 0,3% EQB 7 0,3% VANEO 7 0,3% EQS 5 0,2% SLK 5 0,2% CLASA R 4 0,2% CLE 4 0,2% EQC 4 0,2% 190 2 0,1% 316 CDI 2 0,1% CL 2 0,1% EQV 2 0,1% GL 2 0,1% MARCO POLO 2 0,1% 300CD 1 0,0% CLC 1 0,0% EQT 1 0,0% T 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 843 34,3% Compacte (C) 718 29,2% Mari și de lux (E) 509 20,7% Monovolume (MPV) 279 11,4% Utilitare 53 2,2% Sport 37 1,5% Neclasificate 15 0,6% Medii (D) 1 0,0%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 623 25,4% Cluj 108 4,4% Bihor 87 3,5% Timiș 82 3,3% Arad 80 3,3% Suceava 75 3,1% Constanța 74 3,0% Mureș 70 2,9% Satu Mare 69 2,8% Dolj 67 2,7%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Iași 67 2,7% Maramureș 67 2,7% Ilfov 66 2,7% Prahova 66 2,7% Argeș 65 2,6% Sibiu 58 2,4% Vâlcea 52 2,1% Alba 49 2,0% Brașov 48 2,0% Galați 43 1,8% Neamț 42 1,7% Vrancea 41 1,7% Bistrița-Năsăud 40 1,6% Hunedoara 38 1,5% Bacău 37 1,5% Sălaj 35 1,4% Buzău 33 1,3% Harghita 26 1,1% Mehedinți 26 1,1% Botoșani 24 1,0% Covasna 24 1,0% Caraș-Severin 23 0,9% Dâmbovița 23 0,9% Olt 21 0,9% Gorj 18 0,7% Vaslui 17 0,7% Brăila 16 0,7% Teleorman 15 0,6% Giurgiu 13 0,5% Ialomița 13 0,5% Călărași 7 0,3% Tulcea 7 0,3%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 1.936 78,9% Noi 519 21,1%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 1.467 59,8% Hibrid 608 24,8% Benzină 328 13,4% Electric 51 2,1% GNC/GNL 1 0,0%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 1.382 56,3% Companie 1.072 43,7% Misiune diplomatică 1 0,0%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 1.313 53,5% Berlină 809 33,0% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 159 6,5% Berlină cu hayon 87 3,5% Cupeu 65 2,6% Cabriolet 22 0,9%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 71 2,9% 75-109 kW 481 19,6% 110-149 kW 1.007 41,0% 150-219 kW 526 21,4% 220 kW și peste 319 13,0% Necompletat 51 2,1%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă 1000-1399 cmc 134 5,5% 1400-1599 cmc 186 7,6% 1600-1999 cmc 869 35,4% 2000-2999 cmc 1.104 45,0% 3000 cmc și peste 111 4,5% Necompletat 51 2,1%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.