Noi 350 +0,9% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 1.735 -3,9% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 2.864 +0,2% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 716 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 4.000 nov 24: 366 noi nov 24: 1.881 rulate, prima înmatriculare dec 24: 500 noi dec 24: 1.975 rulate, prima înmatriculare ian 25: 487 noi ian 25: 1.997 rulate, prima înmatriculare feb 25: 454 noi feb 25: 2.450 rulate, prima înmatriculare mar 25: 402 noi mar 25: 2.511 rulate, prima înmatriculare apr 25: 509 noi apr 25: 2.460 rulate, prima înmatriculare mai 25: 459 noi mai 25: 2.351 rulate, prima înmatriculare iun 25: 495 noi iun 25: 2.398 rulate, prima înmatriculare iul 25: 553 noi iul 25: 2.729 rulate, prima înmatriculare aug 25: 448 noi aug 25: 2.255 rulate, prima înmatriculare sep 25: 374 noi sep 25: 2.299 rulate, prima înmatriculare oct 25: 465 noi oct 25: 2.464 rulate, prima înmatriculare nov 25: 435 noi nov 25: 2.197 rulate, prima înmatriculare dec 25: 405 noi dec 25: 2.070 rulate, prima înmatriculare ian 26: 422 noi ian 26: 1.922 rulate, prima înmatriculare feb 26: 391 noi feb 26: 2.096 rulate, prima înmatriculare mar 26: 326 noi mar 26: 2.289 rulate, prima înmatriculare apr 26: 471 noi apr 26: 1.948 rulate, prima înmatriculare mai 26: 440 noi mai 26: 1.837 rulate, prima înmatriculare iun 26: 416 noi iun 26: 1.953 rulate, prima înmatriculare iul 26: 597 noi iul 26: 2.063 rulate, prima înmatriculare aug 26: 409 noi aug 26: 1.956 rulate, prima înmatriculare sep 26: 458 noi sep 26: 2.053 rulate, prima înmatriculare oct 26: 496 noi oct 26: 1.987 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 366 1.881 dec 24 500 1.975 ian 25 487 1.997 feb 25 454 2.450 mar 25 402 2.511 apr 25 509 2.460 mai 25 459 2.351 iun 25 495 2.398 iul 25 553 2.729 aug 25 448 2.255 sep 25 374 2.299 oct 25 465 2.464 nov 25 435 2.197 dec 25 405 2.070 ian 26 422 1.922 feb 26 391 2.096 mar 26 326 2.289 apr 26 471 1.948 mai 26 440 1.837 iun 26 416 1.953 iul 26 597 2.063 aug 26 409 1.956 sep 26 458 2.053 oct 26 496 1.987
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 400 < 1999: 53 rulate, prima înmatriculare 1999: 8 rulate, prima înmatriculare 2000: 20 rulate, prima înmatriculare 2001: 19 rulate, prima înmatriculare 2002: 28 rulate, prima înmatriculare 2003: 48 rulate, prima înmatriculare 2004: 61 rulate, prima înmatriculare 2005: 59 rulate, prima înmatriculare 2006: 59 rulate, prima înmatriculare 2007: 74 rulate, prima înmatriculare 2008: 61 rulate, prima înmatriculare 2009: 63 rulate, prima înmatriculare 2010: 67 rulate, prima înmatriculare 2011: 50 rulate, prima înmatriculare 2012: 51 rulate, prima înmatriculare 2013: 52 rulate, prima înmatriculare 2014: 70 rulate, prima înmatriculare 2015: 72 rulate, prima înmatriculare 2016: 81 rulate, prima înmatriculare 2017: 104 rulate, prima înmatriculare 2018: 140 rulate, prima înmatriculare 2019: 155 rulate, prima înmatriculare 2020: 95 rulate, prima înmatriculare 2021: 1 noi 2021: 108 rulate, prima înmatriculare 2022: 22 noi 2022: 116 rulate, prima înmatriculare 2023: 327 noi 2023: 21 rulate, prima înmatriculare < 1999 2000 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 1999 0 53 1999 0 8 2000 0 20 2001 0 19 2002 0 28 2003 0 48 2004 0 61 2005 0 59 2006 0 59 2007 0 74 2008 0 61 2009 0 63 2010 0 67 2011 0 50 2012 0 51 2013 0 52 2014 0 70 2015 0 72 2016 0 81 2017 0 104 2018 0 140 2019 0 155 2020 0 95 2021 1 108 2022 22 116 2023 327 21
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă CLASA E 356 17,1% CLASA C 331 15,9% GLC 227 10,9% GLE 203 9,7% CLASA A 167 8,0% CLASA B 94 4,5% CLA 88 4,2% CLASA S 85 4,1% VITO 71 3,4% GLA 59 2,8%
Toate (40) Modele: valoare, vehicule, cotă ML 57 2,7% CLASA V 42 2,0% CLS 39 1,9% SPRINTER 34 1,6% GLK 31 1,5% CLASA G 22 1,1% EQE 21 1,0% VIANO 19 0,9% GLS 15 0,7% GLB 14 0,7% EQA 13 0,6% AMG GT 12 0,6% CLK 11 0,5% 190 10 0,5% Model necompletat 10 0,5% SLK 8 0,4% VANEO 7 0,3% EQB 6 0,3% CITAN 5 0,2% EQS 5 0,2% SL 5 0,2% CL 4 0,2% EQC 4 0,2% EQV 3 0,1% 230C 2 0,1% 208 CDI 1 0,0% 216 CDI 1 0,0% 316 CDI 1 0,0% CLASA R 1 0,0% MERCEDES-AMG GT C 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 677 32,5% Compacte (C) 596 28,6% Mari și de lux (E) 480 23,0% Monovolume (MPV) 242 11,6% Sport 40 1,9% Utilitare 34 1,6% Neclasificate 16 0,8%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 500 24,0% Cluj 106 5,1% Suceava 86 4,1% Bihor 73 3,5% Timiș 73 3,5% Ilfov 72 3,5% Constanța 71 3,4% Sibiu 68 3,3% Argeș 62 3,0% Dolj 62 3,0%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Arad 61 2,9% Mureș 60 2,9% Iași 55 2,6% Maramureș 53 2,5% Neamț 50 2,4% Galați 44 2,1% Prahova 44 2,1% Satu Mare 39 1,9% Bacău 38 1,8% Brașov 38 1,8% Vâlcea 37 1,8% Bistrița-Năsăud 31 1,5% Dâmbovița 31 1,5% Buzău 28 1,3% Sălaj 25 1,2% Alba 24 1,2% Botoșani 24 1,2% Hunedoara 24 1,2% Gorj 21 1,0% Olt 20 1,0% Vrancea 20 1,0% Brăila 19 0,9% Mehedinți 19 0,9% Vaslui 17 0,8% Harghita 16 0,8% Caraș-Severin 14 0,7% Giurgiu 13 0,6% Teleorman 12 0,6% Covasna 11 0,5% Tulcea 11 0,5% Călărași 8 0,4% Ialomița 5 0,2%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 1.735 83,2% Noi 350 16,8%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 1.268 60,8% Hibrid 423 20,3% Benzină 342 16,4% Electric 52 2,5%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 1.240 59,5% Companie 845 40,5%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 1.049 50,3% Berlină 735 35,3% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 121 5,8% Berlină cu hayon 89 4,3% Cupeu 66 3,2% Cabriolet 25 1,2%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 77 3,7% 75-109 kW 455 21,8% 110-149 kW 823 39,5% 150-219 kW 424 20,3% 220 kW și peste 254 12,2% Necompletat 52 2,5%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă 1000-1399 cmc 94 4,5% 1400-1599 cmc 147 7,1% 1600-1999 cmc 765 36,7% 2000-2999 cmc 946 45,4% 3000 cmc și peste 81 3,9% Necompletat 52 2,5%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.