Înmatriculări în județul Suceava, septembrie 2023

Noi122-2,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.110+5,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.865

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri1.127

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 123 noinov 24: 1.080 rulate, prima înmatricularedec 24: 94 noidec 24: 1.051 rulate, prima înmatriculareian 25: 107 noiian 25: 1.165 rulate, prima înmatricularefeb 25: 164 noifeb 25: 1.181 rulate, prima înmatricularemar 25: 79 noimar 25: 1.148 rulate, prima înmatriculareapr 25: 117 noiapr 25: 1.351 rulate, prima înmatricularemai 25: 139 noimai 25: 1.290 rulate, prima înmatriculareiun 25: 104 noiiun 25: 1.242 rulate, prima înmatriculareiul 25: 170 noiiul 25: 1.475 rulate, prima înmatriculareaug 25: 157 noiaug 25: 1.276 rulate, prima înmatricularesep 25: 136 noisep 25: 1.407 rulate, prima înmatriculareoct 25: 154 noioct 25: 1.368 rulate, prima înmatricularenov 25: 180 noinov 25: 1.337 rulate, prima înmatricularedec 25: 207 noidec 25: 1.152 rulate, prima înmatriculareian 26: 81 noiian 26: 1.114 rulate, prima înmatricularefeb 26: 97 noifeb 26: 1.252 rulate, prima înmatricularemar 26: 88 noimar 26: 1.388 rulate, prima înmatriculareapr 26: 102 noiapr 26: 1.267 rulate, prima înmatricularemai 26: 126 noimai 26: 1.119 rulate, prima înmatriculareiun 26: 133 noiiun 26: 1.134 rulate, prima înmatriculareiul 26: 102 noiiul 26: 1.168 rulate, prima înmatriculareaug 26: 98 noiaug 26: 996 rulate, prima înmatricularesep 26: 99 noisep 26: 1.172 rulate, prima înmatriculareoct 26: 171 noioct 26: 1.127 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241231.080
dec 24941.051
ian 251071.165
feb 251641.181
mar 25791.148
apr 251171.351
mai 251391.290
iun 251041.242
iul 251701.475
aug 251571.276
sep 251361.407
oct 251541.368
nov 251801.337
dec 252071.152
ian 26811.114
feb 26971.252
mar 26881.388
apr 261021.267
mai 261261.119
iun 261331.134
iul 261021.168
aug 2698996
sep 26991.172
oct 261711.127

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 1999: 14 rulate, prima înmatriculare1999: 5 rulate, prima înmatriculare2000: 19 rulate, prima înmatriculare2001: 18 rulate, prima înmatriculare2002: 20 rulate, prima înmatriculare2003: 21 rulate, prima înmatriculare2004: 38 rulate, prima înmatriculare2005: 48 rulate, prima înmatriculare2006: 73 rulate, prima înmatriculare2007: 93 rulate, prima înmatriculare2008: 79 rulate, prima înmatriculare2009: 77 rulate, prima înmatriculare2010: 78 rulate, prima înmatriculare2011: 92 rulate, prima înmatriculare2012: 91 rulate, prima înmatriculare2013: 64 rulate, prima înmatriculare2014: 51 rulate, prima înmatriculare2015: 35 rulate, prima înmatriculare2016: 49 rulate, prima înmatriculare2017: 37 rulate, prima înmatriculare2018: 41 rulate, prima înmatriculare2019: 26 rulate, prima înmatriculare2020: 24 rulate, prima înmatriculare2021: 1 noi2021: 9 rulate, prima înmatriculare2022: 6 noi2022: 6 rulate, prima înmatriculare2023: 115 noi2023: 2 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1999014
199905
2000019
2001018
2002020
2003021
2004038
2005048
2006073
2007093
2008079
2009077
2010078
2011092
2012091
2013064
2014051
2015035
2016049
2017037
2018041
2019026
2020024
202119
202266
20231152

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN31325,4%
AUDI16313,2%
DACIA937,5%
MERCEDES-BENZ867,0%
BMW776,2%
FORD534,3%
SKODA494,0%
NISSAN473,8%
RENAULT443,6%
SEAT403,2%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO403,2%
OPEL352,8%
TOYOTA282,3%
PEUGEOT252,0%
SUZUKI252,0%
HYUNDAI221,8%
LAND ROVER151,2%
MAZDA121,0%
CITROEN110,9%
MITSUBISHI110,9%
KIA70,6%
ALFA ROMEO40,3%
FIAT40,3%
HONDA40,3%
PORSCHE40,3%
MINI30,2%
SMART30,2%
SSANGYONG30,2%
CHEVROLET20,2%
JAGUAR20,2%
JEEP20,2%
LEXUS20,2%
DODGE10,1%
MCC10,1%
TESLA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF806,5%
VOLKSWAGEN PASSAT735,9%
AUDI A4715,8%
DACIA DUSTER373,0%
DACIA SANDERO352,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN342,8%
NISSAN QASHQAI332,7%
AUDI A6312,5%
VOLKSWAGEN TOURAN282,3%
AUDI Q5262,1%
Toate (218)
Modele: valoare, vehicule, cotă
FORD FOCUS242,0%
MERCEDES-BENZ CLASA E231,9%
SKODA OCTAVIA231,9%
VOLKSWAGEN POLO211,7%
BMW SERIA 3191,5%
BMW SERIA 5181,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS181,5%
AUDI A3161,3%
OPEL ASTRA161,3%
RENAULT MEGANE161,3%
VOLVO XC60161,3%
MERCEDES-BENZ CLASA C151,2%
SKODA FABIA151,2%
SEAT IBIZA141,1%
BMW X3121,0%
SEAT LEON121,0%
VOLKSWAGEN CADDY121,0%
VOLKSWAGEN TOUAREG121,0%
DACIA LOGAN110,9%
TOYOTA RAV4110,9%
VOLVO XC90110,9%
LAND ROVER FREELANDER100,8%
SUZUKI GRAND VITARA100,8%
DACIA SPRING90,7%
MERCEDES-BENZ GLC90,7%
VOLKSWAGEN SHARAN80,7%
BMW X170,6%
FORD C-MAX70,6%
MERCEDES-BENZ GLE70,6%
PEUGEOT 20770,6%
RENAULT KADJAR70,6%
BMW X560,5%
HYUNDAI IX3560,5%
HYUNDAI TUCSON60,5%
NISSAN X-TRAIL60,5%
OPEL ZAFIRA60,5%
SUZUKI SX460,5%
VOLVO V4060,5%
BMW SERIA 150,4%
FORD KUGA50,4%
MAZDA 650,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,4%
MITSUBISHI ASX50,4%
NISSAN QASHQAI+250,4%
SEAT ALHAMBRA50,4%
SEAT ALTEA50,4%
VOLKSWAGEN JETTA50,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER50,4%
AUDI A540,3%
AUDI Q340,3%
FORD FIESTA40,3%
HYUNDAI KONA40,3%
MAZDA CX-540,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S40,3%
MERCEDES-BENZ ML40,3%
MERCEDES-BENZ SPRINTER40,3%
MITSUBISHI OUTLANDER40,3%
OPEL CORSA40,3%
SKODA SUPERB40,3%
SUZUKI JIMNY40,3%
SUZUKI VITARA40,3%
TOYOTA C-HR40,3%
TOYOTA YARIS40,3%
VOLKSWAGEN BORA40,3%
AUDI A830,2%
FORD MONDEO30,2%
KIA SPORTAGE30,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT30,2%
PEUGEOT 20630,2%
PEUGEOT 300830,2%
PEUGEOT 30830,2%
PEUGEOT 40730,2%
PORSCHE CAYENNE30,2%
RENAULT CLIO30,2%
RENAULT SCENIC30,2%
RENAULT TRAFIC30,2%
SEAT TOLEDO30,2%
VOLKSWAGEN CRAFTER30,2%
ALFA ROMEO 15920,2%
AUDI A120,2%
AUDI A720,2%
BMW SERIA 620,2%
BMW SERIA 720,2%
BMW X420,2%
BMW X620,2%
CITROEN C420,2%
CITROEN C520,2%
FORD FUSION20,2%
FORD GALAXY20,2%
FORD PUMA20,2%
HONDA CIVIC20,2%
HYUNDAI I3020,2%
JEEP CHEROKEE20,2%
KIA CEED20,2%
LEXUS RX20,2%
MERCEDES-BENZ 19020,2%
MERCEDES-BENZ GLA20,2%
MERCEDES-BENZ GLK20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
MINI COOPER20,2%
MITSUBISHI LANCER20,2%
NISSAN JUKE20,2%
OPEL ANTARA20,2%
OPEL INSIGNIA20,2%
OPEL MERIVA20,2%
RENAULT CAPTUR20,2%
RENAULT KOLEOS20,2%
RENAULT TWINGO20,2%
SKODA KAMIQ20,2%
SSANGYONG KORANDO20,2%
TOYOTA COROLLA20,2%
TOYOTA YARIS CROSS20,2%
VOLKSWAGEN CC20,2%
VOLKSWAGEN T-ROC20,2%
VOLVO S9020,2%
ALFA ROMEO GIULIA10,1%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
AUDI 8010,1%
AUDI Q810,1%
AUDI RS710,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW Z310,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CHEVROLET CORVETTE10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C4 AIRCROSS10,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN JUMPY10,1%
CITROEN SAXO10,1%
CITROEN XSARA PICASSO10,1%
DACIA JOGGER10,1%
DODGE CALIBER10,1%
FIAT 50010,1%
FIAT BRAVO10,1%
FIAT PANDA10,1%
FIAT SEDICI10,1%
FORD GRAND C-MAX10,1%
FORD MUSTANG10,1%
FORD TRANSIT10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV38631,3%
Compacte (C)25921,0%
Medii (D)19916,2%
Mici (B)13410,9%
Monovolume (MPV)12310,0%
Mari și de lux (E)907,3%
Mini (A)211,7%
Sport80,6%
Utilitare80,6%
Neclasificate40,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.11090,1%
Noi1229,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină93676,0%
Benzină19615,9%
Hibrid665,4%
Electric171,4%
GPL171,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.08087,7%
Companie15212,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break61149,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)22518,3%
Berlină cu hayon20316,5%
Berlină17113,9%
Cabriolet131,1%
Cupeu90,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW22818,5%
75-109 kW61449,8%
110-149 kW27622,4%
150-219 kW746,0%
220 kW și peste231,9%
Necompletat171,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc584,7%
1000-1399 cmc998,0%
1400-1599 cmc25020,3%
1600-1999 cmc64051,9%
2000-2999 cmc16113,1%
3000 cmc și peste70,6%
Necompletat171,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN56830,5%
AUDI26114,0%
BMW1739,3%
MERCEDES-BENZ1176,3%
FORD1055,6%
SKODA995,3%
OPEL894,8%
DACIA824,4%
RENAULT542,9%
SEAT392,1%
Toate (40)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA331,8%
VOLVO311,7%
PEUGEOT251,3%
SUZUKI221,2%
LAND ROVER211,1%
FIAT201,1%
NISSAN181,0%
CITROEN140,8%
HYUNDAI120,6%
SMART110,6%
HONDA90,5%
KIA80,4%
MAZDA80,4%
CHEVROLET70,4%
MINI70,4%
MITSUBISHI70,4%
ALFA ROMEO40,2%
DAEWOO30,2%
LEXUS30,2%
JAGUAR20,1%
MCC20,1%
PORSCHE20,1%
SANTANA20,1%
DODGE10,1%
LANCIA10,1%
ROVER10,1%
SAAB10,1%
SSANGYONG10,1%
STANDARD10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1.07995,7%
Export484,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN36132,0%
OPEL13612,1%
DACIA12110,7%
FORD11710,4%
AUDI706,2%
MERCEDES-BENZ494,3%
RENAULT433,8%
SKODA353,1%
FIAT343,0%
SEAT262,3%
Toate (32)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT252,2%
BMW201,8%
DAEWOO191,7%
ALFA ROMEO80,7%
NISSAN80,7%
VOLVO80,7%
CITROEN60,5%
MAZDA60,5%
HYUNDAI50,4%
LANCIA50,4%
CHEVROLET40,4%
LAND ROVER40,4%
TOYOTA40,4%
HONDA20,2%
KIA20,2%
ROVER20,2%
VAUXHALL20,2%
JAGUAR10,1%
MITSUBISHI10,1%
SMART10,1%
SUBARU10,1%
SUZUKI10,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.