Înmatriculări în județul Galați, septembrie 2023

Noi114-15,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare621-7,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.397

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri686

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 124 noinov 24: 703 rulate, prima înmatricularedec 24: 119 noidec 24: 687 rulate, prima înmatriculareian 25: 167 noiian 25: 640 rulate, prima înmatricularefeb 25: 150 noifeb 25: 775 rulate, prima înmatricularemar 25: 112 noimar 25: 833 rulate, prima înmatriculareapr 25: 65 noiapr 25: 724 rulate, prima înmatricularemai 25: 92 noimai 25: 737 rulate, prima înmatriculareiun 25: 92 noiiun 25: 736 rulate, prima înmatriculareiul 25: 163 noiiul 25: 791 rulate, prima înmatriculareaug 25: 204 noiaug 25: 699 rulate, prima înmatricularesep 25: 135 noisep 25: 732 rulate, prima înmatriculareoct 25: 120 noioct 25: 794 rulate, prima înmatricularenov 25: 168 noinov 25: 712 rulate, prima înmatricularedec 25: 216 noidec 25: 594 rulate, prima înmatriculareian 26: 50 noiian 26: 547 rulate, prima înmatricularefeb 26: 78 noifeb 26: 679 rulate, prima înmatricularemar 26: 79 noimar 26: 644 rulate, prima înmatriculareapr 26: 87 noiapr 26: 613 rulate, prima înmatricularemai 26: 96 noimai 26: 559 rulate, prima înmatriculareiun 26: 155 noiiun 26: 534 rulate, prima înmatriculareiul 26: 117 noiiul 26: 596 rulate, prima înmatriculareaug 26: 82 noiaug 26: 557 rulate, prima înmatricularesep 26: 143 noisep 26: 588 rulate, prima înmatriculareoct 26: 168 noioct 26: 535 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24124703
dec 24119687
ian 25167640
feb 25150775
mar 25112833
apr 2565724
mai 2592737
iun 2592736
iul 25163791
aug 25204699
sep 25135732
oct 25120794
nov 25168712
dec 25216594
ian 2650547
feb 2678679
mar 2679644
apr 2687613
mai 2696559
iun 26155534
iul 26117596
aug 2682557
sep 26143588
oct 26168535

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 1999: 8 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 8 rulate, prima înmatriculare2002: 7 rulate, prima înmatriculare2003: 11 rulate, prima înmatriculare2004: 15 rulate, prima înmatriculare2005: 17 rulate, prima înmatriculare2006: 39 rulate, prima înmatriculare2007: 48 rulate, prima înmatriculare2008: 38 rulate, prima înmatriculare2009: 39 rulate, prima înmatriculare2010: 34 rulate, prima înmatriculare2011: 58 rulate, prima înmatriculare2012: 36 rulate, prima înmatriculare2013: 31 rulate, prima înmatriculare2014: 33 rulate, prima înmatriculare2015: 35 rulate, prima înmatriculare2016: 28 rulate, prima înmatriculare2017: 1 noi2017: 31 rulate, prima înmatriculare2018: 40 rulate, prima înmatriculare2019: 38 rulate, prima înmatriculare2020: 13 rulate, prima înmatriculare2021: 10 rulate, prima înmatriculare2022: 7 noi2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 106 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199908
199901
200001
200108
200207
2003011
2004015
2005017
2006039
2007048
2008038
2009039
2010034
2011058
2012036
2013031
2014033
2015035
2016028
2017131
2018040
2019038
2020013
2021010
202272
20231060

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16121,9%
DACIA679,1%
RENAULT608,2%
AUDI598,0%
BMW557,5%
MERCEDES-BENZ446,0%
SKODA446,0%
FORD425,7%
OPEL273,7%
SEAT212,9%
Toate (33)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI202,7%
VOLVO202,7%
NISSAN182,4%
TOYOTA172,3%
KIA141,9%
PEUGEOT101,4%
FIAT91,2%
CITROEN71,0%
MAZDA60,8%
SUZUKI60,8%
MITSUBISHI50,7%
LAND ROVER40,5%
PORSCHE30,4%
SSANGYONG30,4%
TESLA30,4%
ALFA ROMEO20,3%
JAGUAR20,3%
CHEVROLET10,1%
CUPRA10,1%
HONDA10,1%
LEXUS10,1%
MINI10,1%
TRIUMPH10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT557,5%
VOLKSWAGEN GOLF375,0%
DACIA DUSTER283,8%
AUDI A4233,1%
RENAULT MEGANE192,6%
SKODA OCTAVIA192,6%
FORD FOCUS182,5%
BMW SERIA 5172,3%
DACIA LOGAN141,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN141,9%
Toate (186)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA SANDERO121,6%
VOLVO XC60121,6%
AUDI A6101,4%
BMW SERIA 3101,4%
DACIA SPRING101,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E101,4%
NISSAN QASHQAI101,4%
SEAT LEON101,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS101,4%
VOLKSWAGEN POLO101,4%
VOLKSWAGEN TOURAN101,4%
OPEL ASTRA91,2%
OPEL CORSA91,2%
SKODA FABIA81,1%
AUDI A371,0%
AUDI Q571,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C71,0%
RENAULT TALISMAN71,0%
SKODA KAROQ71,0%
VOLKSWAGEN CC71,0%
BMW SERIA 760,8%
FORD PUMA60,8%
RENAULT SCENIC60,8%
SEAT IBIZA60,8%
SKODA SUPERB60,8%
TOYOTA YARIS60,8%
BMW SERIA 150,7%
BMW X350,7%
FORD FIESTA50,7%
KIA SPORTAGE50,7%
RENAULT CAPTUR50,7%
RENAULT LAGUNA50,7%
AUDI A540,5%
FORD C-MAX40,5%
HYUNDAI IX3540,5%
HYUNDAI TUCSON40,5%
MERCEDES-BENZ VITO40,5%
NISSAN X-TRAIL40,5%
OPEL ZAFIRA40,5%
RENAULT CLIO40,5%
RENAULT ESPACE40,5%
RENAULT KADJAR40,5%
TOYOTA RAV440,5%
AUDI Q730,4%
BMW X530,4%
HYUNDAI KONA30,4%
KIA CEED30,4%
MAZDA CX-530,4%
MERCEDES-BENZ CLASA S30,4%
MERCEDES-BENZ GLC30,4%
MERCEDES-BENZ GLE30,4%
MITSUBISHI OUTLANDER30,4%
OPEL INSIGNIA30,4%
SEAT ALTEA30,4%
SKODA KODIAQ30,4%
SSANGYONG KORANDO30,4%
SUZUKI SWIFT30,4%
VOLKSWAGEN JETTA30,4%
VOLKSWAGEN NEW BEETLE30,4%
VOLKSWAGEN TAIGO30,4%
VOLVO S6030,4%
BMW X420,3%
BMW X620,3%
CITROEN C420,3%
CITROEN C4 PICASSO20,3%
DACIA JOGGER20,3%
FIAT PANDA20,3%
FIAT PUNTO20,3%
FORD GALAXY20,3%
FORD KUGA20,3%
FORD S-MAX20,3%
HYUNDAI ELANTRA20,3%
HYUNDAI I3020,3%
HYUNDAI SANTA FE20,3%
KIA SORENTO20,3%
MAZDA 320,3%
MERCEDES-BENZ CLA20,3%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,3%
NISSAN QASHQAI+220,3%
PEUGEOT 20820,3%
PEUGEOT 300820,3%
PORSCHE CAYENNE20,3%
RENAULT KOLEOS20,3%
SEAT ATECA20,3%
SUZUKI VITARA20,3%
TOYOTA AURIS20,3%
VOLKSWAGEN ARTEON20,3%
VOLKSWAGEN SHARAN20,3%
VOLVO V4020,3%
VOLVO V5020,3%
ALFA ROMEO 14710,1%
ALFA ROMEO 15910,1%
AUDI A110,1%
AUDI A210,1%
AUDI A810,1%
AUDI Q310,1%
AUDI Q810,1%
BMW I410,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW SERIA 810,1%
BMW X110,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CITROEN C3 PICASSO10,1%
CITROEN C810,1%
CITROEN XSARA PICASSO10,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
DACIA LODGY10,1%
FIAT FREEMONT10,1%
FIAT SCUDO10,1%
FIAT TIPO10,1%
FIAT UNO10,1%
FORD GRAND C-MAX10,1%
FORD KA10,1%
FORD STREET KA10,1%
HONDA ACCORD10,1%
HYUNDAI I1010,1%
HYUNDAI I2010,1%
HYUNDAI IX2010,1%
JAGUAR F-PACE10,1%
JAGUAR X-TYPE10,1%
KIA NIRO10,1%
KIA OPTIMA10,1%
KIA PICANTO10,1%
KIA STONIC10,1%
LAND ROVER DISCOVERY10,1%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR10,1%
LEXUS RX10,1%
MAZDA CX-3010,1%
MERCEDES-BENZ 19010,1%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,1%
MERCEDES-BENZ EQA10,1%
MERCEDES-BENZ EQE10,1%
MERCEDES-BENZ GLA10,1%
MERCEDES-BENZ GLB10,1%
MERCEDES-BENZ ML10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV20127,3%
Compacte (C)16722,7%
Medii (D)13418,2%
Mici (B)8711,8%
Monovolume (MPV)679,1%
Mari și de lux (E)496,7%
Mini (A)182,4%
Sport60,8%
Neclasificate40,5%
Utilitare20,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare62184,5%
Noi11415,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină47965,2%
Benzină17023,1%
Hibrid557,5%
Electric172,3%
GPL141,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică66189,9%
Companie7410,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break32744,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)13918,9%
Berlină13017,7%
Berlină cu hayon12817,4%
Cabriolet71,0%
Cupeu40,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW14019,0%
75-109 kW32544,2%
110-149 kW19726,8%
150-219 kW425,7%
220 kW și peste152,0%
Necompletat162,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc466,3%
1000-1399 cmc8812,0%
1400-1599 cmc19226,1%
1600-1999 cmc30942,0%
2000-2999 cmc8111,0%
3000 cmc și peste20,3%
Necompletat172,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN32723,4%
AUDI1389,9%
BMW1359,7%
FORD1309,3%
DACIA1107,9%
OPEL987,0%
MERCEDES-BENZ815,8%
SKODA795,7%
RENAULT694,9%
PEUGEOT241,7%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI201,4%
SEAT201,4%
KIA181,3%
FIAT161,1%
CITROEN151,1%
TOYOTA141,0%
VOLVO120,9%
MITSUBISHI110,8%
NISSAN110,8%
CHEVROLET100,7%
ALFA ROMEO90,6%
MAZDA90,6%
PORSCHE70,5%
HONDA60,4%
LAND ROVER60,4%
MINI40,3%
SMART30,2%
SUZUKI30,2%
DAEWOO20,1%
JAGUAR20,1%
LEXUS20,1%
CHRYSLER10,1%
DAIHATSU10,1%
MCC10,1%
ROVER10,1%
TRABANT10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare60287,8%
Export8312,1%
Înmatriculat pentru export10,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA13019,0%
OPEL10615,5%
VOLKSWAGEN8512,4%
FORD8412,2%
RENAULT537,7%
DAEWOO314,5%
FIAT273,9%
AUDI213,1%
PEUGEOT192,8%
BMW182,6%
Toate (37)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ172,5%
CHEVROLET111,6%
HYUNDAI111,6%
SEAT111,6%
SKODA101,5%
VOLVO71,0%
KIA60,9%
HONDA50,7%
CITROEN40,6%
LAND ROVER40,6%
NISSAN30,4%
SMART30,4%
ALFA ROMEO20,3%
LANCIA20,3%
MAZDA20,3%
PORSCHE20,3%
SUZUKI20,3%
CHRYSLER10,1%
DODGE10,1%
JAGUAR10,1%
LEXUS10,1%
MINI10,1%
SAAB10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%
TOYOTA10,1%
VAUXHALL10,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.