Înmatriculări în județul Bacău, septembrie 2023

Noi101-2,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare800-13,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.572

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri514

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 103 noinov 24: 795 rulate, prima înmatricularedec 24: 103 noidec 24: 748 rulate, prima înmatriculareian 25: 101 noiian 25: 737 rulate, prima înmatricularefeb 25: 126 noifeb 25: 933 rulate, prima înmatricularemar 25: 84 noimar 25: 958 rulate, prima înmatriculareapr 25: 80 noiapr 25: 1.035 rulate, prima înmatricularemai 25: 95 noimai 25: 891 rulate, prima înmatriculareiun 25: 84 noiiun 25: 915 rulate, prima înmatriculareiul 25: 183 noiiul 25: 1.106 rulate, prima înmatriculareaug 25: 164 noiaug 25: 955 rulate, prima înmatricularesep 25: 148 noisep 25: 935 rulate, prima înmatriculareoct 25: 143 noioct 25: 1.040 rulate, prima înmatricularenov 25: 141 noinov 25: 976 rulate, prima înmatricularedec 25: 249 noidec 25: 880 rulate, prima înmatriculareian 26: 83 noiian 26: 749 rulate, prima înmatricularefeb 26: 98 noifeb 26: 923 rulate, prima înmatricularemar 26: 122 noimar 26: 1.018 rulate, prima înmatriculareapr 26: 87 noiapr 26: 764 rulate, prima înmatricularemai 26: 132 noimai 26: 714 rulate, prima înmatriculareiun 26: 164 noiiun 26: 816 rulate, prima înmatriculareiul 26: 134 noiiul 26: 812 rulate, prima înmatriculareaug 26: 117 noiaug 26: 870 rulate, prima înmatricularesep 26: 135 noisep 26: 842 rulate, prima înmatriculareoct 26: 163 noioct 26: 853 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24103795
dec 24103748
ian 25101737
feb 25126933
mar 2584958
apr 25801.035
mai 2595891
iun 2584915
iul 251831.106
aug 25164955
sep 25148935
oct 251431.040
nov 25141976
dec 25249880
ian 2683749
feb 2698923
mar 261221.018
apr 2687764
mai 26132714
iun 26164816
iul 26134812
aug 26117870
sep 26135842
oct 26163853

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 1999: 3 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 5 rulate, prima înmatriculare2001: 7 rulate, prima înmatriculare2002: 8 rulate, prima înmatriculare2003: 13 rulate, prima înmatriculare2004: 30 rulate, prima înmatriculare2005: 44 rulate, prima înmatriculare2006: 36 rulate, prima înmatriculare2007: 56 rulate, prima înmatriculare2008: 62 rulate, prima înmatriculare2009: 62 rulate, prima înmatriculare2010: 72 rulate, prima înmatriculare2011: 103 rulate, prima înmatriculare2012: 70 rulate, prima înmatriculare2013: 44 rulate, prima înmatriculare2014: 39 rulate, prima înmatriculare2015: 32 rulate, prima înmatriculare2016: 29 rulate, prima înmatriculare2017: 23 rulate, prima înmatriculare2018: 28 rulate, prima înmatriculare2019: 17 rulate, prima înmatriculare2020: 6 rulate, prima înmatriculare2021: 5 rulate, prima înmatriculare2022: 4 noi2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 97 noi2023: 2 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199903
199902
200005
200107
200208
2003013
2004030
2005044
2006036
2007056
2008062
2009062
2010072
20110103
2012070
2013044
2014039
2015032
2016029
2017023
2018028
2019017
202006
202105
202242
2023972

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN18320,3%
AUDI819,0%
DACIA768,4%
BMW707,8%
RENAULT606,7%
OPEL556,1%
FORD414,6%
NISSAN414,6%
MERCEDES-BENZ384,2%
SKODA384,2%
Toate (37)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA313,4%
HYUNDAI262,9%
VOLVO232,6%
SEAT222,4%
KIA192,1%
PEUGEOT141,6%
SUZUKI131,4%
MAZDA111,2%
CITROEN80,9%
CHEVROLET70,8%
FIAT70,8%
HONDA70,8%
MITSUBISHI70,8%
TESLA40,4%
LANCIA30,3%
ALFA ROMEO20,2%
JAGUAR20,2%
JEEP20,2%
LEXUS20,2%
ALPINA10,1%
DAIHATSU10,1%
LADA10,1%
LAND ROVER10,1%
MINI10,1%
PORSCHE10,1%
SAAB10,1%
SSANGYONG10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT556,1%
VOLKSWAGEN GOLF485,3%
AUDI A4313,4%
DACIA LOGAN262,9%
DACIA DUSTER222,4%
NISSAN QASHQAI212,3%
BMW SERIA 3192,1%
AUDI Q5182,0%
FORD FOCUS182,0%
BMW SERIA 5171,9%
Toate (202)
Modele: valoare, vehicule, cotă
OPEL ASTRA171,9%
RENAULT MEGANE151,7%
SKODA OCTAVIA151,7%
DACIA SANDERO141,6%
RENAULT SCENIC131,4%
VOLKSWAGEN POLO131,4%
VOLVO XC60131,4%
BMW SERIA 1121,3%
DACIA SPRING121,3%
KIA SPORTAGE121,3%
OPEL CORSA121,3%
VOLKSWAGEN TOURAN121,3%
AUDI A3111,2%
BMW X3101,1%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS101,1%
VOLKSWAGEN TIGUAN101,1%
SKODA FABIA91,0%
RENAULT KOLEOS80,9%
SEAT LEON80,9%
VOLKSWAGEN SHARAN80,9%
FORD FIESTA70,8%
HYUNDAI IX3570,8%
MERCEDES-BENZ CLASA B70,8%
NISSAN JUKE70,8%
TOYOTA RAV470,8%
HYUNDAI I3060,7%
HYUNDAI TUCSON60,7%
NISSAN QASHQAI+260,7%
NISSAN X-TRAIL60,7%
OPEL ZAFIRA60,7%
SEAT IBIZA60,7%
SKODA SUPERB60,7%
TOYOTA YARIS CROSS60,7%
VOLKSWAGEN CC60,7%
AUDI A550,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C50,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E50,6%
OPEL MERIVA50,6%
OPEL MOKKA50,6%
PEUGEOT 50850,6%
RENAULT CAPTUR50,6%
RENAULT LAGUNA50,6%
SUZUKI SX450,6%
TOYOTA COROLLA50,6%
AUDI A640,4%
BMW X140,4%
CITROEN C540,4%
FORD C-MAX40,4%
MAZDA CX-540,4%
MERCEDES-BENZ ML40,4%
RENAULT KADJAR40,4%
TOYOTA YARIS40,4%
VOLKSWAGEN CADDY40,4%
AUDI Q330,3%
AUDI Q730,3%
FIAT PUNTO30,3%
FORD KUGA30,3%
HONDA CR-V30,3%
MAZDA 330,3%
MAZDA 630,3%
MERCEDES-BENZ CLA30,3%
MITSUBISHI ASX30,3%
MITSUBISHI OUTLANDER30,3%
OPEL ANTARA30,3%
RENAULT ARKANA30,3%
SEAT ALHAMBRA30,3%
SEAT ALTEA30,3%
SKODA RAPID30,3%
SUZUKI SWIFT30,3%
TESLA MODEL Y30,3%
VOLKSWAGEN JETTA30,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,3%
BMW SERIA 720,2%
BMW X420,2%
BMW X520,2%
BMW X620,2%
CHEVROLET AVEO20,2%
CHEVROLET CRUZE20,2%
CITROEN C4 PICASSO20,2%
FIAT PANDA20,2%
FORD GALAXY20,2%
FORD MONDEO20,2%
FORD PUMA20,2%
FORD S-MAX20,2%
HONDA ACCORD20,2%
HYUNDAI BAYON20,2%
HYUNDAI I2020,2%
JAGUAR F-PACE20,2%
KIA SOUL20,2%
LEXUS NX20,2%
MERCEDES-BENZ CLS20,2%
OPEL CROSSLAND20,2%
OPEL INSIGNIA20,2%
OPEL ZAFIRA TOURER20,2%
PEUGEOT 300820,2%
RENAULT CLIO20,2%
RENAULT ESPACE20,2%
SKODA KAROQ20,2%
SKODA YETI20,2%
SUZUKI VITARA20,2%
TOYOTA AVENSIS20,2%
TOYOTA C-HR20,2%
VOLKSWAGEN EOS20,2%
VOLKSWAGEN T-ROC20,2%
VOLKSWAGEN UP20,2%
VOLVO S6020,2%
VOLVO V6020,2%
ALFA ROMEO 15910,1%
ALFA ROMEO GT10,1%
ALPINA BMW ALPINA B3 LIMOUSINE10,1%
AUDI A210,1%
AUDI A710,1%
AUDI Q210,1%
AUDI Q810,1%
AUDI RS310,1%
AUDI SQ510,1%
CHEVROLET EPICA10,1%
CHEVROLET NUBIRA10,1%
CHEVROLET SPARK10,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN GRAND C4 PICASSO10,1%
DACIA DOKKER10,1%
DACIA JOGGER10,1%
DAIHATSU CUORE10,1%
FIAT STILO10,1%
FIAT TIPO10,1%
FORD TRANSIT/TOURNEO10,1%
HONDA CIVIC10,1%
HONDA HR-V10,1%
HYUNDAI COUPE10,1%
HYUNDAI IONIQ10,1%
HYUNDAI IX2010,1%
JEEP CHEROKEE10,1%
JEEP GRAND CHEROKEE10,1%
KIA CARENS10,1%
KIA CEED10,1%
KIA NIRO10,1%
KIA VENGA10,1%
KIA XCEED10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV27130,1%
Compacte (C)19221,3%
Medii (D)16017,8%
Mici (B)11512,8%
Monovolume (MPV)9810,9%
Mari și de lux (E)323,6%
Mini (A)232,6%
Sport50,6%
Neclasificate40,4%
Utilitare10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare80088,8%
Noi10111,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină60366,9%
Benzină21123,4%
Hibrid525,8%
Electric192,1%
GPL161,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică83092,1%
Companie717,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break38242,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)18620,6%
Berlină cu hayon18320,3%
Berlină13715,2%
Cupeu70,8%
Cabriolet60,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW18620,6%
75-109 kW43348,1%
110-149 kW22424,9%
150-219 kW252,8%
220 kW și peste141,6%
Necompletat192,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc333,7%
1000-1399 cmc13014,4%
1400-1599 cmc23826,4%
1600-1999 cmc39644,0%
2000-2999 cmc849,3%
3000 cmc și peste10,1%
Necompletat192,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN36823,4%
BMW1499,5%
AUDI1338,5%
DACIA1308,3%
OPEL1288,1%
FORD956,0%
RENAULT875,5%
SKODA815,2%
MERCEDES-BENZ634,0%
FIAT301,9%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT291,8%
HYUNDAI281,8%
PEUGEOT271,7%
NISSAN261,7%
TOYOTA231,5%
MAZDA171,1%
SUZUKI171,1%
VOLVO171,1%
CITROEN161,0%
KIA161,0%
HONDA120,8%
MITSUBISHI120,8%
CHEVROLET110,7%
LAND ROVER90,6%
ALFA ROMEO70,4%
PORSCHE60,4%
DAEWOO50,3%
LEXUS50,3%
SUBARU50,3%
SMART40,3%
CHRYSLER30,2%
DAIHATSU30,2%
TESLA30,2%
JEEP20,1%
MINI20,1%
DODGE10,1%
JAGUAR10,1%
LANCIA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare46891,1%
Export458,8%
Înmatriculat pentru export10,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL11021,4%
VOLKSWAGEN8416,3%
DACIA7113,8%
FORD458,8%
RENAULT316,0%
FIAT234,5%
SKODA224,3%
DAEWOO152,9%
AUDI122,3%
PEUGEOT122,3%
Toate (33)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW101,9%
SEAT101,9%
MERCEDES-BENZ91,8%
CHEVROLET81,6%
HYUNDAI81,6%
SUZUKI81,6%
ALFA ROMEO61,2%
TOYOTA40,8%
VOLVO40,8%
HONDA30,6%
PORSCHE30,6%
KIA20,4%
LANCIA20,4%
MAZDA20,4%
NISSAN20,4%
ARO10,2%
CITROEN10,2%
DAIHATSU10,2%
LAND ROVER10,2%
MCC10,2%
MITSUBISHI10,2%
ROVER10,2%
SMART10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.