Înmatriculări în județul Gorj, septembrie 2023

Noi72-2,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare496-4,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări953

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri471

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 65 noinov 24: 512 rulate, prima înmatricularedec 24: 67 noidec 24: 591 rulate, prima înmatriculareian 25: 83 noiian 25: 555 rulate, prima înmatricularefeb 25: 86 noifeb 25: 684 rulate, prima înmatricularemar 25: 65 noimar 25: 704 rulate, prima înmatriculareapr 25: 58 noiapr 25: 641 rulate, prima înmatricularemai 25: 47 noimai 25: 588 rulate, prima înmatriculareiun 25: 61 noiiun 25: 585 rulate, prima înmatriculareiul 25: 108 noiiul 25: 573 rulate, prima înmatriculareaug 25: 90 noiaug 25: 496 rulate, prima înmatricularesep 25: 67 noisep 25: 533 rulate, prima înmatriculareoct 25: 68 noioct 25: 620 rulate, prima înmatricularenov 25: 83 noinov 25: 574 rulate, prima înmatricularedec 25: 134 noidec 25: 506 rulate, prima înmatriculareian 26: 34 noiian 26: 501 rulate, prima înmatricularefeb 26: 34 noifeb 26: 608 rulate, prima înmatricularemar 26: 28 noimar 26: 574 rulate, prima înmatriculareapr 26: 38 noiapr 26: 460 rulate, prima înmatricularemai 26: 57 noimai 26: 403 rulate, prima înmatriculareiun 26: 105 noiiun 26: 456 rulate, prima înmatriculareiul 26: 58 noiiul 26: 444 rulate, prima înmatriculareaug 26: 50 noiaug 26: 431 rulate, prima înmatricularesep 26: 72 noisep 26: 503 rulate, prima înmatriculareoct 26: 92 noioct 26: 490 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2465512
dec 2467591
ian 2583555
feb 2586684
mar 2565704
apr 2558641
mai 2547588
iun 2561585
iul 25108573
aug 2590496
sep 2567533
oct 2568620
nov 2583574
dec 25134506
ian 2634501
feb 2634608
mar 2628574
apr 2638460
mai 2657403
iun 26105456
iul 2658444
aug 2650431
sep 2672503
oct 2692490

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 1999: 4 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 10 rulate, prima înmatriculare2004: 25 rulate, prima înmatriculare2005: 29 rulate, prima înmatriculare2006: 27 rulate, prima înmatriculare2007: 35 rulate, prima înmatriculare2008: 36 rulate, prima înmatriculare2009: 39 rulate, prima înmatriculare2010: 42 rulate, prima înmatriculare2011: 47 rulate, prima înmatriculare2012: 33 rulate, prima înmatriculare2013: 31 rulate, prima înmatriculare2014: 27 rulate, prima înmatriculare2015: 18 rulate, prima înmatriculare2016: 25 rulate, prima înmatriculare2017: 11 rulate, prima înmatriculare2018: 19 rulate, prima înmatriculare2019: 17 rulate, prima înmatriculare2020: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 3 noi2022: 5 rulate, prima înmatriculare2023: 69 noi2023: 1 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199904
199901
200002
200105
200205
2003010
2004025
2005029
2006027
2007035
2008036
2009039
2010042
2011047
2012033
2013031
2014027
2015018
2016025
2017011
2018019
2019017
202002
202100
202235
2023691

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN11720,6%
BMW7312,9%
DACIA5710,0%
AUDI498,6%
RENAULT346,0%
FORD325,6%
OPEL305,3%
SKODA305,3%
NISSAN223,9%
MERCEDES-BENZ213,7%
Toate (32)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI173,0%
HYUNDAI142,5%
SEAT122,1%
PEUGEOT111,9%
TOYOTA71,2%
VOLVO61,1%
CITROEN50,9%
KIA50,9%
MAZDA50,9%
FIAT40,7%
MITSUBISHI30,5%
ALFA ROMEO20,4%
JAGUAR20,4%
SMART20,4%
CHEVROLET10,2%
DAIHATSU10,2%
DS10,2%
HONDA10,2%
JEEP10,2%
LAND ROVER10,2%
LEXUS10,2%
SSANGYONG10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF346,0%
VOLKSWAGEN PASSAT346,0%
AUDI A4264,6%
BMW SERIA 3264,6%
DACIA DUSTER213,7%
BMW SERIA 5173,0%
DACIA SANDERO152,6%
DACIA LOGAN132,3%
NISSAN QASHQAI132,3%
SKODA FABIA132,3%
Toate (148)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI GRAND VITARA132,3%
VOLKSWAGEN TIGUAN132,3%
FORD FOCUS122,1%
OPEL ASTRA122,1%
RENAULT MEGANE122,1%
BMW X391,6%
SKODA OCTAVIA91,6%
AUDI A581,4%
DACIA SPRING81,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C81,4%
NISSAN JUKE81,4%
RENAULT CLIO71,2%
VOLKSWAGEN CC71,2%
BMW SERIA 161,1%
SEAT LEON61,1%
SKODA SUPERB61,1%
VOLKSWAGEN POLO61,1%
VOLKSWAGEN TOURAN61,1%
AUDI A650,9%
FORD FIESTA50,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E50,9%
OPEL CORSA50,9%
SEAT IBIZA50,9%
AUDI A340,7%
AUDI Q540,7%
BMW X140,7%
FORD KUGA40,7%
OPEL ZAFIRA40,7%
RENAULT CAPTUR40,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,7%
BMW SERIA 230,5%
HYUNDAI IX3530,5%
PEUGEOT 30830,5%
RENAULT AUSTRAL30,5%
RENAULT SCENIC30,5%
TOYOTA YARIS30,5%
VOLKSWAGEN JETTA30,5%
BMW X420,4%
BMW X520,4%
BMW X620,4%
FIAT 50020,4%
FORD C-MAX20,4%
FORD GALAXY20,4%
FORD MONDEO20,4%
FORD TRANSIT20,4%
HYUNDAI I2020,4%
HYUNDAI I3020,4%
HYUNDAI TUCSON20,4%
KIA SPORTAGE20,4%
MAZDA CX-520,4%
MERCEDES-BENZ CLA20,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,4%
MITSUBISHI ASX20,4%
OPEL VECTRA20,4%
OPEL VIVARO20,4%
PEUGEOT 20720,4%
PEUGEOT 30720,4%
TOYOTA RAV420,4%
VOLKSWAGEN SHARAN20,4%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,4%
VOLVO XC6020,4%
ALFA ROMEO 15910,2%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,2%
AUDI Q310,2%
AUDI S310,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW X210,2%
CHEVROLET CRUZE10,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C4 AIRCROSS10,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN C510,2%
DAIHATSU CUORE10,2%
DS DS710,2%
FIAT DOBLO10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD KA10,2%
FORD PUMA10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HYUNDAI ELANTRA10,2%
HYUNDAI I1010,2%
HYUNDAI IX2010,2%
HYUNDAI KONA10,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
JAGUAR F-PACE10,2%
JAGUAR XE10,2%
JEEP GRAND CHEROKEE10,2%
KIA RIO10,2%
KIA SORENTO10,2%
KIA STONIC10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LEXUS UX10,2%
MAZDA 610,2%
MAZDA CX-310,2%
MAZDA CX-3010,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ GLC10,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MITSUBISHI COLT10,2%
NISSAN QASHQAI+210,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL GRANDLAND10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL MOKKA10,2%
OPEL ZAFIRA TOURER10,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 300810,2%
PEUGEOT 50810,2%
PEUGEOT 80710,2%
RENAULT FLUENCE10,2%
RENAULT KADJAR10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT LAGUNA10,2%
SEAT ALHAMBRA10,2%
SKODA KAROQ10,2%
SKODA RAPID10,2%
SMART FORFOUR10,2%
SMART FORTWO10,2%
SSANGYONG RODIUS10,2%
SUZUKI JIMNY10,2%
SUZUKI SWIFT10,2%
SUZUKI SX410,2%
SUZUKI VITARA10,2%
TOYOTA C-HR10,2%
TOYOTA LAND CRUISER10,2%
VOLKSWAGEN BORA10,2%
VOLKSWAGEN SCIROCCO10,2%
VOLKSWAGEN T-ROC10,2%
VOLKSWAGEN TAIGO10,2%
VOLVO S6010,2%
VOLVO S8010,2%
VOLVO V4010,2%
VOLVO V5010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV15026,4%
Compacte (C)12922,7%
Medii (D)11921,0%
Mici (B)8414,8%
Monovolume (MPV)366,3%
Mari și de lux (E)305,3%
Mini (A)152,6%
Utilitare30,5%
Sport20,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare49687,3%
Noi7212,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină39168,8%
Benzină13523,8%
Hibrid203,5%
GPL132,3%
Electric91,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică53994,9%
Companie295,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break23641,5%
Berlină cu hayon11520,2%
Berlină11019,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9717,1%
Cupeu71,2%
Cabriolet30,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW12221,5%
75-109 kW26847,2%
110-149 kW14625,7%
150-219 kW223,9%
220 kW și peste10,2%
Necompletat91,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc417,2%
1000-1399 cmc8515,0%
1400-1599 cmc12622,2%
1600-1999 cmc26146,0%
2000-2999 cmc468,1%
Necompletat91,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN21522,6%
BMW13213,9%
AUDI899,3%
DACIA768,0%
OPEL646,7%
FORD576,0%
RENAULT535,6%
SKODA505,2%
MERCEDES-BENZ353,7%
SEAT293,0%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT192,0%
SUZUKI171,8%
HYUNDAI151,6%
FIAT111,2%
LAND ROVER101,0%
NISSAN101,0%
MAZDA90,9%
VOLVO90,9%
CITROEN80,8%
TOYOTA70,7%
DAEWOO40,4%
SMART40,4%
CHEVROLET30,3%
JEEP30,3%
KIA30,3%
LADA30,3%
CHRYSLER20,2%
LEXUS20,2%
MINI20,2%
MITSUBISHI20,2%
PORSCHE20,2%
SSANGYONG20,2%
ALFA ROMEO10,1%
DODGE10,1%
HONDA10,1%
JAGUAR10,1%
ROLLS-ROYCE10,1%
SANTANA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare46097,7%
Export112,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL9620,4%
DACIA8718,5%
VOLKSWAGEN7716,3%
FORD449,3%
DAEWOO418,7%
RENAULT214,5%
SKODA163,4%
PEUGEOT153,2%
FIAT112,3%
MERCEDES-BENZ112,3%
Toate (27)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW102,1%
AUDI91,9%
SEAT81,7%
CHEVROLET51,1%
HYUNDAI40,8%
CITROEN30,6%
ALFA ROMEO20,4%
LANCIA20,4%
ARO10,2%
JAGUAR10,2%
KIA10,2%
LADA10,2%
MAZDA10,2%
NISSAN10,2%
SAAB10,2%
TOYOTA10,2%
VAUXHALL10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.