Înmatriculări în județul Brașov, septembrie 2023

Noi270-10,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare657-23,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.175

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri621

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 236 noinov 24: 779 rulate, prima înmatricularedec 24: 286 noidec 24: 886 rulate, prima înmatriculareian 25: 311 noiian 25: 755 rulate, prima înmatricularefeb 25: 322 noifeb 25: 914 rulate, prima înmatricularemar 25: 243 noimar 25: 1.018 rulate, prima înmatriculareapr 25: 233 noiapr 25: 940 rulate, prima înmatricularemai 25: 303 noimai 25: 968 rulate, prima înmatriculareiun 25: 297 noiiun 25: 821 rulate, prima înmatriculareiul 25: 346 noiiul 25: 997 rulate, prima înmatriculareaug 25: 434 noiaug 25: 852 rulate, prima înmatricularesep 25: 506 noisep 25: 882 rulate, prima înmatriculareoct 25: 399 noioct 25: 1.139 rulate, prima înmatricularenov 25: 309 noinov 25: 952 rulate, prima înmatricularedec 25: 713 noidec 25: 979 rulate, prima înmatriculareian 26: 150 noiian 26: 703 rulate, prima înmatricularefeb 26: 209 noifeb 26: 946 rulate, prima înmatricularemar 26: 241 noimar 26: 1.018 rulate, prima înmatriculareapr 26: 246 noiapr 26: 808 rulate, prima înmatricularemai 26: 306 noimai 26: 772 rulate, prima înmatriculareiun 26: 368 noiiun 26: 805 rulate, prima înmatriculareiul 26: 284 noiiul 26: 825 rulate, prima înmatriculareaug 26: 208 noiaug 26: 759 rulate, prima înmatricularesep 26: 290 noisep 26: 730 rulate, prima înmatriculareoct 26: 292 noioct 26: 717 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24236779
dec 24286886
ian 25311755
feb 25322914
mar 252431.018
apr 25233940
mai 25303968
iun 25297821
iul 25346997
aug 25434852
sep 25506882
oct 253991.139
nov 25309952
dec 25713979
ian 26150703
feb 26209946
mar 262411.018
apr 26246808
mai 26306772
iun 26368805
iul 26284825
aug 26208759
sep 26290730
oct 26292717

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300< 1999: 11 rulate, prima înmatriculare1999: 6 rulate, prima înmatriculare2000: 5 rulate, prima înmatriculare2001: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 11 rulate, prima înmatriculare2003: 7 rulate, prima înmatriculare2004: 15 rulate, prima înmatriculare2005: 21 rulate, prima înmatriculare2006: 36 rulate, prima înmatriculare2007: 33 rulate, prima înmatriculare2008: 37 rulate, prima înmatriculare2009: 32 rulate, prima înmatriculare2010: 42 rulate, prima înmatriculare2011: 65 rulate, prima înmatriculare2012: 55 rulate, prima înmatriculare2013: 28 rulate, prima înmatriculare2014: 50 rulate, prima înmatriculare2015: 25 rulate, prima înmatriculare2016: 17 rulate, prima înmatriculare2017: 37 rulate, prima înmatriculare2018: 43 rulate, prima înmatriculare2019: 32 rulate, prima înmatriculare2020: 24 rulate, prima înmatriculare2021: 6 rulate, prima înmatriculare2022: 18 noi2022: 8 rulate, prima înmatriculare2023: 252 noi2023: 5 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1999011
199906
200005
200106
2002011
200307
2004015
2005021
2006036
2007033
2008037
2009032
2010042
2011065
2012055
2013028
2014050
2015025
2016017
2017037
2018043
2019032
2020024
202106
2022188
20232525

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA15116,3%
VOLKSWAGEN12413,4%
AUDI828,8%
BMW798,5%
SKODA778,3%
FORD545,8%
RENAULT495,3%
TOYOTA404,3%
MERCEDES-BENZ384,1%
SUZUKI343,7%
Toate (36)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI323,5%
NISSAN222,4%
OPEL222,4%
SEAT161,7%
VOLVO151,6%
PEUGEOT141,5%
MAZDA101,1%
MITSUBISHI101,1%
CITROEN91,0%
KIA91,0%
HONDA70,8%
FIAT60,6%
ALFA ROMEO40,4%
SSANGYONG40,4%
LEXUS30,3%
TESLA30,3%
JEEP20,2%
PORSCHE20,2%
SMART20,2%
CHEVROLET10,1%
CUPRA10,1%
INFINITI10,1%
JAGUAR10,1%
LAND ROVER10,1%
MG10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER414,4%
DACIA SANDERO404,3%
AUDI A4394,2%
DACIA LOGAN384,1%
VOLKSWAGEN GOLF374,0%
SKODA OCTAVIA313,4%
BMW SERIA 3242,6%
DACIA SPRING242,6%
SKODA FABIA202,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN192,1%
Toate (214)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 5181,9%
VOLKSWAGEN PASSAT161,7%
SUZUKI VITARA151,6%
NISSAN QASHQAI141,5%
VOLKSWAGEN POLO141,5%
BMW X3121,3%
FORD FOCUS111,2%
RENAULT MEGANE111,2%
AUDI A3101,1%
AUDI A6101,1%
MERCEDES-BENZ CLASA C101,1%
HYUNDAI I2091,0%
BMW X180,9%
FORD FIESTA80,9%
HYUNDAI I3080,9%
OPEL ASTRA80,9%
RENAULT CAPTUR80,9%
TOYOTA RAV480,9%
TOYOTA YARIS CROSS80,9%
AUDI Q570,8%
FORD KUGA70,8%
MITSUBISHI ASX70,8%
OPEL CORSA70,8%
RENAULT SCENIC70,8%
SKODA KAMIQ70,8%
SUZUKI GRAND VITARA70,8%
VOLKSWAGEN TOURAN70,8%
DACIA JOGGER60,6%
FORD MONDEO60,6%
FORD PUMA60,6%
HYUNDAI TUCSON60,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E60,6%
RENAULT CLIO60,6%
SEAT LEON60,6%
SKODA SUPERB60,6%
AUDI A550,5%
SEAT IBIZA50,5%
SKODA KODIAQ50,5%
VOLKSWAGEN SHARAN50,5%
BMW SERIA 140,4%
FORD TRANSIT CUSTOM40,4%
HONDA CIVIC40,4%
HYUNDAI SANTA FE40,4%
MAZDA CX-540,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,4%
NISSAN JUKE40,4%
RENAULT ARKANA40,4%
TOYOTA AYGO X40,4%
TOYOTA YARIS40,4%
VOLKSWAGEN ARTEON40,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,4%
VOLVO V4040,4%
VOLVO XC6040,4%
ALFA ROMEO 14730,3%
BMW X530,3%
FORD C-MAX30,3%
KIA CEED30,3%
MAZDA 330,3%
MAZDA CX-3030,3%
MERCEDES-BENZ VITO30,3%
OPEL MOKKA30,3%
PEUGEOT 50830,3%
RENAULT ESPACE30,3%
SKODA YETI30,3%
SSANGYONG KORANDO30,3%
SUZUKI IGNIS30,3%
SUZUKI SWIFT30,3%
SUZUKI SX430,3%
TOYOTA PRIUS30,3%
VOLKSWAGEN T-ROC30,3%
AUDI Q320,2%
BMW SERIA 420,2%
BMW X420,2%
BMW X620,2%
CITROEN C320,2%
DACIA LODGY20,2%
FIAT 50020,2%
FIAT PUNTO20,2%
FORD GALAXY20,2%
FORD TRANSIT20,2%
HONDA HR-V20,2%
KIA SORENTO20,2%
KIA SPORTAGE20,2%
LEXUS NX20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,2%
MERCEDES-BENZ EQE20,2%
MERCEDES-BENZ GLC20,2%
NISSAN X-TRAIL20,2%
OPEL ZAFIRA20,2%
PEUGEOT 20820,2%
PEUGEOT 300820,2%
PEUGEOT 30720,2%
RENAULT AUSTRAL20,2%
RENAULT KADJAR20,2%
RENAULT LAGUNA20,2%
SEAT ALHAMBRA20,2%
SEAT ALTEA20,2%
SKODA KAROQ20,2%
SKODA ROOMSTER20,2%
SUZUKI JIMNY20,2%
TOYOTA AURIS20,2%
TOYOTA COROLLA20,2%
TOYOTA PRIUS PLUS20,2%
VOLKSWAGEN CADDY20,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE20,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,2%
VOLKSWAGEN TAIGO20,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,2%
VOLVO V6020,2%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
AUDI A710,1%
AUDI A810,1%
AUDI S310,1%
AUDI S410,1%
AUDI S610,1%
AUDI SQ510,1%
AUDI SQ710,1%
AUDI TT10,1%
BMW IX10,1%
BMW SERIA 710,1%
BMW Z410,1%
CHEVROLET AVEO10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C110,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN SAXO10,1%
CITROEN XSARA PICASSO10,1%
CUPRA LEON10,1%
FIAT IDEA10,1%
FIAT PANDA10,1%
FORD ECOSPORT10,1%
FORD EDGE10,1%
FORD FUSION10,1%
FORD GRAND C-MAX10,1%
FORD S-MAX10,1%
HONDA JAZZ10,1%
HYUNDAI BAYON10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV29531,8%
Compacte (C)17719,1%
Mici (B)16818,1%
Medii (D)11812,7%
Monovolume (MPV)748,0%
Mari și de lux (E)394,2%
Mini (A)363,9%
Sport91,0%
Utilitare60,6%
Neclasificate50,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare65770,9%
Noi27029,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină43546,9%
Benzină29031,3%
Hibrid11912,8%
GPL515,5%
Electric323,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică72878,5%
Companie19921,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break40743,9%
Berlină cu hayon23825,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)14515,6%
Berlină11912,8%
Cupeu111,2%
Cabriolet70,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW24726,6%
75-109 kW33636,2%
110-149 kW25927,9%
150-219 kW333,6%
220 kW și peste212,3%
Necompletat313,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc12413,4%
1000-1399 cmc16417,7%
1400-1599 cmc18419,8%
1600-1999 cmc34537,2%
2000-2999 cmc758,1%
3000 cmc și peste30,3%
Necompletat323,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN18916,1%
AUDI1058,9%
BMW1018,6%
DACIA978,3%
FORD867,3%
SKODA847,1%
OPEL827,0%
MERCEDES-BENZ655,5%
RENAULT554,7%
PEUGEOT413,5%
Toate (40)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA353,0%
HYUNDAI282,4%
SEAT221,9%
SUZUKI221,9%
MAZDA201,7%
FIAT171,4%
CHEVROLET161,4%
CITROEN121,0%
VOLVO121,0%
KIA110,9%
LAND ROVER100,9%
MITSUBISHI100,9%
NISSAN90,8%
HONDA80,7%
ALFA ROMEO70,6%
JEEP50,4%
SMART50,4%
MINI40,3%
PORSCHE40,3%
JAGUAR20,2%
SUBARU20,2%
CHRYSLER10,1%
DS10,1%
LEXUS10,1%
MASERATI10,1%
MCC10,1%
OLDSMOBILE10,1%
POLSKI FIAT10,1%
ROVER10,1%
SAAB10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare57392,3%
Export487,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA10717,2%
VOLKSWAGEN10116,3%
OPEL7512,1%
FORD6210,0%
RENAULT436,9%
AUDI254,0%
SKODA243,9%
DAEWOO233,7%
PEUGEOT213,4%
SEAT213,4%
Toate (33)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW193,1%
FIAT193,1%
MERCEDES-BENZ172,7%
CITROEN162,6%
CHEVROLET101,6%
ALFA ROMEO61,0%
MITSUBISHI40,6%
HONDA30,5%
KIA30,5%
MAZDA30,5%
SUZUKI30,5%
TOYOTA30,5%
HYUNDAI20,3%
SMART20,3%
CHRYSLER10,2%
GWM10,2%
JEEP10,2%
LADA10,2%
MCC10,2%
ROVER10,2%
SAAB10,2%
VAUXHALL10,2%
VOLVO10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.