Înmatriculări în județul Mureș, septembrie 2023

Noi145+2,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare906-6,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.469

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri1.323

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 175 noinov 24: 915 rulate, prima înmatricularedec 24: 316 noidec 24: 871 rulate, prima înmatriculareian 25: 256 noiian 25: 957 rulate, prima înmatricularefeb 25: 203 noifeb 25: 1.065 rulate, prima înmatricularemar 25: 131 noimar 25: 1.240 rulate, prima înmatriculareapr 25: 213 noiapr 25: 1.082 rulate, prima înmatricularemai 25: 262 noimai 25: 1.127 rulate, prima înmatriculareiun 25: 236 noiiun 25: 1.031 rulate, prima înmatriculareiul 25: 340 noiiul 25: 1.119 rulate, prima înmatriculareaug 25: 348 noiaug 25: 950 rulate, prima înmatricularesep 25: 214 noisep 25: 1.063 rulate, prima înmatriculareoct 25: 240 noioct 25: 1.028 rulate, prima înmatricularenov 25: 420 noinov 25: 1.039 rulate, prima înmatricularedec 25: 636 noidec 25: 920 rulate, prima înmatriculareian 26: 242 noiian 26: 934 rulate, prima înmatricularefeb 26: 330 noifeb 26: 1.065 rulate, prima înmatricularemar 26: 285 noimar 26: 1.068 rulate, prima înmatriculareapr 26: 138 noiapr 26: 957 rulate, prima înmatricularemai 26: 319 noimai 26: 985 rulate, prima înmatriculareiun 26: 285 noiiun 26: 982 rulate, prima înmatriculareiul 26: 129 noiiul 26: 1.023 rulate, prima înmatriculareaug 26: 147 noiaug 26: 785 rulate, prima înmatricularesep 26: 180 noisep 26: 977 rulate, prima înmatriculareoct 26: 236 noioct 26: 863 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24175915
dec 24316871
ian 25256957
feb 252031.065
mar 251311.240
apr 252131.082
mai 252621.127
iun 252361.031
iul 253401.119
aug 25348950
sep 252141.063
oct 252401.028
nov 254201.039
dec 25636920
ian 26242934
feb 263301.065
mar 262851.068
apr 26138957
mai 26319985
iun 26285982
iul 261291.023
aug 26147785
sep 26180977
oct 26236863

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 1999: 12 rulate, prima înmatriculare1999: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 6 rulate, prima înmatriculare2001: 11 rulate, prima înmatriculare2002: 15 rulate, prima înmatriculare2003: 20 rulate, prima înmatriculare2004: 45 rulate, prima înmatriculare2005: 48 rulate, prima înmatriculare2006: 75 rulate, prima înmatriculare2007: 53 rulate, prima înmatriculare2008: 77 rulate, prima înmatriculare2009: 59 rulate, prima înmatriculare2010: 66 rulate, prima înmatriculare2011: 67 rulate, prima înmatriculare2012: 59 rulate, prima înmatriculare2013: 61 rulate, prima înmatriculare2014: 43 rulate, prima înmatriculare2015: 36 rulate, prima înmatriculare2016: 32 rulate, prima înmatriculare2017: 23 rulate, prima înmatriculare2018: 27 rulate, prima înmatriculare2019: 34 rulate, prima înmatriculare2020: 13 rulate, prima înmatriculare2021: 7 rulate, prima înmatriculare2022: 7 noi2022: 11 rulate, prima înmatriculare2023: 138 noi2023: 3 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1999012
199903
200006
2001011
2002015
2003020
2004045
2005048
2006075
2007053
2008077
2009059
2010066
2011067
2012059
2013061
2014043
2015036
2016032
2017023
2018027
2019034
2020013
202107
2022711
20231383

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN21520,5%
AUDI14213,5%
DACIA1039,8%
BMW868,2%
FORD625,9%
MERCEDES-BENZ605,7%
OPEL504,8%
SKODA464,4%
RENAULT434,1%
SUZUKI343,2%
Toate (39)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN282,7%
SEAT262,5%
TOYOTA242,3%
HYUNDAI181,7%
PEUGEOT161,5%
VOLVO141,3%
MAZDA131,2%
CITROEN90,9%
KIA90,9%
MITSUBISHI80,8%
SMART60,6%
FIAT50,5%
ALFA ROMEO40,4%
HONDA40,4%
JEEP40,4%
JAGUAR30,3%
LAND ROVER30,3%
TESLA30,3%
PORSCHE20,2%
SUBARU20,2%
CHEVROLET10,1%
CHRYSLER10,1%
DAIHATSU10,1%
FERRARI10,1%
LEXUS10,1%
MINI10,1%
SAAB10,1%
SAM10,1%
SSANGYONG10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4625,9%
VOLKSWAGEN GOLF545,2%
VOLKSWAGEN PASSAT474,5%
BMW SERIA 3373,5%
DACIA SANDERO353,3%
DACIA DUSTER252,4%
DACIA SPRING252,4%
AUDI A3232,2%
AUDI A6212,0%
SKODA OCTAVIA212,0%
Toate (212)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN POLO201,9%
FORD FOCUS191,8%
RENAULT MEGANE181,7%
VOLKSWAGEN TOURAN181,7%
NISSAN QASHQAI171,6%
OPEL ASTRA171,6%
OPEL CORSA171,6%
AUDI Q5151,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN151,4%
SKODA FABIA141,3%
BMW X3131,2%
SEAT IBIZA131,2%
BMW SERIA 5121,1%
MERCEDES-BENZ CLASA C121,1%
SUZUKI VITARA121,1%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS121,1%
BMW SERIA 1101,0%
FORD KUGA90,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E90,9%
DACIA LOGAN80,8%
HYUNDAI TUCSON80,8%
KIA SPORTAGE70,7%
MAZDA 370,7%
MERCEDES-BENZ GLC70,7%
SUZUKI GRAND VITARA70,7%
TOYOTA RAV470,7%
VOLKSWAGEN SHARAN70,7%
VOLKSWAGEN TOUAREG70,7%
DACIA JOGGER60,6%
FORD FIESTA60,6%
FORD GALAXY60,6%
FORD TRANSIT60,6%
RENAULT CAPTUR60,6%
RENAULT CLIO60,6%
SEAT LEON60,6%
SUZUKI SX460,6%
AUDI A550,5%
FORD C-MAX50,5%
FORD MONDEO50,5%
HYUNDAI I3050,5%
MERCEDES-BENZ GLE50,5%
MITSUBISHI ASX50,5%
PEUGEOT 30850,5%
SEAT ALHAMBRA50,5%
TOYOTA C-HR50,5%
VOLVO XC6050,5%
AUDI Q340,4%
MERCEDES-BENZ CLA40,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,4%
OPEL MERIVA40,4%
OPEL ZAFIRA40,4%
RENAULT KADJAR40,4%
SKODA SUPERB40,4%
AUDI Q830,3%
BMW SERIA 730,3%
BMW X130,3%
CITROEN C4 PICASSO30,3%
FORD PUMA30,3%
HYUNDAI KONA30,3%
MERCEDES-BENZ GLA30,3%
MITSUBISHI OUTLANDER30,3%
NISSAN JUKE30,3%
NISSAN X-TRAIL30,3%
OPEL ANTARA30,3%
RENAULT SCENIC30,3%
RENAULT TRAFIC30,3%
SMART FORFOUR30,3%
SUZUKI SWIFT30,3%
TESLA MODEL 330,3%
TOYOTA AURIS30,3%
VOLKSWAGEN BORA30,3%
VOLKSWAGEN CADDY30,3%
VOLKSWAGEN CC30,3%
VOLKSWAGEN JETTA30,3%
VOLKSWAGEN TAIGO30,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,3%
ALFA ROMEO 15920,2%
AUDI A720,2%
AUDI TT20,2%
BMW X420,2%
BMW X520,2%
DACIA DOKKER20,2%
DACIA LODGY20,2%
HONDA CIVIC20,2%
JAGUAR E-PACE20,2%
JEEP GRAND CHEROKEE20,2%
MAZDA 620,2%
MERCEDES-BENZ SLK20,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,2%
MERCEDES-BENZ VIANO20,2%
NISSAN QASHQAI+220,2%
OPEL MOKKA20,2%
PEUGEOT 300820,2%
PEUGEOT 30720,2%
PEUGEOT 400820,2%
PEUGEOT 50820,2%
SKODA KAROQ20,2%
SKODA RAPID20,2%
SKODA ROOMSTER20,2%
SMART FORTWO20,2%
SUZUKI ALTO20,2%
SUZUKI JIMNY20,2%
TOYOTA VERSO20,2%
TOYOTA YARIS20,2%
TOYOTA YARIS CROSS20,2%
VOLKSWAGEN FOX20,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,2%
VOLKSWAGEN UP20,2%
VOLVO S6020,2%
VOLVO V5020,2%
VOLVO V6020,2%
ALFA ROMEO 14710,1%
ALFA ROMEO 15610,1%
AUDI 8010,1%
AUDI E-TRON10,1%
AUDI Q210,1%
AUDI S410,1%
BMW IX10,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW X610,1%
CHEVROLET CRUZE10,1%
CHRYSLER GRAND VOYAGER10,1%
CITROEN C-ELYSEE10,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN JUMPY10,1%
CITROEN XSARA PICASSO10,1%
DAIHATSU SIRION10,1%
FERRARI 29610,1%
FIAT 50010,1%
FIAT CROMA10,1%
FIAT PANDA10,1%
FIAT PUNTO10,1%
FIAT TIPO10,1%
FORD ECOSPORT10,1%
FORD EDGE10,1%
FORD TRANSIT CUSTOM10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV27326,0%
Compacte (C)23222,1%
Medii (D)18517,6%
Mici (B)13512,8%
Monovolume (MPV)10810,3%
Mari și de lux (E)514,9%
Mini (A)393,7%
Sport111,0%
Utilitare101,0%
Neclasificate70,7%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare90686,2%
Noi14513,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină64361,2%
Benzină28427,0%
Hibrid706,7%
Electric363,4%
GPL181,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică92688,1%
Companie12511,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break48045,7%
Berlină cu hayon22621,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)18317,4%
Berlină13312,7%
Cabriolet191,8%
Cupeu101,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW23322,2%
75-109 kW45643,4%
110-149 kW26825,5%
150-219 kW434,1%
220 kW și peste151,4%
Necompletat363,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc595,6%
1000-1399 cmc15915,1%
1400-1599 cmc20019,0%
1600-1999 cmc49547,1%
2000-2999 cmc1019,6%
3000 cmc și peste10,1%
Necompletat363,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN35824,4%
AUDI17612,0%
BMW1218,2%
OPEL1178,0%
FORD966,5%
DACIA875,9%
MERCEDES-BENZ875,9%
RENAULT694,7%
SKODA654,4%
PEUGEOT281,9%
Toate (40)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA271,8%
SUZUKI261,8%
SEAT251,7%
HYUNDAI211,4%
CHEVROLET201,4%
NISSAN181,2%
CITROEN171,2%
MAZDA161,1%
KIA141,0%
MITSUBISHI120,8%
VOLVO120,8%
FIAT100,7%
LAND ROVER100,7%
HONDA70,5%
SMART60,4%
MINI50,3%
DAIHATSU30,2%
ALFA ROMEO20,1%
CUPRA20,1%
PORSCHE20,1%
DAEWOO10,1%
FERRARI10,1%
JAGUAR10,1%
JEEP10,1%
LADA10,1%
LANCIA10,1%
PADIS10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%
WARTBURG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1.23193,0%
Export927,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN32024,2%
OPEL20315,3%
DACIA16912,8%
FORD13910,5%
AUDI675,1%
RENAULT584,4%
SKODA523,9%
FIAT513,9%
MERCEDES-BENZ423,2%
BMW382,9%
Toate (32)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT312,3%
SEAT292,2%
DAEWOO241,8%
MAZDA181,4%
CITROEN151,1%
HYUNDAI90,7%
ALFA ROMEO70,5%
CHEVROLET70,5%
TOYOTA70,5%
VOLVO60,5%
LAND ROVER50,4%
SUZUKI50,4%
KIA40,3%
MITSUBISHI30,2%
NISSAN30,2%
SMART30,2%
CUPRA20,2%
DAIHATSU20,2%
CHRYSLER10,1%
JAGUAR10,1%
LANCIA10,1%
MASERATI10,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.