Înmatriculări în județul Constanța, septembrie 2023

Noi287+4,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare689+13,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.283

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri824

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 266 noinov 24: 709 rulate, prima înmatricularedec 24: 257 noidec 24: 625 rulate, prima înmatriculareian 25: 261 noiian 25: 539 rulate, prima înmatricularefeb 25: 312 noifeb 25: 843 rulate, prima înmatricularemar 25: 256 noimar 25: 888 rulate, prima înmatriculareapr 25: 235 noiapr 25: 806 rulate, prima înmatricularemai 25: 189 noimai 25: 661 rulate, prima înmatriculareiun 25: 239 noiiun 25: 703 rulate, prima înmatriculareiul 25: 428 noiiul 25: 866 rulate, prima înmatriculareaug 25: 496 noiaug 25: 683 rulate, prima înmatricularesep 25: 389 noisep 25: 698 rulate, prima înmatriculareoct 25: 301 noioct 25: 807 rulate, prima înmatricularenov 25: 354 noinov 25: 722 rulate, prima înmatricularedec 25: 559 noidec 25: 652 rulate, prima înmatriculareian 26: 221 noiian 26: 608 rulate, prima înmatricularefeb 26: 228 noifeb 26: 668 rulate, prima înmatricularemar 26: 286 noimar 26: 746 rulate, prima înmatriculareapr 26: 226 noiapr 26: 632 rulate, prima înmatricularemai 26: 286 noimai 26: 575 rulate, prima înmatriculareiun 26: 410 noiiun 26: 562 rulate, prima înmatriculareiul 26: 318 noiiul 26: 561 rulate, prima înmatriculareaug 26: 226 noiaug 26: 576 rulate, prima înmatricularesep 26: 316 noisep 26: 621 rulate, prima înmatriculareoct 26: 342 noioct 26: 639 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24266709
dec 24257625
ian 25261539
feb 25312843
mar 25256888
apr 25235806
mai 25189661
iun 25239703
iul 25428866
aug 25496683
sep 25389698
oct 25301807
nov 25354722
dec 25559652
ian 26221608
feb 26228668
mar 26286746
apr 26226632
mai 26286575
iun 26410562
iul 26318561
aug 26226576
sep 26316621
oct 26342639

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300< 1999: 6 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 8 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 12 rulate, prima înmatriculare2004: 16 rulate, prima înmatriculare2005: 14 rulate, prima înmatriculare2006: 24 rulate, prima înmatriculare2007: 36 rulate, prima înmatriculare2008: 49 rulate, prima înmatriculare2009: 50 rulate, prima înmatriculare2010: 43 rulate, prima înmatriculare2011: 48 rulate, prima înmatriculare2012: 49 rulate, prima înmatriculare2013: 36 rulate, prima înmatriculare2014: 27 rulate, prima înmatriculare2015: 34 rulate, prima înmatriculare2016: 28 rulate, prima înmatriculare2017: 36 rulate, prima înmatriculare2018: 59 rulate, prima înmatriculare2019: 40 rulate, prima înmatriculare2020: 21 rulate, prima înmatriculare2021: 15 rulate, prima înmatriculare2022: 23 noi2022: 23 rulate, prima înmatriculare2023: 264 noi2023: 3 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199906
199902
200004
200108
200206
2003012
2004016
2005014
2006024
2007036
2008049
2009050
2010043
2011048
2012049
2013036
2014027
2015034
2016028
2017036
2018059
2019040
2020021
2021015
20222323
20232643

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN19019,5%
BMW838,5%
DACIA798,1%
SKODA727,4%
MERCEDES-BENZ717,3%
AUDI676,9%
FORD474,8%
HYUNDAI474,8%
RENAULT474,8%
TOYOTA343,5%
Toate (38)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO262,7%
MAZDA252,6%
SEAT232,4%
PEUGEOT222,3%
OPEL191,9%
NISSAN151,5%
SUZUKI151,5%
KIA131,3%
SSANGYONG131,3%
CITROEN121,2%
HONDA111,1%
LAND ROVER101,0%
TESLA60,6%
FIAT50,5%
MINI50,5%
JEEP30,3%
ALFA ROMEO20,2%
CHRYSLER20,2%
DS20,2%
MITSUBISHI20,2%
BENTLEY10,1%
CHEVROLET10,1%
GMC10,1%
JAGUAR10,1%
LEXUS10,1%
PORSCHE10,1%
SAAB10,1%
SMART10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT555,7%
VOLKSWAGEN GOLF474,8%
SKODA OCTAVIA343,5%
BMW SERIA 3333,4%
DACIA SANDERO262,7%
DACIA DUSTER252,6%
AUDI A4202,1%
DACIA LOGAN192,0%
HYUNDAI TUCSON181,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN181,9%
Toate (222)
Modele: valoare, vehicule, cotă
FORD FOCUS161,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E151,5%
VOLKSWAGEN POLO151,5%
RENAULT MEGANE141,4%
HYUNDAI I30121,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C121,2%
SSANGYONG KORANDO121,2%
VOLKSWAGEN TOURAN121,2%
AUDI A6111,1%
AUDI Q5111,1%
BMW SERIA 5111,1%
SKODA SUPERB111,1%
VOLVO XC60111,1%
AUDI A3101,0%
FORD PUMA101,0%
KIA SPORTAGE90,9%
MERCEDES-BENZ GLC90,9%
SKODA KODIAQ90,9%
DACIA SPRING80,8%
OPEL ASTRA80,8%
SEAT IBIZA80,8%
BMW SERIA 170,7%
MAZDA CX-570,7%
MERCEDES-BENZ GLE70,7%
RENAULT CAPTUR70,7%
SKODA FABIA70,7%
TOYOTA C-HR70,7%
TOYOTA YARIS CROSS70,7%
BMW SERIA 760,6%
NISSAN QASHQAI60,6%
SUZUKI VITARA60,6%
VOLKSWAGEN TAIGO60,6%
AUDI A550,5%
BMW X350,5%
HONDA HR-V50,5%
RENAULT ARKANA50,5%
RENAULT KADJAR50,5%
SEAT LEON50,5%
TOYOTA RAV450,5%
VOLKSWAGEN T-ROC50,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,5%
VOLVO V4050,5%
AUDI A740,4%
BMW X140,4%
FORD KUGA40,4%
FORD S-MAX40,4%
HONDA CIVIC40,4%
HYUNDAI ELANTRA40,4%
HYUNDAI KONA40,4%
HYUNDAI SANTA FE40,4%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR40,4%
MAZDA 640,4%
MAZDA CX-3040,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,4%
MERCEDES-BENZ CLASA S40,4%
MERCEDES-BENZ VITO40,4%
MINI COOPER40,4%
PEUGEOT 300840,4%
PEUGEOT 40740,4%
SEAT ALTEA40,4%
SKODA KAROQ40,4%
TOYOTA YARIS40,4%
VOLKSWAGEN JETTA40,4%
AUDI Q330,3%
BMW SERIA 430,3%
BMW X430,3%
CITROEN C430,3%
FIAT 50030,3%
FORD C-MAX30,3%
FORD FIESTA30,3%
FORD GALAXY30,3%
KIA CEED30,3%
MAZDA 330,3%
MAZDA 530,3%
MERCEDES-BENZ CLA30,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,3%
MERCEDES-BENZ CLASA V30,3%
NISSAN JUKE30,3%
OPEL CORSA30,3%
PEUGEOT 30830,3%
RENAULT ESPACE30,3%
RENAULT LAGUNA30,3%
SEAT ALHAMBRA30,3%
SUZUKI SX430,3%
TESLA MODEL Y30,3%
TOYOTA AURIS30,3%
VOLKSWAGEN CC30,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,3%
BMW SERIA 220,2%
BMW X220,2%
BMW X520,2%
BMW X620,2%
CITROEN C120,2%
CITROEN C520,2%
CITROEN C5 X20,2%
DS DS720,2%
FORD MONDEO20,2%
HYUNDAI I1020,2%
HYUNDAI I2020,2%
JEEP WRANGLER20,2%
MAZDA 220,2%
NISSAN NV30020,2%
OPEL INSIGNIA20,2%
OPEL ZAFIRA20,2%
PEUGEOT 20620,2%
PEUGEOT 20720,2%
PEUGEOT 20820,2%
PEUGEOT 500820,2%
PEUGEOT 50820,2%
RENAULT AUSTRAL20,2%
RENAULT SCENIC20,2%
RENAULT TALISMAN20,2%
SEAT ATECA20,2%
SKODA KAMIQ20,2%
SUZUKI SWIFT20,2%
TOYOTA AYGO20,2%
VOLKSWAGEN CADDY20,2%
VOLKSWAGEN ID 320,2%
VOLKSWAGEN PHAETON20,2%
VOLKSWAGEN SHARAN20,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,2%
VOLVO V5020,2%
VOLVO XC4020,2%
ALFA ROMEO BRERA10,1%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
AUDI E-TRON10,1%
AUDI S610,1%
AUDI TT10,1%
BENTLEY BENTAYAGA HYBRID10,1%
BMW IX310,1%
BMW X710,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CHRYSLER GRAND VOYAGER10,1%
CHRYSLER SEBRING10,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C5 AIRCROSS10,1%
CITROEN GRAND C4 PICASSO10,1%
DACIA LODGY10,1%
FIAT DUCATO10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV32933,7%
Compacte (C)21522,0%
Medii (D)16116,5%
Mici (B)10711,0%
Monovolume (MPV)687,0%
Mari și de lux (E)555,6%
Mini (A)252,6%
Neclasificate90,9%
Sport50,5%
Utilitare20,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare68970,6%
Noi28729,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină50451,6%
Benzină24725,3%
Hibrid16617,0%
GPL323,3%
Electric272,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică80582,5%
Companie17117,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break40641,6%
Berlină cu hayon21922,4%
Berlină18118,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)15115,5%
Cupeu101,0%
Cabriolet90,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW15716,1%
75-109 kW38539,4%
110-149 kW31632,4%
150-219 kW697,1%
220 kW și peste232,4%
Necompletat262,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc939,5%
1000-1399 cmc979,9%
1400-1599 cmc25025,6%
1600-1999 cmc40441,4%
2000-2999 cmc10210,5%
3000 cmc și peste30,3%
Necompletat272,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN55924,5%
BMW2109,2%
AUDI1838,0%
SKODA1707,4%
DACIA1546,7%
FORD1416,2%
MERCEDES-BENZ1366,0%
OPEL1335,8%
RENAULT843,7%
PEUGEOT683,0%
Toate (45)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT592,6%
HYUNDAI411,8%
MAZDA311,4%
TOYOTA291,3%
FIAT281,2%
LAND ROVER261,1%
CITROEN251,1%
NISSAN251,1%
DAEWOO200,9%
VOLVO200,9%
KIA130,6%
SMART130,6%
CHEVROLET120,5%
PORSCHE120,5%
MINI110,5%
MITSUBISHI110,5%
SUZUKI100,4%
HONDA90,4%
JEEP90,4%
ALFA ROMEO70,3%
JAGUAR60,3%
SAAB50,2%
SSANGYONG40,2%
DODGE20,1%
DS20,1%
INFINITI20,1%
LEXUS20,1%
MASERATI20,1%
ROVER20,1%
SUBARU20,1%
CHRYSLER10,0%
DAIMLER BENZ10,0%
LADA10,0%
LAMBORGHINI10,0%
LINCOLN10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare75591,6%
Export698,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA12314,9%
OPEL11514,0%
DAEWOO10412,6%
VOLKSWAGEN9010,9%
FORD637,6%
RENAULT566,8%
SKODA404,9%
PEUGEOT293,5%
BMW253,0%
MERCEDES-BENZ253,0%
Toate (32)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
AUDI242,9%
FIAT232,8%
SEAT161,9%
CITROEN111,3%
CHEVROLET101,2%
TOYOTA101,2%
HYUNDAI91,1%
KIA70,8%
NISSAN70,8%
MITSUBISHI50,6%
ROVER50,6%
LAND ROVER40,5%
MAZDA40,5%
VOLVO40,5%
CHRYSLER30,4%
JEEP30,4%
ALFA ROMEO20,2%
HONDA20,2%
SMART20,2%
LEXUS10,1%
MINI10,1%
SSANGYONG10,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.