Noi 57 +3,6% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 178 +22,8% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 811 Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 171 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 400 nov 24: 43 noi nov 24: 187 rulate, prima înmatriculare dec 24: 44 noi dec 24: 207 rulate, prima înmatriculare ian 25: 44 noi ian 25: 161 rulate, prima înmatriculare feb 25: 66 noi feb 25: 196 rulate, prima înmatriculare mar 25: 31 noi mar 25: 190 rulate, prima înmatriculare apr 25: 39 noi apr 25: 277 rulate, prima înmatriculare mai 25: 27 noi mai 25: 201 rulate, prima înmatriculare iun 25: 36 noi iun 25: 188 rulate, prima înmatriculare iul 25: 75 noi iul 25: 229 rulate, prima înmatriculare aug 25: 83 noi aug 25: 191 rulate, prima înmatriculare sep 25: 68 noi sep 25: 191 rulate, prima înmatriculare oct 25: 56 noi oct 25: 267 rulate, prima înmatriculare nov 25: 48 noi nov 25: 200 rulate, prima înmatriculare dec 25: 104 noi dec 25: 186 rulate, prima înmatriculare ian 26: 33 noi ian 26: 166 rulate, prima înmatriculare feb 26: 26 noi feb 26: 208 rulate, prima înmatriculare mar 26: 19 noi mar 26: 157 rulate, prima înmatriculare apr 26: 41 noi apr 26: 196 rulate, prima înmatriculare mai 26: 32 noi mai 26: 179 rulate, prima înmatriculare iun 26: 50 noi iun 26: 155 rulate, prima înmatriculare iul 26: 31 noi iul 26: 173 rulate, prima înmatriculare aug 26: 26 noi aug 26: 116 rulate, prima înmatriculare sep 26: 52 noi sep 26: 214 rulate, prima înmatriculare oct 26: 75 noi oct 26: 174 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 43 187 dec 24 44 207 ian 25 44 161 feb 25 66 196 mar 25 31 190 apr 25 39 277 mai 25 27 201 iun 25 36 188 iul 25 75 229 aug 25 83 191 sep 25 68 191 oct 25 56 267 nov 25 48 200 dec 25 104 186 ian 26 33 166 feb 26 26 208 mar 26 19 157 apr 26 41 196 mai 26 32 179 iun 26 50 155 iul 26 31 173 aug 26 26 116 sep 26 52 214 oct 26 75 174
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 20 40 60 < 1999: 1 rulate, prima înmatriculare 2000: 3 rulate, prima înmatriculare 2002: 3 rulate, prima înmatriculare 2003: 2 rulate, prima înmatriculare 2004: 2 rulate, prima înmatriculare 2005: 9 rulate, prima înmatriculare 2006: 10 rulate, prima înmatriculare 2007: 9 rulate, prima înmatriculare 2008: 16 rulate, prima înmatriculare 2009: 14 rulate, prima înmatriculare 2010: 9 rulate, prima înmatriculare 2011: 18 rulate, prima înmatriculare 2012: 20 rulate, prima înmatriculare 2013: 9 rulate, prima înmatriculare 2014: 5 rulate, prima înmatriculare 2015: 6 rulate, prima înmatriculare 2016: 12 rulate, prima înmatriculare 2017: 13 rulate, prima înmatriculare 2018: 10 rulate, prima înmatriculare 2019: 6 rulate, prima înmatriculare 2022: 2 noi 2022: 1 rulate, prima înmatriculare 2023: 55 noi < 1999 2000 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 1999 0 1 1999 0 0 2000 0 3 2001 0 0 2002 0 3 2003 0 2 2004 0 2 2005 0 9 2006 0 10 2007 0 9 2008 0 16 2009 0 14 2010 0 9 2011 0 18 2012 0 20 2013 0 9 2014 0 5 2015 0 6 2016 0 12 2017 0 13 2018 0 10 2019 0 6 2020 0 0 2021 0 0 2022 2 1 2023 55 0
Mărci Mărci: valoare, vehicule, cotă DACIA 40 17,0% VOLKSWAGEN 26 11,1% BMW 24 10,2% RENAULT 22 9,4% FORD 18 7,7% OPEL 18 7,7% AUDI 14 6,0% SKODA 11 4,7% MERCEDES-BENZ 8 3,4% SEAT 8 3,4%
Toate (27) Mărci: valoare, vehicule, cotă SUZUKI 6 2,6% HYUNDAI 5 2,1% KIA 5 2,1% MAZDA 5 2,1% NISSAN 4 1,7% CITROEN 3 1,3% PEUGEOT 3 1,3% SSANGYONG 3 1,3% VOLVO 3 1,3% MITSUBISHI 2 0,9% ALFA ROMEO 1 0,4% DAIHATSU 1 0,4% FIAT 1 0,4% HONDA 1 0,4% LAND ROVER 1 0,4% PORSCHE 1 0,4% TOYOTA 1 0,4%
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă DACIA LOGAN 14 6,0% DACIA SANDERO 10 4,3% FORD FOCUS 9 3,8% VOLKSWAGEN GOLF 9 3,8% BMW SERIA 3 8 3,4% DACIA DUSTER 8 3,4% SKODA OCTAVIA 7 3,0% BMW SERIA 1 6 2,6% OPEL ASTRA 6 2,6% RENAULT MEGANE 6 2,6%
Toate (102) Modele: valoare, vehicule, cotă AUDI A3 5 2,1% AUDI A4 5 2,1% OPEL CORSA 5 2,1% VOLKSWAGEN PASSAT 5 2,1% DACIA SPRING 4 1,7% KIA SPORTAGE 4 1,7% MERCEDES-BENZ CLASA C 4 1,7% RENAULT CLIO 4 1,7% VOLKSWAGEN TOURAN 4 1,7% BMW SERIA 5 3 1,3% DACIA LODGY 3 1,3% FORD FIESTA 3 1,3% OPEL INSIGNIA 3 1,3% SEAT LEON 3 1,3% VOLKSWAGEN TIGUAN 3 1,3% BMW X1 2 0,9% BMW X5 2 0,9% CITROEN C5 2 0,9% HYUNDAI TUCSON 2 0,9% MAZDA 3 2 0,9% MERCEDES-BENZ CLASA E 2 0,9% NISSAN QASHQAI 2 0,9% OPEL MERIVA 2 0,9% OPEL ZAFIRA 2 0,9% RENAULT CAPTUR 2 0,9% RENAULT KOLEOS 2 0,9% RENAULT LAGUNA 2 0,9% SEAT IBIZA 2 0,9% SKODA SUPERB 2 0,9% SSANGYONG KORANDO 2 0,9% SUZUKI SWIFT 2 0,9% SUZUKI SX4 2 0,9% ALFA ROMEO 159 1 0,4% AUDI A5 1 0,4% AUDI A6 1 0,4% AUDI Q3 1 0,4% AUDI Q5 1 0,4% BMW SERIA 4 1 0,4% BMW X3 1 0,4% BMW X4 1 0,4% CITROEN C4 1 0,4% DACIA DOKKER 1 0,4% DAIHATSU TERIOS 1 0,4% FIAT BRAVO 1 0,4% FORD C-MAX 1 0,4% FORD ECOSPORT 1 0,4% FORD GALAXY 1 0,4% FORD KA 1 0,4% FORD PUMA 1 0,4% FORD TRANSIT 1 0,4% HONDA CIVIC 1 0,4% HYUNDAI I30 1 0,4% HYUNDAI KONA 1 0,4% HYUNDAI SANTA FE 1 0,4% KIA STINGER 1 0,4% LAND ROVER RANGE ROVER 1 0,4% MAZDA 2 1 0,4% MAZDA 6 1 0,4% MAZDA CX-3 1 0,4% MERCEDES-BENZ CLASA A 1 0,4% MERCEDES-BENZ CLS 1 0,4% MITSUBISHI ECLIPSE CROSS 1 0,4% MITSUBISHI OUTLANDER 1 0,4% NISSAN JUKE 1 0,4% NISSAN MICRA 1 0,4% PEUGEOT 3008 1 0,4% PEUGEOT 407 1 0,4% PEUGEOT 508 1 0,4% PORSCHE CAYENNE 1 0,4% RENAULT ARKANA 1 0,4% RENAULT AUSTRAL 1 0,4% RENAULT FLUENCE 1 0,4% RENAULT SCENIC 1 0,4% RENAULT TALISMAN 1 0,4% RENAULT TRAFIC 1 0,4% SEAT ALTEA 1 0,4% SEAT EXEO 1 0,4% SEAT TOLEDO 1 0,4% SKODA FABIA 1 0,4% SKODA KODIAQ 1 0,4% SSANGYONG REXTON 1 0,4% SUZUKI IGNIS 1 0,4% SUZUKI VITARA 1 0,4% TOYOTA COROLLA 1 0,4% VOLKSWAGEN BORA 1 0,4% VOLKSWAGEN CADDY 1 0,4% VOLKSWAGEN CC 1 0,4% VOLKSWAGEN GOLF PLUS 1 0,4% VOLKSWAGEN TAIGO 1 0,4% VOLVO S60 1 0,4% VOLVO V40 1 0,4% VOLVO XC60 1 0,4%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Compacte (C) 67 28,5% SUV 54 23,0% Mici (B) 43 18,3% Medii (D) 37 15,7% Monovolume (MPV) 19 8,1% Mari și de lux (E) 8 3,4% Mini (A) 6 2,6% Utilitare 1 0,4%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 178 75,7% Noi 57 24,3%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 132 56,2% Benzină 64 27,2% GPL 19 8,1% Hibrid 15 6,4% Electric 5 2,1%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 219 93,2% Companie 16 6,8%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 96 40,9% Berlină cu hayon 53 22,6% Berlină 46 19,6% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 36 15,3% Cupeu 4 1,7%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 70 29,8% 75-109 kW 102 43,4% 110-149 kW 50 21,3% 150-219 kW 7 3,0% 220 kW și peste 1 0,4% Necompletat 5 2,1%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 33 14,0% 1000-1399 cmc 38 16,2% 1400-1599 cmc 62 26,4% 1600-1999 cmc 79 33,6% 2000-2999 cmc 17 7,2% 3000 cmc și peste 1 0,4% Necompletat 5 2,1%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.