Înmatriculări în județul Neamț, septembrie 2023

Noi109+21,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare633-7,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.016

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri410

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 79 noinov 24: 709 rulate, prima înmatricularedec 24: 87 noidec 24: 689 rulate, prima înmatriculareian 25: 82 noiian 25: 612 rulate, prima înmatricularefeb 25: 80 noifeb 25: 752 rulate, prima înmatricularemar 25: 81 noimar 25: 776 rulate, prima înmatriculareapr 25: 90 noiapr 25: 727 rulate, prima înmatricularemai 25: 62 noimai 25: 751 rulate, prima înmatriculareiun 25: 83 noiiun 25: 778 rulate, prima înmatriculareiul 25: 112 noiiul 25: 744 rulate, prima înmatriculareaug 25: 121 noiaug 25: 696 rulate, prima înmatricularesep 25: 95 noisep 25: 726 rulate, prima înmatriculareoct 25: 109 noioct 25: 869 rulate, prima înmatricularenov 25: 108 noinov 25: 721 rulate, prima înmatricularedec 25: 179 noidec 25: 732 rulate, prima înmatriculareian 26: 72 noiian 26: 634 rulate, prima înmatricularefeb 26: 64 noifeb 26: 754 rulate, prima înmatricularemar 26: 90 noimar 26: 711 rulate, prima înmatriculareapr 26: 65 noiapr 26: 649 rulate, prima înmatricularemai 26: 136 noimai 26: 683 rulate, prima înmatriculareiun 26: 117 noiiun 26: 621 rulate, prima înmatriculareiul 26: 67 noiiul 26: 683 rulate, prima înmatriculareaug 26: 73 noiaug 26: 646 rulate, prima înmatricularesep 26: 109 noisep 26: 670 rulate, prima înmatriculareoct 26: 127 noioct 26: 647 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2479709
dec 2487689
ian 2582612
feb 2580752
mar 2581776
apr 2590727
mai 2562751
iun 2583778
iul 25112744
aug 25121696
sep 2595726
oct 25109869
nov 25108721
dec 25179732
ian 2672634
feb 2664754
mar 2690711
apr 2665649
mai 26136683
iun 26117621
iul 2667683
aug 2673646
sep 26109670
oct 26127647

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 1999: 7 rulate, prima înmatriculare1999: 6 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 7 rulate, prima înmatriculare2003: 13 rulate, prima înmatriculare2004: 23 rulate, prima înmatriculare2005: 36 rulate, prima înmatriculare2006: 50 rulate, prima înmatriculare2007: 40 rulate, prima înmatriculare2008: 50 rulate, prima înmatriculare2009: 53 rulate, prima înmatriculare2010: 57 rulate, prima înmatriculare2011: 53 rulate, prima înmatriculare2012: 52 rulate, prima înmatriculare2013: 22 rulate, prima înmatriculare2014: 28 rulate, prima înmatriculare2015: 23 rulate, prima înmatriculare2016: 30 rulate, prima înmatriculare2017: 22 rulate, prima înmatriculare2018: 16 rulate, prima înmatriculare2019: 22 rulate, prima înmatriculare2020: 8 rulate, prima înmatriculare2021: 5 rulate, prima înmatriculare2022: 6 noi2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 103 noi2023: 1 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199907
199906
200002
200104
200207
2003013
2004023
2005036
2006050
2007040
2008050
2009053
2010057
2011053
2012052
2013022
2014028
2015023
2016030
2017022
2018016
2019022
202008
202105
202263
20231031

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16722,5%
AUDI7510,1%
DACIA689,2%
MERCEDES-BENZ506,7%
SKODA506,7%
BMW456,1%
FORD425,7%
RENAULT324,3%
SEAT273,6%
TOYOTA273,6%
Toate (34)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN263,5%
HYUNDAI202,7%
VOLVO192,6%
OPEL182,4%
SUZUKI121,6%
PEUGEOT101,3%
KIA91,2%
CITROEN70,9%
FIAT70,9%
MAZDA70,9%
JAGUAR30,4%
JEEP30,4%
ALFA ROMEO20,3%
CHEVROLET20,3%
HONDA20,3%
LEXUS20,3%
SMART20,3%
SUBARU20,3%
CUPRA10,1%
MINI10,1%
MITSUBISHI10,1%
REPLICA10,1%
SSANGYONG10,1%
TESLA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF425,7%
VOLKSWAGEN PASSAT395,3%
AUDI A4314,2%
DACIA DUSTER273,6%
VOLKSWAGEN TOURAN233,1%
SKODA FABIA212,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN212,8%
SKODA OCTAVIA172,3%
DACIA LOGAN162,2%
NISSAN QASHQAI152,0%
Toate (183)
Modele: valoare, vehicule, cotă
FORD FOCUS141,9%
BMW SERIA 3131,8%
AUDI A3121,6%
AUDI A6121,6%
AUDI Q5121,6%
DACIA SANDERO111,5%
DACIA SPRING111,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E101,4%
BMW SERIA 591,2%
BMW X391,2%
FORD FIESTA91,2%
RENAULT MEGANE91,2%
SEAT LEON91,2%
SUZUKI GRAND VITARA91,2%
VOLKSWAGEN POLO91,2%
VOLVO XC6091,2%
SEAT IBIZA70,9%
KIA SPORTAGE60,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C60,8%
RENAULT CLIO60,8%
VOLKSWAGEN CC60,8%
FORD GALAXY50,7%
FORD KUGA50,7%
HYUNDAI TUCSON50,7%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,7%
MERCEDES-BENZ GLE50,7%
OPEL INSIGNIA50,7%
SEAT ALTEA50,7%
SKODA SUPERB50,7%
TOYOTA C-HR50,7%
TOYOTA YARIS CROSS50,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,7%
VOLKSWAGEN SHARAN50,7%
BMW SERIA 140,5%
HYUNDAI IX3540,5%
MERCEDES-BENZ GLC40,5%
OPEL MERIVA40,5%
RENAULT KADJAR40,5%
TOYOTA YARIS40,5%
AUDI Q330,4%
BMW X530,4%
DACIA JOGGER30,4%
HYUNDAI I2030,4%
JAGUAR XF30,4%
MAZDA 630,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,4%
MERCEDES-BENZ VITO30,4%
NISSAN JUKE30,4%
NISSAN QASHQAI+230,4%
PEUGEOT 500830,4%
RENAULT CAPTUR30,4%
SEAT ALHAMBRA30,4%
SKODA KAROQ30,4%
TOYOTA AVENSIS30,4%
VOLKSWAGEN CADDY30,4%
VOLKSWAGEN EOS30,4%
VOLKSWAGEN JETTA30,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,4%
VOLVO V4030,4%
VOLVO V5030,4%
AUDI A520,3%
BMW SERIA 420,3%
BMW X120,3%
CITROEN C520,3%
FIAT BRAVO20,3%
FIAT PUNTO20,3%
FORD FUSION20,3%
FORD MONDEO20,3%
FORD S-MAX20,3%
HYUNDAI I3020,3%
MERCEDES-BENZ CLA20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,3%
MERCEDES-BENZ ML20,3%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,3%
OPEL ANTARA20,3%
OPEL ASTRA20,3%
OPEL VIVARO20,3%
OPEL ZAFIRA20,3%
PEUGEOT 50820,3%
RENAULT ARKANA20,3%
RENAULT LAGUNA20,3%
SEAT EXEO20,3%
SKODA KAMIQ20,3%
SMART FORFOUR20,3%
SUZUKI SX420,3%
TOYOTA AYGO X20,3%
TOYOTA COROLLA20,3%
TOYOTA PRIUS20,3%
TOYOTA RAV420,3%
ALFA ROMEO 14710,1%
ALFA ROMEO GTV10,1%
AUDI A210,1%
AUDI Q710,1%
AUDI Q810,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW X410,1%
BMW X610,1%
CHEVROLET TACUMA10,1%
CHEVROLET TRAX10,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C4 AIRCROSS10,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN C5 AIRCROSS10,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
FIAT DOBLO10,1%
FIAT FREEMONT10,1%
FIAT STILO10,1%
FORD C-MAX10,1%
FORD EDGE10,1%
FORD TOURNEO CUSTOM10,1%
HONDA CIVIC10,1%
HONDA FR-V10,1%
HYUNDAI I1010,1%
HYUNDAI I4010,1%
HYUNDAI IX2010,1%
HYUNDAI KONA10,1%
HYUNDAI SANTA FE10,1%
HYUNDAI TERRACAN10,1%
JEEP CHEROKEE10,1%
JEEP GRAND CHEROKEE10,1%
JEEP RENEGADE10,1%
KIA OPTIMA10,1%
KIA RIO10,1%
KIA SOUL10,1%
LEXUS GS10,1%
LEXUS UX10,1%
MAZDA 510,1%
MAZDA CX-510,1%
MAZDA CX-710,1%
MERCEDES-BENZ AMG GT10,1%
MERCEDES-BENZ EQA10,1%
MERCEDES-BENZ GLA10,1%
MERCEDES-BENZ GLK10,1%
MINI COUNTRYMAN10,1%
MITSUBISHI ASX10,1%
NISSAN MICRA10,1%
NISSAN PATHFINDER10,1%
NISSAN PRIMERA10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV22530,3%
Compacte (C)14920,1%
Medii (D)12416,7%
Mici (B)10013,5%
Monovolume (MPV)8110,9%
Mari și de lux (E)375,0%
Mini (A)152,0%
Neclasificate40,5%
Sport40,5%
Utilitare30,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare63385,3%
Noi10914,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină51269,0%
Benzină15220,5%
Hibrid516,9%
GPL141,9%
Electric131,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică65688,4%
Companie8611,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break36549,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)13718,5%
Berlină cu hayon12917,4%
Berlină10313,9%
Cabriolet40,5%
Cupeu40,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW16021,6%
75-109 kW36248,8%
110-149 kW17123,0%
150-219 kW283,8%
220 kW și peste81,1%
Necompletat131,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc486,5%
1000-1399 cmc8611,6%
1400-1599 cmc17022,9%
1600-1999 cmc35047,2%
2000-2999 cmc739,8%
3000 cmc și peste20,3%
Necompletat131,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN25725,3%
AUDI939,2%
BMW919,0%
OPEL706,9%
SKODA666,5%
FORD646,3%
MERCEDES-BENZ605,9%
RENAULT535,2%
DACIA484,7%
SEAT242,4%
Toate (39)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT202,0%
TOYOTA171,7%
HYUNDAI161,6%
PEUGEOT161,6%
LAND ROVER141,4%
VOLVO141,4%
SUZUKI121,2%
NISSAN111,1%
MAZDA101,0%
KIA80,8%
CITROEN70,7%
MITSUBISHI70,7%
SMART60,6%
ALFA ROMEO50,5%
PORSCHE50,5%
CHEVROLET30,3%
JEEP30,3%
MINI30,3%
HONDA20,2%
SAAB20,2%
CUPRA10,1%
DAEWOO10,1%
DODGE10,1%
JAGUAR10,1%
LADA10,1%
LEXUS10,1%
ROLLS-ROYCE10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare37992,4%
Export317,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN7819,0%
DACIA7317,8%
OPEL4611,2%
FORD4110,0%
FIAT235,6%
SKODA235,6%
RENAULT225,4%
DAEWOO204,9%
AUDI143,4%
PEUGEOT133,2%
Toate (30)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW92,2%
MERCEDES-BENZ71,7%
SEAT71,7%
HYUNDAI51,2%
CHEVROLET41,0%
CITROEN41,0%
MAZDA30,7%
ALFA ROMEO20,5%
KIA20,5%
NISSAN20,5%
ROVER20,5%
TOYOTA20,5%
ARO10,2%
CHRYSLER10,2%
JAGUAR10,2%
LANCIA10,2%
LAND ROVER10,2%
MOSKVICH10,2%
SMART10,2%
VAUXHALL10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.