Înmatriculări în județul Sălaj, septembrie 2023

Noi38-60,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare413-17,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări475

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri205

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 33 noinov 24: 451 rulate, prima înmatricularedec 24: 21 noidec 24: 395 rulate, prima înmatriculareian 25: 21 noiian 25: 510 rulate, prima înmatricularefeb 25: 30 noifeb 25: 624 rulate, prima înmatricularemar 25: 17 noimar 25: 652 rulate, prima înmatriculareapr 25: 15 noiapr 25: 549 rulate, prima înmatricularemai 25: 15 noimai 25: 522 rulate, prima înmatriculareiun 25: 16 noiiun 25: 465 rulate, prima înmatriculareiul 25: 32 noiiul 25: 641 rulate, prima înmatriculareaug 25: 27 noiaug 25: 519 rulate, prima înmatricularesep 25: 21 noisep 25: 564 rulate, prima înmatriculareoct 25: 17 noioct 25: 577 rulate, prima înmatricularenov 25: 12 noinov 25: 458 rulate, prima înmatricularedec 25: 36 noidec 25: 321 rulate, prima înmatriculareian 26: 12 noiian 26: 520 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 520 rulate, prima înmatricularemar 26: 17 noimar 26: 522 rulate, prima înmatriculareapr 26: 11 noiapr 26: 401 rulate, prima înmatricularemai 26: 14 noimai 26: 483 rulate, prima înmatriculareiun 26: 26 noiiun 26: 444 rulate, prima înmatriculareiul 26: 23 noiiul 26: 490 rulate, prima înmatriculareaug 26: 14 noiaug 26: 414 rulate, prima înmatricularesep 26: 26 noisep 26: 459 rulate, prima înmatriculareoct 26: 20 noioct 26: 425 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2433451
dec 2421395
ian 2521510
feb 2530624
mar 2517652
apr 2515549
mai 2515522
iun 2516465
iul 2532641
aug 2527519
sep 2521564
oct 2517577
nov 2512458
dec 2536321
ian 2612520
feb 2625520
mar 2617522
apr 2611401
mai 2614483
iun 2626444
iul 2623490
aug 2614414
sep 2626459
oct 2620425

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 1999: 7 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 5 rulate, prima înmatriculare2001: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 9 rulate, prima înmatriculare2004: 18 rulate, prima înmatriculare2005: 22 rulate, prima înmatriculare2006: 23 rulate, prima înmatriculare2007: 34 rulate, prima înmatriculare2008: 41 rulate, prima înmatriculare2009: 37 rulate, prima înmatriculare2010: 39 rulate, prima înmatriculare2011: 37 rulate, prima înmatriculare2012: 23 rulate, prima înmatriculare2013: 19 rulate, prima înmatriculare2014: 15 rulate, prima înmatriculare2015: 10 rulate, prima înmatriculare2016: 9 rulate, prima înmatriculare2017: 18 rulate, prima înmatriculare2018: 13 rulate, prima înmatriculare2019: 11 rulate, prima înmatriculare2020: 1 noi2020: 5 rulate, prima înmatriculare2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 37 noi2023: 1 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199907
199902
200005
200106
200204
200309
2004018
2005022
2006023
2007034
2008041
2009037
2010039
2011037
2012023
2013019
2014015
2015010
201609
2017018
2018013
2019011
202015
202103
202202
2023371

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN10423,1%
AUDI5111,3%
BMW429,3%
FORD306,7%
DACIA255,5%
MERCEDES-BENZ255,5%
SKODA235,1%
PEUGEOT173,8%
RENAULT173,8%
NISSAN132,9%
Toate (37)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL132,9%
SEAT122,7%
VOLVO122,7%
CITROEN61,3%
HYUNDAI61,3%
LAND ROVER61,3%
MITSUBISHI61,3%
SUZUKI61,3%
MAZDA51,1%
KIA40,9%
SMART40,9%
JEEP30,7%
TOYOTA30,7%
FIAT20,4%
MINI20,4%
PORSCHE20,4%
SSANGYONG20,4%
ALFA ROMEO10,2%
DAIHATSU10,2%
HONDA10,2%
LANCIA10,2%
LEXUS10,2%
MCC10,2%
SAAB10,2%
SANTANA10,2%
SUBARU10,2%
TESLA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF265,8%
AUDI A4214,7%
VOLKSWAGEN POLO184,0%
VOLKSWAGEN PASSAT163,6%
BMW SERIA 5143,1%
FORD FOCUS122,7%
BMW X392,0%
SKODA OCTAVIA92,0%
AUDI Q581,8%
BMW SERIA 381,8%
Toate (149)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA SANDERO81,8%
AUDI A371,6%
DACIA DUSTER71,6%
NISSAN QASHQAI71,6%
VOLKSWAGEN TOURAN71,6%
AUDI A661,3%
DACIA SPRING61,3%
RENAULT MEGANE61,3%
SKODA FABIA61,3%
VOLKSWAGEN SHARAN61,3%
VOLKSWAGEN TIGUAN61,3%
FORD FIESTA51,1%
MERCEDES-BENZ CLASA E51,1%
OPEL ASTRA51,1%
SEAT LEON51,1%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS51,1%
VOLVO XC6051,1%
AUDI A540,9%
BMW X140,9%
DACIA LOGAN40,9%
FORD KUGA40,9%
LAND ROVER FREELANDER40,9%
MERCEDES-BENZ GLC40,9%
MERCEDES-BENZ GLE40,9%
RENAULT SCENIC40,9%
SEAT IBIZA40,9%
SKODA KODIAQ40,9%
VOLKSWAGEN CADDY40,9%
VOLKSWAGEN JETTA40,9%
FORD C-MAX30,7%
FORD MONDEO30,7%
HYUNDAI SANTA FE30,7%
KIA SPORTAGE30,7%
MAZDA 330,7%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C30,7%
PEUGEOT 300830,7%
PEUGEOT 30830,7%
PEUGEOT 500830,7%
SUZUKI GRAND VITARA30,7%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,7%
VOLVO V4030,7%
FORD TOURNEO CONNECT20,4%
JEEP GRAND CHEROKEE20,4%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,4%
MINI COOPER20,4%
MITSUBISHI PAJERO PININ20,4%
NISSAN MICRA20,4%
NISSAN PULSAR20,4%
NISSAN X-TRAIL20,4%
OPEL MERIVA20,4%
PEUGEOT 40720,4%
PORSCHE CAYENNE20,4%
RENAULT KANGOO20,4%
SEAT ALHAMBRA20,4%
SKODA SUPERB20,4%
SMART FORFOUR20,4%
SMART SMART20,4%
SSANGYONG KORANDO20,4%
SUZUKI VITARA20,4%
TOYOTA C-HR20,4%
VOLKSWAGEN EOS20,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,4%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,2%
AUDI A110,2%
AUDI Q310,2%
AUDI Q710,2%
AUDI Q810,2%
AUDI TT10,2%
BMW 23 ROADSTER10,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW X DRIVE 23D10,2%
BMW X410,2%
BMW X510,2%
CITROEN BERLINGO10,2%
CITROEN C110,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN C510,2%
CITROEN C810,2%
CITROEN XSARA PICASSO10,2%
DAIHATSU TERIOS10,2%
FIAT CROMA10,2%
FIAT PUNTO10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI I3010,2%
HYUNDAI TUCSON10,2%
JEEP RENEGADE10,2%
KIA CARENS10,2%
LANCIA THEMA10,2%
LAND ROVER DISCOVERY10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR10,2%
LEXUS RX10,2%
MAZDA CX-510,2%
MAZDA MX-510,2%
MCC SMART10,2%
MERCEDES-BENZ 316 CDI10,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
MITSUBISHI LANCER10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
MITSUBISHI PAJERO SPORT10,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL COMBO10,2%
OPEL CORSA10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL MOKKA10,2%
OPEL ZAFIRA10,2%
PEUGEOT 205 XLD10,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT 40610,2%
PEUGEOT 50810,2%
RENAULT CAPTUR10,2%
RENAULT CLIO10,2%
RENAULT FLUENCE10,2%
RENAULT KADJAR10,2%
RENAULT ZOE10,2%
SAAB 9-310,2%
SANTANA VITARA10,2%
SEAT TARRACO10,2%
SKODA KAMIQ10,2%
SKODA RAPID10,2%
SUBARU IMPREZA10,2%
SUZUKI JIMNY10,2%
TESLA MODEL Y10,2%
TOYOTA RAV410,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE10,2%
VOLKSWAGEN CC10,2%
VOLKSWAGEN LUPO10,2%
VOLKSWAGEN NEW BEETLE10,2%
VOLKSWAGEN TAIGO10,2%
VOLVO S6010,2%
VOLVO V5010,2%
VOLVO V6010,2%
VOLVO XC9010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV12527,7%
Compacte (C)9821,7%
Medii (D)6614,6%
Mici (B)5812,9%
Monovolume (MPV)5111,3%
Mari și de lux (E)265,8%
Mini (A)132,9%
Neclasificate71,6%
Sport51,1%
Utilitare20,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare41391,6%
Noi388,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină33474,1%
Benzină9020,0%
Hibrid122,7%
Electric81,8%
GPL71,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică40690,0%
Companie449,8%
Persoană străină10,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break19543,2%
Berlină cu hayon9220,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9220,4%
Berlină5812,9%
Cabriolet92,0%
Cupeu51,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW9120,2%
75-109 kW19944,1%
110-149 kW12327,3%
150-219 kW235,1%
220 kW și peste71,6%
Necompletat81,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc194,2%
1000-1399 cmc347,5%
1400-1599 cmc10623,5%
1600-1999 cmc22750,3%
2000-2999 cmc5412,0%
3000 cmc și peste30,7%
Necompletat81,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14630,7%
BMW5411,4%
AUDI5210,9%
OPEL306,3%
MERCEDES-BENZ296,1%
FORD265,5%
SKODA183,8%
RENAULT173,6%
DACIA153,2%
SEAT112,3%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT102,1%
SUZUKI71,5%
VOLVO71,5%
TOYOTA61,3%
HYUNDAI51,1%
MITSUBISHI51,1%
FIAT30,6%
LAND ROVER30,6%
MAZDA30,6%
MINI30,6%
NISSAN30,6%
SMART30,6%
CITROEN20,4%
DAEWOO20,4%
KIA20,4%
MCC20,4%
ALFA ROMEO10,2%
CHEVROLET10,2%
DODGE10,2%
DS10,2%
HONDA10,2%
MASERATI10,2%
PORSCHE10,2%
ROVER10,2%
SANTANA10,2%
SSANGYONG10,2%
TESLA10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare17786,3%
Export2612,7%
Înmatriculat pentru export21,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN6833,2%
FORD2210,7%
OPEL178,3%
RENAULT167,8%
DACIA157,3%
SKODA104,9%
AUDI94,4%
MERCEDES-BENZ73,4%
SEAT73,4%
BMW62,9%
Toate (22)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT62,9%
PEUGEOT52,4%
HYUNDAI42,0%
VOLVO31,5%
CITROEN21,0%
NISSAN21,0%
CHEVROLET10,5%
DAEWOO10,5%
MAZDA10,5%
MITSUBISHI10,5%
ROVER10,5%
SUBARU10,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.