Înmatriculări în județul Mehedinți, septembrie 2023

Noi43+65,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare417+0,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări631

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri233

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600nov 24: 36 noinov 24: 379 rulate, prima înmatricularedec 24: 45 noidec 24: 442 rulate, prima înmatriculareian 25: 43 noiian 25: 423 rulate, prima înmatricularefeb 25: 48 noifeb 25: 520 rulate, prima înmatricularemar 25: 46 noimar 25: 543 rulate, prima înmatriculareapr 25: 30 noiapr 25: 495 rulate, prima înmatricularemai 25: 25 noimai 25: 460 rulate, prima înmatriculareiun 25: 21 noiiun 25: 486 rulate, prima înmatriculareiul 25: 55 noiiul 25: 533 rulate, prima înmatriculareaug 25: 51 noiaug 25: 422 rulate, prima înmatricularesep 25: 53 noisep 25: 435 rulate, prima înmatriculareoct 25: 40 noioct 25: 485 rulate, prima înmatricularenov 25: 41 noinov 25: 430 rulate, prima înmatricularedec 25: 79 noidec 25: 415 rulate, prima înmatriculareian 26: 11 noiian 26: 390 rulate, prima înmatricularefeb 26: 18 noifeb 26: 458 rulate, prima înmatricularemar 26: 33 noimar 26: 459 rulate, prima înmatriculareapr 26: 28 noiapr 26: 390 rulate, prima înmatricularemai 26: 31 noimai 26: 402 rulate, prima înmatriculareiun 26: 39 noiiun 26: 358 rulate, prima înmatriculareiul 26: 30 noiiul 26: 366 rulate, prima înmatriculareaug 26: 30 noiaug 26: 328 rulate, prima înmatricularesep 26: 51 noisep 26: 392 rulate, prima înmatriculareoct 26: 43 noioct 26: 424 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2436379
dec 2445442
ian 2543423
feb 2548520
mar 2546543
apr 2530495
mai 2525460
iun 2521486
iul 2555533
aug 2551422
sep 2553435
oct 2540485
nov 2541430
dec 2579415
ian 2611390
feb 2618458
mar 2633459
apr 2628390
mai 2631402
iun 2639358
iul 2630366
aug 2630328
sep 2651392
oct 2643424

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040501999: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 7 rulate, prima înmatriculare2001: 14 rulate, prima înmatriculare2002: 17 rulate, prima înmatriculare2003: 22 rulate, prima înmatriculare2004: 26 rulate, prima înmatriculare2005: 26 rulate, prima înmatriculare2006: 41 rulate, prima înmatriculare2007: 38 rulate, prima înmatriculare2008: 33 rulate, prima înmatriculare2009: 39 rulate, prima înmatriculare2010: 20 rulate, prima înmatriculare2011: 23 rulate, prima înmatriculare2012: 30 rulate, prima înmatriculare2013: 15 rulate, prima înmatriculare2014: 17 rulate, prima înmatriculare2015: 13 rulate, prima înmatriculare2016: 10 rulate, prima înmatriculare2017: 8 rulate, prima înmatriculare2018: 3 rulate, prima înmatriculare2019: 7 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 2 noi2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 41 noi2023: 1 rulate, prima înmatriculare1999200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
199903
200007
2001014
2002017
2003022
2004026
2005026
2006041
2007038
2008033
2009039
2010020
2011023
2012030
2013015
2014017
2015013
2016010
201708
201803
201907
202001
202102
202221
2023411

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12026,1%
AUDI5111,1%
BMW4610,0%
FORD296,3%
DACIA214,6%
SKODA204,3%
MERCEDES-BENZ194,1%
OPEL194,1%
SEAT194,1%
RENAULT183,9%
Toate (28)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN173,7%
PEUGEOT163,5%
CITROEN122,6%
HYUNDAI71,5%
VOLVO71,5%
FIAT61,3%
MITSUBISHI61,3%
SUZUKI61,3%
MAZDA51,1%
KIA30,7%
TOYOTA30,7%
CHEVROLET20,4%
HONDA20,4%
LAND ROVER20,4%
ALFA ROMEO10,2%
LEXUS10,2%
MINI10,2%
SMART10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF357,6%
VOLKSWAGEN PASSAT337,2%
AUDI A4316,7%
BMW SERIA 3132,8%
FORD FOCUS112,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS112,4%
VOLKSWAGEN POLO102,2%
BMW SERIA 592,0%
AUDI A681,7%
BMW X381,7%
Toate (133)
Modele: valoare, vehicule, cotă
NISSAN QASHQAI81,7%
SEAT ALHAMBRA81,7%
SKODA OCTAVIA81,7%
DACIA SANDERO71,5%
VOLKSWAGEN SHARAN71,5%
DACIA LOGAN61,3%
SUZUKI GRAND VITARA61,3%
VOLKSWAGEN TOURAN61,3%
BMW X551,1%
DACIA DUSTER51,1%
FORD GALAXY51,1%
MERCEDES-BENZ CLASA A51,1%
MERCEDES-BENZ CLASA C51,1%
PEUGEOT 20851,1%
RENAULT CLIO51,1%
SEAT LEON51,1%
SKODA SUPERB51,1%
VOLKSWAGEN CC51,1%
VOLVO XC6051,1%
AUDI A340,9%
AUDI A540,9%
FIAT PUNTO40,9%
FORD FIESTA40,9%
HYUNDAI TUCSON40,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E40,9%
OPEL ASTRA40,9%
OPEL CORSA40,9%
SEAT ALTEA40,9%
SKODA FABIA40,9%
BMW X430,7%
CITROEN C530,7%
DACIA SPRING30,7%
FORD MONDEO30,7%
MITSUBISHI ASX30,7%
NISSAN JUKE30,7%
OPEL KARL30,7%
OPEL VECTRA30,7%
PEUGEOT 40730,7%
PEUGEOT 50830,7%
VOLKSWAGEN JETTA30,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN30,7%
BMW SERIA 120,4%
BMW SERIA 720,4%
CITROEN C3 PICASSO20,4%
CITROEN C420,4%
FORD PUMA20,4%
FORD TRANSIT20,4%
HYUNDAI KONA20,4%
MAZDA 320,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,4%
MERCEDES-BENZ ML20,4%
MITSUBISHI OUTLANDER20,4%
NISSAN ALMERA20,4%
OPEL VIVARO20,4%
PEUGEOT 30820,4%
RENAULT ARKANA20,4%
RENAULT AUSTRAL20,4%
RENAULT CAPTUR20,4%
RENAULT LAGUNA20,4%
RENAULT MEGANE20,4%
SEAT IBIZA20,4%
VOLKSWAGEN CARAVELLE20,4%
VOLVO V5020,4%
ALFA ROMEO 15910,2%
AUDI A710,2%
AUDI A810,2%
AUDI Q310,2%
AUDI Q510,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW SERIA 610,2%
BMW X110,2%
BMW X610,2%
CHEVROLET AVEO10,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C3 AIRCROSS10,2%
CITROEN DS510,2%
CITROEN XSARA10,2%
CITROEN XSARA PICASSO10,2%
FIAT DOBLO10,2%
FIAT STILO10,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD TRANSIT CUSTOM10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HONDA HR-V10,2%
HYUNDAI I3010,2%
KIA CEED10,2%
KIA SPORTAGE10,2%
KIA VENGA10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
LEXUS CT10,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA 510,2%
MAZDA CX-6010,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MINI COOPER10,2%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS10,2%
NISSAN MICRA10,2%
NISSAN PATHFINDER10,2%
NISSAN QASHQAI+210,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL CROSSLAND10,2%
OPEL ZAFIRA10,2%
OPEL ZAFIRA TOURER10,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 300810,2%
PEUGEOT 30710,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT TALISMAN10,2%
SKODA KAMIQ10,2%
SKODA KODIAQ10,2%
SKODA ROOMSTER10,2%
SMART SMART10,2%
TOYOTA AURIS10,2%
TOYOTA COROLLA10,2%
TOYOTA YARIS10,2%
VOLKSWAGEN BORA10,2%
VOLKSWAGEN CADDY10,2%
VOLKSWAGEN FOX10,2%
VOLKSWAGEN NEW BEETLE10,2%
VOLKSWAGEN T-ROC10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Medii (D)11224,3%
Compacte (C)10422,6%
SUV8718,9%
Monovolume (MPV)6113,3%
Mici (B)5812,6%
Mari și de lux (E)265,7%
Mini (A)81,7%
Utilitare30,7%
Sport10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare41790,7%
Noi439,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină34274,3%
Benzină8819,1%
Hibrid173,7%
GPL71,5%
Electric61,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică43995,4%
Companie214,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break15734,1%
Berlină cu hayon10222,2%
Berlină10122,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9620,9%
Cabriolet20,4%
Cupeu20,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10923,7%
75-109 kW23350,7%
110-149 kW9119,8%
150-219 kW163,5%
220 kW și peste51,1%
Necompletat61,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc204,3%
1000-1399 cmc5612,2%
1400-1599 cmc8518,5%
1600-1999 cmc24954,1%
2000-2999 cmc429,1%
3000 cmc și peste20,4%
Necompletat61,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN15724,9%
BMW8413,3%
AUDI6310,0%
OPEL589,2%
FORD426,7%
RENAULT325,1%
DACIA314,9%
MERCEDES-BENZ274,3%
PEUGEOT264,1%
SEAT152,4%
Toate (34)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA142,2%
CITROEN91,4%
HYUNDAI71,1%
NISSAN71,1%
ALFA ROMEO61,0%
DAEWOO50,8%
KIA50,8%
LAND ROVER50,8%
FIAT40,6%
HONDA40,6%
SUZUKI40,6%
TOYOTA40,6%
CHEVROLET30,5%
JEEP30,5%
PORSCHE30,5%
VOLVO30,5%
CHRYSLER20,3%
MAZDA20,3%
LAMBORGHINI10,2%
LEXUS10,2%
MINI10,2%
MITSUBISHI10,2%
SMART10,2%
VAUXHALL10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare21893,6%
Export156,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN4619,7%
OPEL4519,3%
FORD239,9%
RENAULT219,0%
DACIA208,6%
PEUGEOT114,7%
BMW104,3%
DAEWOO104,3%
AUDI73,0%
HYUNDAI62,6%
Toate (27)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT52,1%
MERCEDES-BENZ52,1%
SEAT41,7%
SKODA31,3%
CHEVROLET20,9%
CITROEN20,9%
KIA20,9%
MAZDA20,9%
LAND ROVER10,4%
MASERATI10,4%
MITSUBISHI10,4%
NISSAN10,4%
OLTCIT10,4%
ROVER10,4%
SAAB10,4%
TOYOTA10,4%
VAUXHALL10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.