Înmatriculări în județul Vâlcea, septembrie 2023

Noi161-3,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare522+6,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.059

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri876

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 127 noinov 24: 570 rulate, prima înmatricularedec 24: 98 noidec 24: 604 rulate, prima înmatriculareian 25: 135 noiian 25: 605 rulate, prima înmatricularefeb 25: 112 noifeb 25: 739 rulate, prima înmatricularemar 25: 83 noimar 25: 726 rulate, prima înmatriculareapr 25: 80 noiapr 25: 663 rulate, prima înmatricularemai 25: 63 noimai 25: 606 rulate, prima înmatriculareiun 25: 84 noiiun 25: 608 rulate, prima înmatriculareiul 25: 170 noiiul 25: 668 rulate, prima înmatriculareaug 25: 160 noiaug 25: 555 rulate, prima înmatricularesep 25: 116 noisep 25: 593 rulate, prima înmatriculareoct 25: 114 noioct 25: 771 rulate, prima înmatricularenov 25: 159 noinov 25: 582 rulate, prima înmatricularedec 25: 209 noidec 25: 499 rulate, prima înmatriculareian 26: 94 noiian 26: 504 rulate, prima înmatricularefeb 26: 107 noifeb 26: 614 rulate, prima înmatricularemar 26: 130 noimar 26: 540 rulate, prima înmatriculareapr 26: 84 noiapr 26: 492 rulate, prima înmatricularemai 26: 122 noimai 26: 459 rulate, prima înmatriculareiun 26: 127 noiiun 26: 514 rulate, prima înmatriculareiul 26: 110 noiiul 26: 529 rulate, prima înmatriculareaug 26: 75 noiaug 26: 482 rulate, prima înmatricularesep 26: 132 noisep 26: 510 rulate, prima înmatriculareoct 26: 132 noioct 26: 519 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24127570
dec 2498604
ian 25135605
feb 25112739
mar 2583726
apr 2580663
mai 2563606
iun 2584608
iul 25170668
aug 25160555
sep 25116593
oct 25114771
nov 25159582
dec 25209499
ian 2694504
feb 26107614
mar 26130540
apr 2684492
mai 26122459
iun 26127514
iul 26110529
aug 2675482
sep 26132510
oct 26132519

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200< 1999: 5 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 7 rulate, prima înmatriculare2003: 8 rulate, prima înmatriculare2004: 19 rulate, prima înmatriculare2005: 24 rulate, prima înmatriculare2006: 35 rulate, prima înmatriculare2007: 36 rulate, prima înmatriculare2008: 47 rulate, prima înmatriculare2009: 39 rulate, prima înmatriculare2010: 24 rulate, prima înmatriculare2011: 52 rulate, prima înmatriculare2012: 25 rulate, prima înmatriculare2013: 27 rulate, prima înmatriculare2014: 24 rulate, prima înmatriculare2015: 25 rulate, prima înmatriculare2016: 22 rulate, prima înmatriculare2017: 24 rulate, prima înmatriculare2018: 23 rulate, prima înmatriculare2019: 20 rulate, prima înmatriculare2020: 12 rulate, prima înmatriculare2021: 6 rulate, prima înmatriculare2022: 4 noi2022: 8 rulate, prima înmatriculare2023: 157 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199905
199902
200003
200105
200207
200308
2004019
2005024
2006035
2007036
2008047
2009039
2010024
2011052
2012025
2013027
2014024
2015025
2016022
2017024
2018023
2019020
2020012
202106
202248
20231570

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN20029,3%
DACIA8312,2%
AUDI6910,1%
BMW649,4%
MERCEDES-BENZ375,4%
SKODA375,4%
RENAULT284,1%
FORD263,8%
HYUNDAI172,5%
TOYOTA142,0%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL131,9%
PEUGEOT131,9%
SUZUKI121,8%
SEAT111,6%
NISSAN101,5%
KIA81,2%
ALFA ROMEO50,7%
CITROEN50,7%
FIAT50,7%
VOLVO40,6%
SMART30,4%
MAZDA20,3%
MINI20,3%
MITSUBISHI20,3%
SSANGYONG20,3%
TESLA20,3%
CUPRA10,1%
DAIHATSU10,1%
HONDA10,1%
INFINITI10,1%
JAGUAR10,1%
JEEP10,1%
LEXUS10,1%
PORSCHE10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF527,6%
VOLKSWAGEN PASSAT314,6%
VOLKSWAGEN POLO274,0%
DACIA SANDERO263,8%
AUDI A4243,5%
BMW SERIA 3233,4%
VOLKSWAGEN T-CROSS233,4%
VOLKSWAGEN TAIGO233,4%
DACIA DUSTER213,1%
SKODA OCTAVIA213,1%
Toate (164)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN202,9%
FORD FOCUS131,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C111,6%
RENAULT MEGANE111,6%
AUDI Q3101,5%
BMW SERIA 5101,5%
DACIA SPRING101,5%
SKODA FABIA101,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN101,5%
AUDI A691,3%
BMW SERIA 181,2%
BMW X381,2%
HYUNDAI TUCSON81,2%
OPEL ASTRA81,2%
FORD FIESTA71,0%
RENAULT CLIO71,0%
VOLKSWAGEN TOURAN71,0%
AUDI A360,9%
AUDI Q550,7%
NISSAN QASHQAI50,7%
VOLKSWAGEN JETTA50,7%
AUDI A140,6%
AUDI A540,6%
BMW X140,6%
KIA SPORTAGE40,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E40,6%
MERCEDES-BENZ CLASA S40,6%
PEUGEOT 30840,6%
SEAT IBIZA40,6%
SUZUKI GRAND VITARA40,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,6%
VOLKSWAGEN T-ROC40,6%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,6%
AUDI A830,4%
BMW SERIA 430,4%
DACIA JOGGER30,4%
FIAT 50030,4%
HYUNDAI IX3530,4%
MERCEDES-BENZ GLE30,4%
NISSAN QASHQAI+230,4%
PEUGEOT 50830,4%
RENAULT LAGUNA30,4%
SEAT LEON30,4%
SUZUKI SX430,4%
SUZUKI VITARA30,4%
TOYOTA AVENSIS30,4%
VOLKSWAGEN BORA30,4%
ALFA ROMEO GIULIETTA20,3%
AUDI Q220,3%
BMW SERIA 220,3%
BMW SERIA 720,3%
DACIA LODGY20,3%
FORD KUGA20,3%
HYUNDAI KONA20,3%
MERCEDES-BENZ CLA20,3%
MERCEDES-BENZ GLC20,3%
MERCEDES-BENZ GLK20,3%
MINI MINI20,3%
RENAULT CAPTUR20,3%
RENAULT SCENIC20,3%
SEAT ALHAMBRA20,3%
SKODA KAROQ20,3%
SMART FORTWO20,3%
SSANGYONG KORANDO20,3%
TESLA MODEL Y20,3%
TOYOTA AURIS20,3%
TOYOTA RAV420,3%
VOLKSWAGEN EOS20,3%
VOLKSWAGEN SCIROCCO20,3%
ALFA ROMEO 14710,1%
ALFA ROMEO 15910,1%
ALFA ROMEO GIULIA10,1%
AUDI Q710,1%
BMW X510,1%
BMW X610,1%
BMW X710,1%
CITROEN C210,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN C810,1%
CITROEN DS310,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
DACIA DOKKER10,1%
DAIHATSU TERIOS10,1%
FIAT BRAVO10,1%
FIAT PUNTO10,1%
FORD ECOSPORT10,1%
FORD PUMA10,1%
FORD TOURNEO CONNECT10,1%
FORD TRANSIT/TOURNEO10,1%
HONDA HR-V10,1%
HYUNDAI ELANTRA10,1%
HYUNDAI GALLOPER10,1%
HYUNDAI I1010,1%
HYUNDAI SANTA FE10,1%
INFINITI Q5010,1%
JAGUAR F-PACE10,1%
JEEP GRAND CHEROKEE10,1%
KIA CEED10,1%
KIA NIRO10,1%
KIA PICANTO10,1%
KIA SOUL10,1%
LEXUS ES10,1%
MAZDA 310,1%
MAZDA MX-510,1%
MERCEDES-BENZ CLASA G10,1%
MERCEDES-BENZ ML10,1%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,1%
MERCEDES-BENZ VIANO10,1%
MERCEDES-BENZ VITO10,1%
MITSUBISHI OUTLANDER10,1%
MITSUBISHI SPACE STAR10,1%
NISSAN ALMERA TINO10,1%
NISSAN JUKE10,1%
OPEL AGILA10,1%
OPEL CORSA10,1%
OPEL INSIGNIA10,1%
OPEL MERIVA10,1%
OPEL ZAFIRA10,1%
PEUGEOT 20710,1%
PEUGEOT 20810,1%
PEUGEOT 300810,1%
PEUGEOT 30710,1%
PEUGEOT 80710,1%
PEUGEOT EXPERT10,1%
PORSCHE CAYENNE10,1%
RENAULT KADJAR10,1%
RENAULT MODUS10,1%
RENAULT TALISMAN10,1%
SEAT EXEO10,1%
SEAT TOLEDO10,1%
SKODA KODIAQ10,1%
SKODA RAPID10,1%
SKODA ROOMSTER10,1%
SKODA SUPERB10,1%
SMART FORFOUR10,1%
SUBARU IMPREZA10,1%
SUZUKI IGNIS10,1%
SUZUKI JIMNY10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV19128,0%
Compacte (C)17024,9%
Mici (B)11416,7%
Medii (D)10415,2%
Monovolume (MPV)375,4%
Mari și de lux (E)324,7%
Mini (A)233,4%
Sport81,2%
Neclasificate20,3%
Utilitare20,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare52276,4%
Noi16123,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină39157,2%
Benzină22132,4%
Hibrid385,6%
GPL192,8%
Electric142,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică56182,1%
Companie12217,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break31946,7%
Berlină cu hayon15422,5%
Berlină11216,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)7811,4%
Cupeu131,9%
Cabriolet71,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW16724,5%
75-109 kW30043,9%
110-149 kW16323,9%
150-219 kW233,4%
220 kW și peste162,3%
Necompletat142,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc10916,0%
1000-1399 cmc8212,0%
1400-1599 cmc15522,7%
1600-1999 cmc26138,2%
2000-2999 cmc578,3%
3000 cmc și peste50,7%
Necompletat142,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN21119,9%
BMW13612,8%
DACIA11110,5%
AUDI959,0%
FORD767,2%
OPEL716,7%
SKODA686,4%
RENAULT444,2%
MERCEDES-BENZ333,1%
PEUGEOT252,4%
Toate (39)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI222,1%
FIAT171,6%
TOYOTA171,6%
SEAT161,5%
CITROEN141,3%
HYUNDAI131,2%
MAZDA121,1%
LAND ROVER100,9%
NISSAN70,7%
ALFA ROMEO60,6%
MINI60,6%
CHEVROLET50,5%
KIA50,5%
SMART50,5%
VOLVO50,5%
DAEWOO40,4%
HONDA40,4%
MITSUBISHI30,3%
PORSCHE30,3%
BENTLEY20,2%
JEEP20,2%
LEXUS20,2%
MCC20,2%
SUBARU20,2%
ARO10,1%
ISUZU10,1%
JAGUAR10,1%
ROVER10,1%
SSANGYONG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare80792,1%
Export697,9%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN20723,6%
OPEL13215,1%
DACIA10411,9%
FORD9410,7%
AUDI586,6%
RENAULT414,7%
SKODA343,9%
BMW323,7%
DAEWOO263,0%
FIAT242,7%
Toate (36)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ212,4%
PEUGEOT202,3%
SEAT131,5%
CITROEN70,8%
SMART70,8%
VAUXHALL60,7%
ALFA ROMEO50,6%
CHEVROLET50,6%
MAZDA50,6%
KIA40,5%
NISSAN40,5%
HYUNDAI30,3%
JAGUAR30,3%
ROVER30,3%
SUZUKI30,3%
TOYOTA30,3%
DAIHATSU20,2%
VOLVO20,2%
HONDA10,1%
LADA10,1%
LANCIA10,1%
MITSUBISHI10,1%
OLTCIT10,1%
SAAB10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.