Înmatriculări în județul Covasna, septembrie 2023

Noi67-14,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare311-26,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări636

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri227

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400500nov 24: 37 noinov 24: 312 rulate, prima înmatricularedec 24: 47 noidec 24: 266 rulate, prima înmatriculareian 25: 52 noiian 25: 287 rulate, prima înmatricularefeb 25: 60 noifeb 25: 377 rulate, prima înmatricularemar 25: 55 noimar 25: 387 rulate, prima înmatriculareapr 25: 44 noiapr 25: 361 rulate, prima înmatricularemai 25: 38 noimai 25: 419 rulate, prima înmatriculareiun 25: 35 noiiun 25: 400 rulate, prima înmatriculareiul 25: 78 noiiul 25: 362 rulate, prima înmatriculareaug 25: 72 noiaug 25: 354 rulate, prima înmatricularesep 25: 62 noisep 25: 369 rulate, prima înmatriculareoct 25: 67 noioct 25: 370 rulate, prima înmatricularenov 25: 48 noinov 25: 324 rulate, prima înmatricularedec 25: 91 noidec 25: 269 rulate, prima înmatriculareian 26: 23 noiian 26: 314 rulate, prima înmatricularefeb 26: 48 noifeb 26: 403 rulate, prima înmatricularemar 26: 35 noimar 26: 376 rulate, prima înmatriculareapr 26: 35 noiapr 26: 295 rulate, prima înmatricularemai 26: 35 noimai 26: 273 rulate, prima înmatriculareiun 26: 61 noiiun 26: 296 rulate, prima înmatriculareiul 26: 38 noiiul 26: 323 rulate, prima înmatriculareaug 26: 46 noiaug 26: 268 rulate, prima înmatricularesep 26: 51 noisep 26: 273 rulate, prima înmatriculareoct 26: 44 noioct 26: 258 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2437312
dec 2447266
ian 2552287
feb 2560377
mar 2555387
apr 2544361
mai 2538419
iun 2535400
iul 2578362
aug 2572354
sep 2562369
oct 2567370
nov 2548324
dec 2591269
ian 2623314
feb 2648403
mar 2635376
apr 2635295
mai 2635273
iun 2661296
iul 2638323
aug 2646268
sep 2651273
oct 2644258

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 1999: 6 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 8 rulate, prima înmatriculare2004: 13 rulate, prima înmatriculare2005: 19 rulate, prima înmatriculare2006: 23 rulate, prima înmatriculare2007: 16 rulate, prima înmatriculare2008: 20 rulate, prima înmatriculare2009: 32 rulate, prima înmatriculare2010: 22 rulate, prima înmatriculare2011: 28 rulate, prima înmatriculare2012: 22 rulate, prima înmatriculare2013: 17 rulate, prima înmatriculare2014: 8 rulate, prima înmatriculare2015: 6 rulate, prima înmatriculare2016: 5 rulate, prima înmatriculare2017: 14 rulate, prima înmatriculare2018: 16 rulate, prima înmatriculare2019: 10 rulate, prima înmatriculare2020: 5 rulate, prima înmatriculare2021: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 3 noi2022: 4 rulate, prima înmatriculare2023: 64 noi2023: 3 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199906
199902
200001
200104
200205
200308
2004013
2005019
2006023
2007016
2008020
2009032
2010022
2011028
2012022
2013017
201408
201506
201605
2017014
2018016
2019010
202005
202102
202234
2023643

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN6717,7%
DACIA6116,1%
SKODA318,2%
OPEL297,7%
AUDI287,4%
BMW256,6%
FORD143,7%
RENAULT143,7%
NISSAN123,2%
VOLVO123,2%
Toate (29)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ112,9%
SEAT112,9%
SUZUKI112,9%
HYUNDAI92,4%
MAZDA92,4%
FIAT61,6%
KIA41,1%
PEUGEOT41,1%
HONDA30,8%
SSANGYONG30,8%
TOYOTA30,8%
ALFA ROMEO20,5%
MITSUBISHI20,5%
SUBARU20,5%
CITROEN10,3%
JEEP10,3%
LAND ROVER10,3%
MCLAREN10,3%
PORSCHE10,3%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN215,6%
DACIA DUSTER195,0%
SKODA OCTAVIA195,0%
VOLKSWAGEN GOLF184,8%
OPEL ASTRA164,2%
AUDI A4112,9%
BMW SERIA 3112,9%
DACIA SPRING112,9%
VOLKSWAGEN POLO112,9%
VOLKSWAGEN PASSAT92,4%
Toate (127)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA SANDERO82,1%
NISSAN QASHQAI82,1%
VOLKSWAGEN TIGUAN71,9%
VOLKSWAGEN TOURAN71,9%
HYUNDAI TUCSON61,6%
RENAULT MEGANE61,6%
AUDI A351,3%
AUDI A651,3%
SEAT IBIZA51,3%
SKODA FABIA51,3%
BMW SERIA 141,1%
MAZDA 541,1%
OPEL CORSA41,1%
OPEL ZAFIRA41,1%
VOLVO XC6041,1%
BMW SERIA 530,8%
FIAT PUNTO30,8%
FORD FIESTA30,8%
FORD TRANSIT30,8%
MERCEDES-BENZ GLE30,8%
NISSAN QASHQAI+230,8%
RENAULT CAPTUR30,8%
SKODA SUPERB30,8%
SUZUKI JIMNY30,8%
SUZUKI VITARA30,8%
VOLVO V6030,8%
AUDI Q320,5%
AUDI Q520,5%
BMW X320,5%
BMW X520,5%
BMW X620,5%
DACIA JOGGER20,5%
FORD KUGA20,5%
HONDA CIVIC20,5%
MAZDA CX-520,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,5%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,5%
MERCEDES-BENZ ML20,5%
OPEL MOKKA20,5%
PEUGEOT 50820,5%
RENAULT KADJAR20,5%
SEAT ALHAMBRA20,5%
SEAT ALTEA20,5%
SKODA YETI20,5%
SUBARU FORESTER20,5%
SUZUKI GRAND VITARA20,5%
VOLKSWAGEN CADDY20,5%
VOLKSWAGEN SHARAN20,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,5%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,5%
VOLVO V4020,5%
VOLVO V5020,5%
ALFA ROMEO GIULIA10,3%
ALFA ROMEO MITO10,3%
AUDI A210,3%
AUDI SQ510,3%
AUDI TT10,3%
BMW X110,3%
CITROEN C110,3%
FIAT 50010,3%
FIAT FIORINO10,3%
FIAT PANDA10,3%
FORD C-MAX10,3%
FORD FOCUS10,3%
FORD GALAXY10,3%
FORD KA10,3%
FORD PUMA10,3%
FORD S-MAX10,3%
HONDA JAZZ10,3%
HYUNDAI I1010,3%
HYUNDAI I2010,3%
HYUNDAI IX3510,3%
JEEP CHEROKEE10,3%
KIA CEED10,3%
KIA PICANTO10,3%
KIA SOUL10,3%
KIA STONIC10,3%
LAND ROVER FREELANDER10,3%
MAZDA 310,3%
MAZDA CX-3010,3%
MAZDA CX-710,3%
MCLAREN MP4-12C10,3%
MERCEDES-BENZ CLASA E10,3%
MERCEDES-BENZ GLC10,3%
MITSUBISHI OUTLANDER10,3%
MITSUBISHI SPACE STAR10,3%
NISSAN MICRA10,3%
OPEL CROSSLAND10,3%
OPEL INSIGNIA10,3%
OPEL VIVARO10,3%
PEUGEOT 10810,3%
PEUGEOT 300810,3%
PORSCHE 94410,3%
RENAULT AUSTRAL10,3%
RENAULT CLIO10,3%
RENAULT KOLEOS10,3%
SEAT CORDOBA10,3%
SEAT LEON10,3%
SKODA ENYAQ10,3%
SKODA KAMIQ10,3%
SSANGYONG KORANDO10,3%
SSANGYONG REXTON10,3%
SSANGYONG TIVOLI10,3%
SUZUKI GARND VITARA10,3%
SUZUKI SAMURAI10,3%
SUZUKI SX410,3%
TOYOTA AVENSIS10,3%
TOYOTA C-HR10,3%
TOYOTA YARIS CROSS10,3%
VOLKSWAGEN BORA10,3%
VOLKSWAGEN FOX10,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS10,3%
VOLKSWAGEN JETTA10,3%
VOLKSWAGEN MULTIVAN10,3%
VOLKSWAGEN TAIGO10,3%
VOLKSWAGEN TRANSPOTER10,3%
VOLVO XC9010,3%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV11430,2%
Compacte (C)8221,7%
Mici (B)6717,7%
Medii (D)4211,1%
Monovolume (MPV)369,5%
Mini (A)205,3%
Mari și de lux (E)92,4%
Neclasificate41,1%
Utilitare30,8%
Sport10,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare31182,3%
Noi6717,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină22158,5%
Benzină11430,2%
Hibrid236,1%
Electric123,2%
GPL82,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică31884,1%
Companie6015,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break18448,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)7920,9%
Berlină cu hayon7118,8%
Berlină3810,1%
Cabriolet30,8%
Cupeu30,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11430,2%
75-109 kW16744,2%
110-149 kW6717,7%
150-219 kW123,2%
220 kW și peste61,6%
Necompletat123,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc307,9%
1000-1399 cmc6918,3%
1400-1599 cmc8322,0%
1600-1999 cmc15741,5%
2000-2999 cmc256,6%
3000 cmc și peste20,5%
Necompletat123,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14723,1%
OPEL8212,9%
SKODA507,9%
BMW457,1%
DACIA446,9%
AUDI406,3%
FORD365,7%
RENAULT243,8%
SUZUKI233,6%
MERCEDES-BENZ213,3%
Toate (36)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT132,0%
SEAT121,9%
VOLVO121,9%
TOYOTA111,7%
MITSUBISHI91,4%
KIA71,1%
CITROEN60,9%
HYUNDAI60,9%
FIAT50,8%
HONDA50,8%
MAZDA50,8%
LAND ROVER40,6%
NISSAN40,6%
DAIHATSU30,5%
DODGE30,5%
MINI30,5%
SAAB30,5%
SUBARU30,5%
ALFA ROMEO20,3%
DAEWOO20,3%
CHEVROLET10,2%
JAGUAR10,2%
JEEP10,2%
MCC10,2%
TESLA10,2%
VAUXHALL10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare21896,0%
Export94,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL5122,5%
VOLKSWAGEN4620,3%
DACIA219,3%
FORD198,4%
DAEWOO114,8%
PEUGEOT114,8%
RENAULT114,8%
SKODA94,0%
FIAT73,1%
AUDI62,6%
Toate (24)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT52,2%
BMW41,8%
CITROEN41,8%
NISSAN41,8%
CHEVROLET31,3%
MERCEDES-BENZ31,3%
ALFA ROMEO20,9%
HYUNDAI20,9%
MAZDA20,9%
MITSUBISHI20,9%
CHRYSLER10,4%
DAIHATSU10,4%
LADA10,4%
SMART10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.