Înmatriculări în județul Prahova, septembrie 2023

Noi224-15,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare913-9,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.843

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri1.158

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 193 noinov 24: 1.044 rulate, prima înmatricularedec 24: 183 noidec 24: 1.068 rulate, prima înmatriculareian 25: 263 noiian 25: 1.062 rulate, prima înmatricularefeb 25: 188 noifeb 25: 1.106 rulate, prima înmatricularemar 25: 179 noimar 25: 1.186 rulate, prima înmatriculareapr 25: 161 noiapr 25: 1.202 rulate, prima înmatricularemai 25: 150 noimai 25: 1.203 rulate, prima înmatriculareiun 25: 164 noiiun 25: 1.123 rulate, prima înmatriculareiul 25: 394 noiiul 25: 1.241 rulate, prima înmatriculareaug 25: 297 noiaug 25: 1.141 rulate, prima înmatricularesep 25: 270 noisep 25: 1.203 rulate, prima înmatriculareoct 25: 215 noioct 25: 1.332 rulate, prima înmatricularenov 25: 220 noinov 25: 1.193 rulate, prima înmatricularedec 25: 415 noidec 25: 1.247 rulate, prima înmatriculareian 26: 89 noiian 26: 934 rulate, prima înmatricularefeb 26: 153 noifeb 26: 1.052 rulate, prima înmatricularemar 26: 165 noimar 26: 1.203 rulate, prima înmatriculareapr 26: 146 noiapr 26: 1.072 rulate, prima înmatricularemai 26: 182 noimai 26: 1.046 rulate, prima înmatriculareiun 26: 320 noiiun 26: 1.018 rulate, prima înmatriculareiul 26: 203 noiiul 26: 1.119 rulate, prima înmatriculareaug 26: 154 noiaug 26: 999 rulate, prima înmatricularesep 26: 145 noisep 26: 1.049 rulate, prima înmatriculareoct 26: 244 noioct 26: 1.083 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241931.044
dec 241831.068
ian 252631.062
feb 251881.106
mar 251791.186
apr 251611.202
mai 251501.203
iun 251641.123
iul 253941.241
aug 252971.141
sep 252701.203
oct 252151.332
nov 252201.193
dec 254151.247
ian 2689934
feb 261531.052
mar 261651.203
apr 261461.072
mai 261821.046
iun 263201.018
iul 262031.119
aug 26154999
sep 261451.049
oct 262441.083

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200250< 1999: 7 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 9 rulate, prima înmatriculare2003: 9 rulate, prima înmatriculare2004: 27 rulate, prima înmatriculare2005: 30 rulate, prima înmatriculare2006: 40 rulate, prima înmatriculare2007: 45 rulate, prima înmatriculare2008: 54 rulate, prima înmatriculare2009: 57 rulate, prima înmatriculare2010: 74 rulate, prima înmatriculare2011: 99 rulate, prima înmatriculare2012: 99 rulate, prima înmatriculare2013: 63 rulate, prima înmatriculare2014: 53 rulate, prima înmatriculare2015: 43 rulate, prima înmatriculare2016: 39 rulate, prima înmatriculare2017: 46 rulate, prima înmatriculare2018: 46 rulate, prima înmatriculare2019: 32 rulate, prima înmatriculare2020: 14 rulate, prima înmatriculare2021: 9 rulate, prima înmatriculare2022: 6 noi2022: 9 rulate, prima înmatriculare2023: 218 noi2023: 2 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199907
199901
200003
200103
200209
200309
2004027
2005030
2006040
2007045
2008054
2009057
2010074
2011099
2012099
2013063
2014053
2015043
2016039
2017046
2018046
2019032
2020014
202109
202269
20232182

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN19817,4%
RENAULT13511,9%
DACIA1069,3%
BMW918,0%
FORD837,3%
AUDI756,6%
SKODA686,0%
OPEL575,0%
MERCEDES-BENZ443,9%
FIAT343,0%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
CITROEN302,6%
PEUGEOT262,3%
SEAT252,2%
VOLVO242,1%
HYUNDAI232,0%
TOYOTA221,9%
NISSAN201,8%
SUZUKI171,5%
KIA90,8%
MAZDA90,8%
HONDA70,6%
MITSUBISHI60,5%
TESLA60,5%
LAND ROVER50,4%
CHEVROLET30,3%
JEEP20,2%
MINI20,2%
PORSCHE20,2%
SSANGYONG20,2%
ALFA ROMEO10,1%
DODGE10,1%
JAGUAR10,1%
LEXUS10,1%
SANTANA10,1%
SMART10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF605,3%
RENAULT MEGANE595,2%
VOLKSWAGEN PASSAT514,5%
FORD FOCUS423,7%
DACIA DUSTER363,2%
SKODA OCTAVIA353,1%
FIAT 500302,7%
DACIA SANDERO292,6%
AUDI A4282,5%
RENAULT CLIO272,4%
Toate (216)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 3262,3%
OPEL ASTRA242,1%
DACIA LOGAN211,9%
BMW SERIA 5201,8%
VOLKSWAGEN POLO191,7%
OPEL CORSA161,4%
BMW X3151,3%
AUDI A6131,2%
DACIA SPRING131,2%
NISSAN QASHQAI131,2%
RENAULT SCENIC121,1%
VOLKSWAGEN TIGUAN121,1%
SKODA FABIA111,0%
VOLKSWAGEN TOURAN111,0%
PEUGEOT 508100,9%
SEAT LEON100,9%
AUDI A390,8%
FORD PUMA90,8%
SEAT IBIZA90,8%
SUZUKI SX490,8%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS90,8%
AUDI A580,7%
BMW X180,7%
HYUNDAI TUCSON80,7%
MERCEDES-BENZ CLASA A80,7%
RENAULT CAPTUR80,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C70,6%
RENAULT KADJAR70,6%
VOLVO V4070,6%
AUDI Q560,5%
BMW X560,5%
CITROEN BERLINGO60,5%
CITROEN C460,5%
FORD FIESTA60,5%
FORD MONDEO60,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E60,5%
CITROEN C550,4%
FORD KUGA50,4%
HYUNDAI KONA50,4%
PEUGEOT 300850,4%
RENAULT LAGUNA50,4%
SKODA KODIAQ50,4%
SKODA SCALA50,4%
SKODA SUPERB50,4%
TOYOTA C-HR50,4%
VOLKSWAGEN CC50,4%
AUDI Q340,4%
BMW SERIA 140,4%
BMW X440,4%
CITROEN C340,4%
DACIA LODGY40,4%
OPEL INSIGNIA40,4%
PEUGEOT 30840,4%
SUZUKI VITARA40,4%
TESLA MODEL Y40,4%
VOLKSWAGEN EOS40,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,4%
VOLVO V6040,4%
VOLVO XC6040,4%
BMW SERIA 730,3%
DACIA JOGGER30,3%
FORD C-MAX30,3%
HONDA CIVIC30,3%
KIA XCEED30,3%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT30,3%
MAZDA CX-530,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,3%
MERCEDES-BENZ GLC30,3%
MERCEDES-BENZ VITO30,3%
MITSUBISHI ASX30,3%
NISSAN JUKE30,3%
OPEL ZAFIRA30,3%
RENAULT ARKANA30,3%
RENAULT AUSTRAL30,3%
RENAULT KOLEOS30,3%
SUZUKI GRAND VITARA30,3%
TOYOTA AURIS30,3%
TOYOTA COROLLA30,3%
TOYOTA PRIUS30,3%
VOLKSWAGEN CADDY30,3%
VOLKSWAGEN JETTA30,3%
VOLKSWAGEN SCIROCCO30,3%
VOLKSWAGEN TAIGO30,3%
VOLVO V5030,3%
AUDI A820,2%
AUDI Q720,2%
BMW SERIA 620,2%
CITROEN C4 PICASSO20,2%
CITROEN C5 AIRCROSS20,2%
FIAT PUNTO20,2%
FORD S-MAX20,2%
FORD TOURNEO CONNECT20,2%
FORD TRANSIT20,2%
HONDA HR-V20,2%
HYUNDAI ELANTRA20,2%
HYUNDAI I2020,2%
HYUNDAI I3020,2%
KIA SPORTAGE20,2%
MAZDA 620,2%
MAZDA CX-3020,2%
MERCEDES-BENZ CLA20,2%
MERCEDES-BENZ ML20,2%
NISSAN X-TRAIL20,2%
OPEL ANTARA20,2%
OPEL MERIVA20,2%
PEUGEOT 20820,2%
PEUGEOT 40720,2%
RENAULT KANGOO20,2%
RENAULT TALISMAN20,2%
RENAULT TRAFIC20,2%
SEAT ALTEA20,2%
SEAT EXEO20,2%
SKODA CITIGO20,2%
SKODA KAROQ20,2%
SSANGYONG KORANDO20,2%
TESLA MODEL 320,2%
TOYOTA AYGO X20,2%
TOYOTA YARIS CROSS20,2%
VOLKSWAGEN ARTEON20,2%
VOLKSWAGEN BORA20,2%
VOLKSWAGEN SHARAN20,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,2%
VOLVO XC9020,2%
ALFA ROMEO 14710,1%
AUDI A110,1%
AUDI A710,1%
AUDI S610,1%
BMW IX10,1%
BMW X210,1%
BMW X610,1%
CHEVROLET CAMARO10,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CHEVROLET SPARK10,1%
CITROEN C210,1%
CITROEN C3 PICASSO10,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN DS310,1%
CITROEN DS410,1%
FIAT BRAVO10,1%
FIAT LINEA10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)31327,5%
SUV27524,2%
Medii (D)17315,2%
Mici (B)16414,4%
Monovolume (MPV)887,7%
Mini (A)514,5%
Mari și de lux (E)504,4%
Sport111,0%
Neclasificate90,8%
Utilitare30,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare91380,3%
Noi22419,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină66958,8%
Benzină28024,6%
Hibrid12310,8%
Electric353,1%
GPL302,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică96084,4%
Companie17715,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break50344,2%
Berlină cu hayon27424,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)17515,4%
Berlină15713,8%
Cupeu191,7%
Cabriolet90,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW28224,8%
75-109 kW51044,9%
110-149 kW24121,2%
150-219 kW474,1%
220 kW și peste221,9%
Necompletat353,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc1079,4%
1000-1399 cmc16214,2%
1400-1599 cmc34730,5%
1600-1999 cmc40035,2%
2000-2999 cmc807,0%
3000 cmc și peste60,5%
Necompletat353,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN36419,8%
BMW1689,1%
OPEL1679,1%
FORD1618,7%
DACIA1337,2%
AUDI1327,2%
SKODA1327,2%
RENAULT1025,5%
MERCEDES-BENZ804,3%
PEUGEOT643,5%
Toate (39)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI482,6%
SEAT351,9%
TOYOTA291,6%
FIAT261,4%
SUZUKI241,3%
NISSAN221,2%
MAZDA170,9%
MITSUBISHI150,8%
LAND ROVER140,8%
VOLVO140,8%
CITROEN130,7%
HONDA120,7%
CHEVROLET110,6%
KIA100,5%
DAEWOO90,5%
ALFA ROMEO80,4%
MINI60,3%
JEEP50,3%
JAGUAR40,2%
PORSCHE40,2%
SMART40,2%
LEXUS20,1%
SUBARU20,1%
INFINITI10,1%
LADA10,1%
LTI10,1%
MCC10,1%
ROVER10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1.11896,5%
Export393,4%
Înmatriculat pentru export10,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL24020,7%
DACIA18716,1%
VOLKSWAGEN14812,8%
FORD1059,1%
RENAULT867,4%
DAEWOO796,8%
FIAT474,1%
PEUGEOT413,5%
SKODA353,0%
AUDI312,7%
Toate (38)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT242,1%
HYUNDAI211,8%
MERCEDES-BENZ211,8%
CITROEN161,4%
CHEVROLET141,2%
BMW90,8%
VOLVO70,6%
ALFA ROMEO50,4%
MAZDA50,4%
NISSAN50,4%
ROVER50,4%
TOYOTA40,3%
HONDA30,3%
CADILLAC20,2%
LAND ROVER20,2%
MITSUBISHI20,2%
SUZUKI20,2%
VAUXHALL20,2%
CHANA10,1%
DAIHATSU10,1%
KIA10,1%
LADA10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
LUAZ10,1%
MINI10,1%
OLTCIT10,1%
SMART10,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.