Înmatriculări în județul Alba, septembrie 2023

Noi870,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare574-17,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări943

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri782

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 103 noinov 24: 606 rulate, prima înmatricularedec 24: 89 noidec 24: 658 rulate, prima înmatriculareian 25: 78 noiian 25: 681 rulate, prima înmatricularefeb 25: 67 noifeb 25: 745 rulate, prima înmatricularemar 25: 44 noimar 25: 745 rulate, prima înmatriculareapr 25: 48 noiapr 25: 732 rulate, prima înmatricularemai 25: 46 noimai 25: 704 rulate, prima înmatriculareiun 25: 44 noiiun 25: 682 rulate, prima înmatriculareiul 25: 101 noiiul 25: 820 rulate, prima înmatriculareaug 25: 105 noiaug 25: 655 rulate, prima înmatricularesep 25: 60 noisep 25: 657 rulate, prima înmatriculareoct 25: 96 noioct 25: 722 rulate, prima înmatricularenov 25: 91 noinov 25: 674 rulate, prima înmatricularedec 25: 131 noidec 25: 570 rulate, prima înmatriculareian 26: 55 noiian 26: 690 rulate, prima înmatricularefeb 26: 47 noifeb 26: 647 rulate, prima înmatricularemar 26: 72 noimar 26: 671 rulate, prima înmatriculareapr 26: 67 noiapr 26: 627 rulate, prima înmatricularemai 26: 73 noimai 26: 603 rulate, prima înmatriculareiun 26: 88 noiiun 26: 656 rulate, prima înmatriculareiul 26: 59 noiiul 26: 653 rulate, prima înmatriculareaug 26: 50 noiaug 26: 583 rulate, prima înmatricularesep 26: 83 noisep 26: 654 rulate, prima înmatriculareoct 26: 113 noioct 26: 598 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24103606
dec 2489658
ian 2578681
feb 2567745
mar 2544745
apr 2548732
mai 2546704
iun 2544682
iul 25101820
aug 25105655
sep 2560657
oct 2596722
nov 2591674
dec 25131570
ian 2655690
feb 2647647
mar 2672671
apr 2667627
mai 2673603
iun 2688656
iul 2659653
aug 2650583
sep 2683654
oct 26113598

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 1999: 7 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 8 rulate, prima înmatriculare2001: 9 rulate, prima înmatriculare2002: 13 rulate, prima înmatriculare2003: 17 rulate, prima înmatriculare2004: 19 rulate, prima înmatriculare2005: 47 rulate, prima înmatriculare2006: 40 rulate, prima înmatriculare2007: 46 rulate, prima înmatriculare2008: 42 rulate, prima înmatriculare2009: 49 rulate, prima înmatriculare2010: 40 rulate, prima înmatriculare2011: 43 rulate, prima înmatriculare2012: 54 rulate, prima înmatriculare2013: 39 rulate, prima înmatriculare2014: 30 rulate, prima înmatriculare2015: 18 rulate, prima înmatriculare2016: 6 rulate, prima înmatriculare2017: 10 rulate, prima înmatriculare2018: 17 rulate, prima înmatriculare2019: 11 rulate, prima înmatriculare2020: 4 rulate, prima înmatriculare2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 2 noi2023: 85 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199907
199902
200008
200109
2002013
2003017
2004019
2005047
2006040
2007046
2008042
2009049
2010040
2011043
2012054
2013039
2014030
2015018
201606
2017010
2018017
2019011
202004
202103
202220
2023850

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12118,3%
AUDI8512,9%
DACIA7711,6%
BMW456,8%
FORD385,7%
OPEL365,4%
RENAULT314,7%
SUZUKI294,4%
SKODA274,1%
MERCEDES-BENZ243,6%
Toate (31)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI182,7%
NISSAN172,6%
SEAT152,3%
TOYOTA142,1%
PEUGEOT111,7%
MAZDA101,5%
MITSUBISHI101,5%
FIAT81,2%
KIA81,2%
VOLVO81,2%
CITROEN60,9%
JEEP50,8%
LAND ROVER30,5%
TESLA30,5%
ALFA ROMEO20,3%
CHEVROLET20,3%
JAGUAR20,3%
LEXUS20,3%
SMART20,3%
PORSCHE10,2%
SAAB10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4385,8%
VOLKSWAGEN GOLF365,5%
DACIA DUSTER304,6%
DACIA LOGAN294,4%
VOLKSWAGEN PASSAT264,0%
VOLKSWAGEN POLO192,9%
OPEL ASTRA182,7%
FORD FOCUS172,6%
BMW SERIA 3152,3%
SKODA OCTAVIA152,3%
Toate (173)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A3132,0%
SUZUKI GRAND VITARA132,0%
AUDI A691,4%
AUDI Q591,4%
VOLKSWAGEN TOURAN91,4%
BMW SERIA 181,2%
BMW SERIA 581,2%
DACIA SANDERO81,2%
RENAULT MEGANE81,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN81,2%
DACIA SPRING71,1%
FORD FIESTA71,1%
RENAULT SCENIC71,1%
FORD KUGA60,9%
MERCEDES-BENZ CLASA B60,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C60,9%
NISSAN QASHQAI60,9%
BMW X350,8%
MITSUBISHI ASX50,8%
OPEL CORSA50,8%
SEAT IBIZA50,8%
BMW X140,6%
OPEL INSIGNIA40,6%
OPEL ZAFIRA40,6%
SEAT EXEO40,6%
SKODA FABIA40,6%
SUZUKI SX440,6%
VOLKSWAGEN CADDY40,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,6%
AUDI A530,5%
AUDI Q330,5%
BMW SERIA 730,5%
DACIA JOGGER30,5%
FIAT PUNTO30,5%
HYUNDAI I2030,5%
HYUNDAI I3030,5%
HYUNDAI IX3530,5%
HYUNDAI TUCSON30,5%
JEEP GRAND CHEROKEE30,5%
MAZDA 230,5%
MAZDA 630,5%
MERCEDES-BENZ ML30,5%
NISSAN JUKE30,5%
NISSAN X-TRAIL30,5%
OPEL MERIVA30,5%
PEUGEOT 20630,5%
RENAULT CAPTUR30,5%
RENAULT CLIO30,5%
RENAULT KOLEOS30,5%
SEAT ALTEA30,5%
SKODA SUPERB30,5%
SUZUKI JIMNY30,5%
SUZUKI SWIFT30,5%
SUZUKI VITARA30,5%
TOYOTA C-HR30,5%
TOYOTA COROLLA30,5%
TOYOTA RAV430,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,5%
VOLKSWAGEN SHARAN30,5%
VOLVO XC6030,5%
ALFA ROMEO 14720,3%
AUDI A820,3%
AUDI Q720,3%
CITROEN C320,3%
FORD GALAXY20,3%
FORD MONDEO20,3%
FORD TRANSIT20,3%
HYUNDAI I1020,3%
HYUNDAI SANTA FE20,3%
KIA CEED20,3%
KIA RIO20,3%
KIA SPORTAGE20,3%
LAND ROVER FREELANDER20,3%
MAZDA 320,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA E20,3%
MERCEDES-BENZ VITO20,3%
MITSUBISHI OUTLANDER20,3%
NISSAN QASHQAI+220,3%
PEUGEOT 200820,3%
PEUGEOT 20720,3%
PEUGEOT 50820,3%
RENAULT KADJAR20,3%
RENAULT KANGOO20,3%
SKODA KAROQ20,3%
TESLA MODEL Y20,3%
VOLKSWAGEN BORA20,3%
VOLKSWAGEN TAIGO20,3%
VOLVO V5020,3%
AUDI 8010,2%
AUDI A110,2%
AUDI KABRIOLET10,2%
AUDI Q810,2%
AUDI SQ510,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW X610,2%
CHEVROLET MATIZ10,2%
CHEVROLET SPARK10,2%
CITROEN BERLINGO10,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN JUMPY10,2%
CITROEN XSARA PICASSO10,2%
FIAT 50010,2%
FIAT CROMA10,2%
FIAT SCUDO10,2%
FIAT SEICENTO10,2%
FIAT STILO10,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD S-MAX10,2%
HYUNDAI GETZ10,2%
HYUNDAI IX2010,2%
JAGUAR XE10,2%
JAGUAR XF10,2%
JEEP COMPASS10,2%
KIA CARENS10,2%
KIA SORENTO10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
LEXUS NX10,2%
LEXUS RX10,2%
MAZDA CX-710,2%
MAZDA MX-510,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ VIANO10,2%
MITSUBISHI COLT10,2%
MITSUBISHI PAJERO10,2%
MITSUBISHI PAJERO PININ10,2%
NISSAN MICRA10,2%
NISSAN PATROL10,2%
NISSAN TERRANO10,2%
OPEL MOKKA10,2%
PEUGEOT 100710,2%
PEUGEOT 30710,2%
PORSCHE PANAMERA10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT MODUS10,2%
RENAULT TRAFIC10,2%
SAAB 9-310,2%
SEAT ALHAMBRA10,2%
SEAT ATECA10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV17927,1%
Compacte (C)14922,5%
Mici (B)10716,2%
Medii (D)10616,0%
Monovolume (MPV)649,7%
Mari și de lux (E)284,2%
Mini (A)203,0%
Neclasificate40,6%
Sport20,3%
Utilitare20,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare57486,8%
Noi8713,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină44967,9%
Benzină16124,4%
Hibrid304,5%
Electric121,8%
GPL91,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică58788,8%
Companie7411,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break31147,0%
Berlină cu hayon14622,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)10215,4%
Berlină8913,5%
Cabriolet91,4%
Cupeu40,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW17726,8%
75-109 kW32048,4%
110-149 kW12018,2%
150-219 kW284,2%
220 kW și peste40,6%
Necompletat121,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc436,5%
1000-1399 cmc9814,8%
1400-1599 cmc13921,0%
1600-1999 cmc31147,0%
2000-2999 cmc568,5%
3000 cmc și peste20,3%
Necompletat121,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN21923,2%
OPEL9410,0%
AUDI919,7%
BMW909,5%
DACIA727,6%
FORD626,6%
MERCEDES-BENZ525,5%
SKODA505,3%
RENAULT323,4%
PEUGEOT202,1%
Toate (41)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI181,9%
HYUNDAI171,8%
SEAT131,4%
MAZDA121,3%
TOYOTA121,3%
CITROEN111,2%
VOLVO111,2%
NISSAN101,1%
FIAT91,0%
MITSUBISHI70,7%
CHEVROLET50,5%
LAND ROVER50,5%
KIA40,4%
SMART40,4%
HONDA30,3%
SUBARU30,3%
DAEWOO20,2%
MINI20,2%
ALFA ROMEO10,1%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
JAGUAR10,1%
JEEP10,1%
LADA10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
PORSCHE10,1%
ROVER10,1%
SAAB10,1%
SSANGYONG10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare75796,8%
Export243,1%
Înmatriculat pentru export10,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN17422,3%
OPEL14518,5%
DACIA10313,2%
FORD8410,7%
RENAULT476,0%
FIAT303,8%
BMW273,5%
SKODA263,3%
AUDI232,9%
DAEWOO222,8%
Toate (32)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT212,7%
MERCEDES-BENZ162,0%
CITROEN121,5%
SEAT81,0%
ALFA ROMEO50,6%
CHEVROLET40,5%
DAIHATSU40,5%
HYUNDAI30,4%
MAZDA30,4%
MITSUBISHI30,4%
NISSAN30,4%
ROVER30,4%
TOYOTA30,4%
ARO20,3%
SMART20,3%
TRABANT20,3%
VOLVO20,3%
CAMI10,1%
JEEP10,1%
KIA10,1%
LANCIA10,1%
LAND ROVER10,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.