Înmatriculări MAZDA, septembrie 2024

Noi54-74,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare369+3,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări655+9,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri48

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 150 noinov 24: 311 rulate, prima înmatricularedec 24: 150 noidec 24: 340 rulate, prima înmatriculareian 25: 151 noiian 25: 326 rulate, prima înmatricularefeb 25: 160 noifeb 25: 384 rulate, prima înmatricularemar 25: 193 noimar 25: 410 rulate, prima înmatriculareapr 25: 205 noiapr 25: 404 rulate, prima înmatricularemai 25: 182 noimai 25: 361 rulate, prima înmatriculareiun 25: 148 noiiun 25: 373 rulate, prima înmatriculareiul 25: 216 noiiul 25: 414 rulate, prima înmatriculareaug 25: 288 noiaug 25: 355 rulate, prima înmatricularesep 25: 119 noisep 25: 353 rulate, prima înmatriculareoct 25: 137 noioct 25: 371 rulate, prima înmatricularenov 25: 190 noinov 25: 360 rulate, prima înmatricularedec 25: 218 noidec 25: 309 rulate, prima înmatriculareian 26: 121 noiian 26: 280 rulate, prima înmatricularefeb 26: 145 noifeb 26: 319 rulate, prima înmatricularemar 26: 202 noimar 26: 330 rulate, prima înmatriculareapr 26: 260 noiapr 26: 265 rulate, prima înmatricularemai 26: 310 noimai 26: 236 rulate, prima înmatriculareiun 26: 576 noiiun 26: 274 rulate, prima înmatriculareiul 26: 136 noiiul 26: 253 rulate, prima înmatriculareaug 26: 86 noiaug 26: 240 rulate, prima înmatricularesep 26: 164 noisep 26: 257 rulate, prima înmatriculareoct 26: 236 noioct 26: 237 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24150311
dec 24150340
ian 25151326
feb 25160384
mar 25193410
apr 25205404
mai 25182361
iun 25148373
iul 25216414
aug 25288355
sep 25119353
oct 25137371
nov 25190360
dec 25218309
ian 26121280
feb 26145319
mar 26202330
apr 26260265
mai 26310236
iun 26576274
iul 26136253
aug 2686240
sep 26164257
oct 26236237

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 2000: 5 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 6 rulate, prima înmatriculare2004: 9 rulate, prima înmatriculare2005: 13 rulate, prima înmatriculare2006: 21 rulate, prima înmatriculare2007: 14 rulate, prima înmatriculare2008: 44 rulate, prima înmatriculare2009: 24 rulate, prima înmatriculare2010: 30 rulate, prima înmatriculare2011: 23 rulate, prima înmatriculare2012: 14 rulate, prima înmatriculare2013: 24 rulate, prima înmatriculare2014: 18 rulate, prima înmatriculare2015: 24 rulate, prima înmatriculare2016: 22 rulate, prima înmatriculare2017: 17 rulate, prima înmatriculare2018: 15 rulate, prima înmatriculare2019: 14 rulate, prima înmatriculare2020: 14 rulate, prima înmatriculare2021: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 17 noi2023: 8 rulate, prima înmatriculare2024: 37 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200005
200002
200103
200200
200306
200409
2005013
2006021
2007014
2008044
2009024
2010030
2011023
2012014
2013024
2014018
2015024
2016022
2017017
2018015
2019014
2020014
202104
202201
2023178
2024370

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
312730,0%
67417,5%
CX-56615,6%
5337,8%
2317,3%
CX-30235,4%
MX-5225,2%
CX-3204,7%
CX-7122,8%
CX-6071,7%
Toate (16)
Modele: valoare, vehicule, cotă
MX-3020,5%
TRIBUTE20,5%
A2E/610,2%
DEMIO10,2%
Model necompletat10,2%
PREMACY10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV13231,2%
Compacte (C)12730,0%
Medii (D)7417,5%
Monovolume (MPV)348,0%
Mici (B)327,6%
Sport225,2%
Neclasificate20,5%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București4811,3%
Timiș378,7%
Cluj337,8%
Iași286,6%
Arad174,0%
Bihor174,0%
Brașov174,0%
Mureș153,5%
Suceava153,5%
Alba133,1%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Hunedoara122,8%
Satu Mare122,8%
Caraș-Severin112,6%
Prahova112,6%
Constanța92,1%
Sibiu81,9%
Vâlcea81,9%
Bacău71,7%
Bistrița-Năsăud71,7%
Dolj71,7%
Ilfov71,7%
Maramureș71,7%
Brăila61,4%
Buzău61,4%
Ialomița61,4%
Vaslui61,4%
Gorj51,2%
Mehedinți51,2%
Argeș40,9%
Covasna40,9%
Dâmbovița40,9%
Galați40,9%
Neamț40,9%
Vrancea40,9%
Călărași30,7%
Harghita30,7%
Sălaj30,7%
Teleorman30,7%
Tulcea30,7%
Botoșani20,5%
Giurgiu10,2%
Olt10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare36987,2%
Noi5412,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină18042,6%
Benzină17340,9%
Hibrid6816,1%
Electric20,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică37287,9%
Companie5112,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break18142,8%
Berlină cu hayon14033,1%
Berlină4711,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)337,8%
Cabriolet225,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW4711,1%
75-109 kW19846,8%
110-149 kW17340,9%
150-219 kW30,7%
Necompletat20,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc296,9%
1400-1599 cmc9422,2%
1600-1999 cmc18744,2%
2000-2999 cmc10925,8%
3000 cmc și peste20,5%
Necompletat20,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București9915,1%
Iași375,6%
Timiș335,0%
Constanța324,9%
Brașov314,7%
Cluj294,4%
Prahova284,3%
Maramureș264,0%
Bacău213,2%
Ilfov203,1%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Hunedoara192,9%
Arad182,7%
Bihor162,4%
Mureș162,4%
Argeș152,3%
Sibiu152,3%
Dolj142,1%
Suceava142,1%
Alba132,0%
Satu Mare121,8%
Galați111,7%
Harghita111,7%
Dâmbovița91,4%
Ialomița91,4%
Olt91,4%
Vaslui81,2%
Vâlcea81,2%
Botoșani71,1%
Caraș-Severin71,1%
Neamț71,1%
Brăila60,9%
Buzău60,9%
Călărași60,9%
Gorj60,9%
Mehedinți60,9%
Vrancea60,9%
Bistrița-Năsăud50,8%
Giurgiu50,8%
Sălaj50,8%
Teleorman40,6%
Tulcea40,6%
Covasna20,3%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare4083,3%
Export816,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.