Înmatriculări LAND ROVER, iunie 2026

Noi93+190,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare189-11,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări438-7,6% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri24

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300nov 24: 31 noinov 24: 144 rulate, prima înmatricularedec 24: 30 noidec 24: 180 rulate, prima înmatriculareian 25: 47 noiian 25: 184 rulate, prima înmatricularefeb 25: 56 noifeb 25: 239 rulate, prima înmatricularemar 25: 48 noimar 25: 244 rulate, prima înmatriculareapr 25: 54 noiapr 25: 200 rulate, prima înmatricularemai 25: 31 noimai 25: 208 rulate, prima înmatriculareiun 25: 32 noiiun 25: 213 rulate, prima înmatriculareiul 25: 50 noiiul 25: 246 rulate, prima înmatriculareaug 25: 71 noiaug 25: 182 rulate, prima înmatricularesep 25: 41 noisep 25: 165 rulate, prima înmatriculareoct 25: 47 noioct 25: 209 rulate, prima înmatricularenov 25: 38 noinov 25: 194 rulate, prima înmatricularedec 25: 55 noidec 25: 170 rulate, prima înmatriculareian 26: 14 noiian 26: 171 rulate, prima înmatricularefeb 26: 36 noifeb 26: 232 rulate, prima înmatricularemar 26: 58 noimar 26: 225 rulate, prima înmatriculareapr 26: 54 noiapr 26: 184 rulate, prima înmatricularemai 26: 46 noimai 26: 173 rulate, prima înmatriculareiun 26: 93 noiiun 26: 189 rulate, prima înmatriculareiul 26: 28 noiiul 26: 179 rulate, prima înmatriculareaug 26: 22 noiaug 26: 173 rulate, prima înmatricularesep 26: 27 noisep 26: 156 rulate, prima înmatriculareoct 26: 38 noioct 26: 171 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2431144
dec 2430180
ian 2547184
feb 2556239
mar 2548244
apr 2554200
mai 2531208
iun 2532213
iul 2550246
aug 2571182
sep 2541165
oct 2547209
nov 2538194
dec 2555170
ian 2614171
feb 2636232
mar 2658225
apr 2654184
mai 2646173
iun 2693189
iul 2628179
aug 2622173
sep 2627156
oct 2638171

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2002: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 2 rulate, prima înmatriculare2005: 2 rulate, prima înmatriculare2006: 4 rulate, prima înmatriculare2007: 2 rulate, prima înmatriculare2008: 2 rulate, prima înmatriculare2009: 3 rulate, prima înmatriculare2010: 1 rulate, prima înmatriculare2011: 1 rulate, prima înmatriculare2012: 10 rulate, prima înmatriculare2013: 6 rulate, prima înmatriculare2014: 9 rulate, prima înmatriculare2015: 13 rulate, prima înmatriculare2016: 33 rulate, prima înmatriculare2017: 22 rulate, prima înmatriculare2018: 19 rulate, prima înmatriculare2019: 9 rulate, prima înmatriculare2020: 14 rulate, prima înmatriculare2021: 10 rulate, prima înmatriculare2022: 5 rulate, prima înmatriculare2023: 7 rulate, prima înmatriculare2024: 5 rulate, prima înmatriculare2025: 33 noi2025: 4 rulate, prima înmatriculare2026: 60 noi2026: 4 rulate, prima înmatriculare< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200202
200200
200300
200402
200502
200604
200702
200802
200903
201001
201101
2012010
201306
201409
2015013
2016033
2017022
2018019
201909
2020014
2021010
202205
202307
202405
2025334
2026604

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
RANGE ROVER EVOQUE6322,3%
DISCOVERY SPORT5218,4%
RANGE ROVER SPORT4917,4%
RANGE ROVER3111,0%
RANGE ROVER VELAR279,6%
DEFENDER238,2%
FREELANDER207,1%
DISCOVERY145,0%
EVOQUE20,7%
RANGER ROVER VELAR10,4%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV27998,9%
Neclasificate31,1%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București10336,5%
Cluj207,1%
Timiș124,3%
Bihor113,9%
Constanța93,2%
Argeș72,5%
Brașov72,5%
Dolj72,5%
Hunedoara72,5%
Ilfov72,5%
Toate (40)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Alba62,1%
Bacău62,1%
Olt62,1%
Suceava51,8%
Buzău41,4%
Caraș-Severin41,4%
Covasna41,4%
Maramureș41,4%
Mureș41,4%
Prahova41,4%
Satu Mare41,4%
Sibiu41,4%
Bistrița-Năsăud31,1%
Botoșani31,1%
Gorj31,1%
Iași31,1%
Sălaj31,1%
Arad20,7%
Brăila20,7%
Dâmbovița20,7%
Galați20,7%
Giurgiu20,7%
Harghita20,7%
Neamț20,7%
Teleorman20,7%
Vaslui20,7%
Călărași10,4%
Mehedinți10,4%
Vâlcea10,4%
Vrancea10,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare18967,0%
Noi9333,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid13748,6%
Motorină13648,2%
Benzină93,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Companie14752,1%
Persoană fizică13447,5%
Misiune diplomatică10,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break28199,6%
Cupeu10,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10,4%
75-109 kW62,1%
110-149 kW11641,1%
150-219 kW6121,6%
220 kW și peste9834,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1600-1999 cmc12745,0%
2000-2999 cmc13848,9%
3000 cmc și peste176,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București7617,4%
Ilfov255,7%
Cluj194,3%
Dolj173,9%
Constanța163,7%
Arad153,4%
Prahova153,4%
Iași143,2%
Suceava143,2%
Sibiu133,0%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Botoșani122,7%
Timiș122,7%
Argeș112,5%
Dâmbovița112,5%
Maramureș112,5%
Mureș112,5%
Bacău102,3%
Brașov102,3%
Olt102,3%
Bihor92,1%
Brăila92,1%
Buzău92,1%
Hunedoara92,1%
Vaslui92,1%
Alba81,8%
Teleorman81,8%
Gorj71,6%
Satu Mare71,6%
Vâlcea61,4%
Mehedinți51,1%
Covasna40,9%
Giurgiu40,9%
Neamț40,9%
Sălaj40,9%
Vrancea30,7%
Caraș-Severin20,5%
Galați20,5%
Ialomița20,5%
Tulcea20,5%
Bistrița-Năsăud10,2%
Călărași10,2%
Harghita10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export1979,2%
Dezmembrare520,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.