Noi 344 +63,8% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 414 -9,4% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 560 +1,3% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 323 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 500 1.000 1.500 nov 24: 321 noi nov 24: 384 rulate, prima înmatriculare dec 24: 445 noi dec 24: 395 rulate, prima înmatriculare ian 25: 212 noi ian 25: 339 rulate, prima înmatriculare feb 25: 196 noi feb 25: 411 rulate, prima înmatriculare mar 25: 334 noi mar 25: 405 rulate, prima înmatriculare apr 25: 318 noi apr 25: 416 rulate, prima înmatriculare mai 25: 210 noi mai 25: 457 rulate, prima înmatriculare iun 25: 194 noi iun 25: 436 rulate, prima înmatriculare iul 25: 379 noi iul 25: 445 rulate, prima înmatriculare aug 25: 416 noi aug 25: 412 rulate, prima înmatriculare sep 25: 271 noi sep 25: 443 rulate, prima înmatriculare oct 25: 240 noi oct 25: 501 rulate, prima înmatriculare nov 25: 181 noi nov 25: 430 rulate, prima înmatriculare dec 25: 243 noi dec 25: 418 rulate, prima înmatriculare ian 26: 143 noi ian 26: 369 rulate, prima înmatriculare feb 26: 130 noi feb 26: 472 rulate, prima înmatriculare mar 26: 259 noi mar 26: 506 rulate, prima înmatriculare apr 26: 201 noi apr 26: 486 rulate, prima înmatriculare mai 26: 344 noi mai 26: 414 rulate, prima înmatriculare iun 26: 581 noi iun 26: 435 rulate, prima înmatriculare iul 26: 114 noi iul 26: 450 rulate, prima înmatriculare aug 26: 88 noi aug 26: 387 rulate, prima înmatriculare sep 26: 126 noi sep 26: 428 rulate, prima înmatriculare oct 26: 168 noi oct 26: 424 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 321 384 dec 24 445 395 ian 25 212 339 feb 25 196 411 mar 25 334 405 apr 25 318 416 mai 25 210 457 iun 25 194 436 iul 25 379 445 aug 25 416 412 sep 25 271 443 oct 25 240 501 nov 25 181 430 dec 25 243 418 ian 26 143 369 feb 26 130 472 mar 26 259 506 apr 26 201 486 mai 26 344 414 iun 26 581 435 iul 26 114 450 aug 26 88 387 sep 26 126 428 oct 26 168 424
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 50 100 150 200 2002: 1 rulate, prima înmatriculare 2005: 3 rulate, prima înmatriculare 2006: 6 rulate, prima înmatriculare 2007: 8 rulate, prima înmatriculare 2008: 10 rulate, prima înmatriculare 2009: 6 rulate, prima înmatriculare 2010: 17 rulate, prima înmatriculare 2011: 19 rulate, prima înmatriculare 2012: 30 rulate, prima înmatriculare 2013: 32 rulate, prima înmatriculare 2014: 14 rulate, prima înmatriculare 2015: 22 rulate, prima înmatriculare 2016: 39 rulate, prima înmatriculare 2017: 38 rulate, prima înmatriculare 2018: 22 rulate, prima înmatriculare 2019: 28 rulate, prima înmatriculare 2020: 1 noi 2020: 27 rulate, prima înmatriculare 2021: 28 rulate, prima înmatriculare 2022: 43 rulate, prima înmatriculare 2023: 13 rulate, prima înmatriculare 2024: 39 noi 2024: 3 rulate, prima înmatriculare 2025: 145 noi 2025: 5 rulate, prima înmatriculare 2026: 159 noi 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022 2024 2026
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare 2002 0 1 2003 0 0 2004 0 0 2005 0 3 2006 0 6 2007 0 8 2008 0 10 2009 0 6 2010 0 17 2011 0 19 2012 0 30 2013 0 32 2014 0 14 2015 0 22 2016 0 39 2017 0 38 2018 0 22 2019 0 28 2020 1 27 2021 0 28 2022 0 43 2023 0 13 2024 39 3 2025 145 5 2026 159 0
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă SPORTAGE 353 46,6% XCEED 110 14,5% NIRO 62 8,2% CEED 59 7,8% SORENTO 31 4,1% EV6 27 3,6% PICANTO 26 3,4% STONIC 19 2,5% RIO 14 1,8% CARENS 11 1,5%
Toate (23) Modele: valoare, vehicule, cotă OPTIMA 8 1,1% EV3 6 0,8% Model necompletat 5 0,7% SOUL 5 0,7% EV4 4 0,5% K4 4 0,5% PROCEED 4 0,5% VENGA 4 0,5% PV5 2 0,3% CARNIVAL 1 0,1% EV5 1 0,1% EV9 1 0,1% MAGENTIS 1 0,1%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 619 81,7% Compacte (C) 67 8,8% Mini (A) 26 3,4% Monovolume (MPV) 16 2,1% Mici (B) 14 1,8% Medii (D) 9 1,2% Neclasificate 7 0,9%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 265 35,0% Cluj 46 6,1% Iași 29 3,8% Bihor 27 3,6% Brașov 26 3,4% Dolj 25 3,3% Ilfov 23 3,0% Timiș 23 3,0% Prahova 20 2,6% Bacău 18 2,4%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Neamț 18 2,4% Constanța 17 2,2% Arad 16 2,1% Suceava 16 2,1% Maramureș 15 2,0% Mureș 12 1,6% Galați 11 1,5% Hunedoara 11 1,5% Argeș 10 1,3% Bistrița-Năsăud 10 1,3% Vaslui 10 1,3% Vrancea 10 1,3% Brăila 8 1,1% Mehedinți 8 1,1% Olt 8 1,1% Sibiu 8 1,1% Dâmbovița 7 0,9% Gorj 7 0,9% Alba 6 0,8% Buzău 6 0,8% Covasna 6 0,8% Satu Mare 6 0,8% Teleorman 6 0,8% Vâlcea 5 0,7% Harghita 4 0,5% Sălaj 4 0,5% Tulcea 4 0,5% Botoșani 3 0,4% Călărași 1 0,1% Caraș-Severin 1 0,1% Giurgiu 1 0,1% Ialomița 1 0,1%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 414 54,6% Noi 344 45,4%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Hibrid 248 32,7% Benzină 232 30,6% Motorină 209 27,6% Electric 66 8,7% GPL 3 0,4%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 482 63,6% Companie 276 36,4%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Utilizare multiplă (SUV, MPV) 486 64,1% Berlină cu hayon 140 18,5% Break 126 16,6% Berlină 6 0,8%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 90 11,9% 75-109 kW 311 41,0% 110-149 kW 291 38,4% Necompletat 66 8,7%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 97 12,8% 1000-1399 cmc 40 5,3% 1400-1599 cmc 386 50,9% 1600-1999 cmc 145 19,1% 2000-2999 cmc 24 3,2% Necompletat 66 8,7%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.