Înmatriculări KIA, august 2024

Noi338+20,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare325+16,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări468+2,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri22

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 321 noinov 24: 384 rulate, prima înmatricularedec 24: 445 noidec 24: 395 rulate, prima înmatriculareian 25: 212 noiian 25: 339 rulate, prima înmatricularefeb 25: 196 noifeb 25: 411 rulate, prima înmatricularemar 25: 334 noimar 25: 405 rulate, prima înmatriculareapr 25: 318 noiapr 25: 416 rulate, prima înmatricularemai 25: 210 noimai 25: 457 rulate, prima înmatriculareiun 25: 194 noiiun 25: 436 rulate, prima înmatriculareiul 25: 379 noiiul 25: 445 rulate, prima înmatriculareaug 25: 416 noiaug 25: 412 rulate, prima înmatricularesep 25: 271 noisep 25: 443 rulate, prima înmatriculareoct 25: 240 noioct 25: 501 rulate, prima înmatricularenov 25: 181 noinov 25: 430 rulate, prima înmatricularedec 25: 243 noidec 25: 418 rulate, prima înmatriculareian 26: 143 noiian 26: 369 rulate, prima înmatricularefeb 26: 130 noifeb 26: 472 rulate, prima înmatricularemar 26: 259 noimar 26: 506 rulate, prima înmatriculareapr 26: 201 noiapr 26: 486 rulate, prima înmatricularemai 26: 344 noimai 26: 414 rulate, prima înmatriculareiun 26: 581 noiiun 26: 435 rulate, prima înmatriculareiul 26: 114 noiiul 26: 450 rulate, prima înmatriculareaug 26: 88 noiaug 26: 387 rulate, prima înmatricularesep 26: 126 noisep 26: 428 rulate, prima înmatriculareoct 26: 168 noioct 26: 424 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24321384
dec 24445395
ian 25212339
feb 25196411
mar 25334405
apr 25318416
mai 25210457
iun 25194436
iul 25379445
aug 25416412
sep 25271443
oct 25240501
nov 25181430
dec 25243418
ian 26143369
feb 26130472
mar 26259506
apr 26201486
mai 26344414
iun 26581435
iul 26114450
aug 2688387
sep 26126428
oct 26168424

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300< 2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 7 rulate, prima înmatriculare2005: 8 rulate, prima înmatriculare2006: 11 rulate, prima înmatriculare2007: 16 rulate, prima înmatriculare2008: 8 rulate, prima înmatriculare2009: 8 rulate, prima înmatriculare2010: 13 rulate, prima înmatriculare2011: 21 rulate, prima înmatriculare2012: 35 rulate, prima înmatriculare2013: 28 rulate, prima înmatriculare2014: 12 rulate, prima înmatriculare2015: 19 rulate, prima înmatriculare2016: 21 rulate, prima înmatriculare2017: 14 rulate, prima înmatriculare2018: 19 rulate, prima înmatriculare2019: 27 rulate, prima înmatriculare2020: 25 rulate, prima înmatriculare2021: 26 rulate, prima înmatriculare2022: 14 noi2022: 5 rulate, prima înmatriculare2023: 51 noi2024: 273 noi< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200001
200000
200101
200200
200300
200407
200508
2006011
2007016
200808
200908
2010013
2011021
2012035
2013028
2014012
2015019
2016021
2017014
2018019
2019027
2020025
2021026
2022145
2023510
20242730

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
SPORTAGE33951,1%
CEED11016,6%
XCEED6710,1%
RIO436,5%
NIRO294,4%
SORENTO294,4%
STONIC91,4%
OPTIMA81,2%
SOUL71,1%
CARENS60,9%
Toate (17)
Modele: valoare, vehicule, cotă
PICANTO50,8%
STINGER30,5%
VENGA30,5%
EV620,3%
CARNIVAL10,2%
CERATO10,2%
PROCEED10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV48272,7%
Compacte (C)11216,9%
Mici (B)436,5%
Monovolume (MPV)101,5%
Medii (D)81,2%
Mini (A)50,8%
Mari și de lux (E)30,5%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București26740,3%
Iași274,1%
Timiș263,9%
Brașov253,8%
Ilfov253,8%
Constanța203,0%
Cluj162,4%
Prahova162,4%
Bacău152,3%
Bihor132,0%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Vaslui132,0%
Arad111,7%
Hunedoara111,7%
Buzău101,5%
Mureș101,5%
Neamț101,5%
Tulcea101,5%
Botoșani91,4%
Dolj91,4%
Maramureș91,4%
Suceava91,4%
Alba81,2%
Argeș81,2%
Galați81,2%
Harghita81,2%
Caraș-Severin71,1%
Dâmbovița71,1%
Bistrița-Năsăud60,9%
Brăila60,9%
Vrancea60,9%
Satu Mare50,8%
Sibiu50,8%
Covasna40,6%
Sălaj40,6%
Vâlcea40,6%
Gorj30,5%
Ialomița30,5%
Teleorman30,5%
Giurgiu20,3%
Mehedinți20,3%
Olt20,3%
Călărași10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi33851,0%
Rulate, prima înmatriculare32549,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid25037,7%
Benzină21232,0%
Motorină19429,3%
Electric50,8%
GPL20,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică38257,6%
Companie28142,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)40661,2%
Berlină cu hayon15222,9%
Break9914,9%
Berlină60,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW7511,3%
75-109 kW28943,6%
110-149 kW28943,6%
150-219 kW50,8%
Necompletat50,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc60,9%
1000-1399 cmc7210,9%
1400-1599 cmc43365,3%
1600-1999 cmc11817,8%
2000-2999 cmc294,4%
Necompletat50,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București10823,1%
Constanța265,6%
Ilfov245,1%
Prahova183,8%
Brașov173,6%
Cluj153,2%
Maramureș153,2%
Bacău132,8%
Iași132,8%
Vaslui122,6%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Arad112,4%
Brăila112,4%
Timiș112,4%
Dâmbovița102,1%
Mureș102,1%
Argeș91,9%
Galați91,9%
Giurgiu91,9%
Sibiu91,9%
Călărași81,7%
Dolj81,7%
Hunedoara81,7%
Satu Mare71,5%
Tulcea71,5%
Alba61,3%
Bihor61,3%
Buzău61,3%
Caraș-Severin61,3%
Neamț61,3%
Olt61,3%
Bistrița-Năsăud51,1%
Covasna51,1%
Vâlcea51,1%
Harghita40,9%
Ialomița40,9%
Teleorman40,9%
Vrancea40,9%
Botoșani30,6%
Gorj30,6%
Suceava30,6%
Mehedinți20,4%
Sălaj20,4%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare22100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.