Înmatriculări JAGUAR, martie 2025

Noi0-100,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare74+13,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări98-1,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri9

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080nov 24: 1 noinov 24: 51 rulate, prima înmatricularedec 24: 66 rulate, prima înmatriculareian 25: 69 rulate, prima înmatricularefeb 25: 79 rulate, prima înmatricularemar 25: 74 rulate, prima înmatriculareapr 25: 78 rulate, prima înmatricularemai 25: 67 rulate, prima înmatriculareiun 25: 1 noiiun 25: 52 rulate, prima înmatriculareiul 25: 75 rulate, prima înmatriculareaug 25: 2 noiaug 25: 56 rulate, prima înmatricularesep 25: 70 rulate, prima înmatriculareoct 25: 79 rulate, prima înmatricularenov 25: 61 rulate, prima înmatricularedec 25: 67 rulate, prima înmatriculareian 26: 58 rulate, prima înmatricularefeb 26: 69 rulate, prima înmatricularemar 26: 78 rulate, prima înmatriculareapr 26: 71 rulate, prima înmatricularemai 26: 58 rulate, prima înmatriculareiun 26: 56 rulate, prima înmatriculareiul 26: 73 rulate, prima înmatriculareaug 26: 59 rulate, prima înmatricularesep 26: 59 rulate, prima înmatriculareoct 26: 44 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24151
dec 24066
ian 25069
feb 25079
mar 25074
apr 25078
mai 25067
iun 25152
iul 25075
aug 25256
sep 25070
oct 25079
nov 25061
dec 25067
ian 26058
feb 26069
mar 26078
apr 26071
mai 26058
iun 26056
iul 26073
aug 26059
sep 26059
oct 26044

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
051015< 1999: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 3 rulate, prima înmatriculare2007: 1 rulate, prima înmatriculare2009: 2 rulate, prima înmatriculare2010: 2 rulate, prima înmatriculare2011: 3 rulate, prima înmatriculare2012: 4 rulate, prima înmatriculare2013: 1 rulate, prima înmatriculare2014: 1 rulate, prima înmatriculare2015: 2 rulate, prima înmatriculare2016: 11 rulate, prima înmatriculare2017: 11 rulate, prima înmatriculare2018: 6 rulate, prima înmatriculare2019: 9 rulate, prima înmatriculare2020: 8 rulate, prima înmatriculare2021: 5 rulate, prima înmatriculare2023: 1 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199902
199900
200000
200100
200200
200301
200401
200500
200603
200701
200800
200902
201002
201103
201204
201301
201401
201502
2016011
2017011
201806
201909
202008
202105
202200
202301

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
F-PACE2432,4%
E-PACE1114,9%
XF1114,9%
XE1013,5%
XJ68,1%
I-PACE45,4%
X-TYPE34,1%
Model necompletat22,7%
S-TYPE22,7%
F-TYPE11,4%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV3952,7%
Mari și de lux (E)1925,7%
Medii (D)1317,6%
Neclasificate22,7%
Sport11,4%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București1418,9%
Constanța68,1%
Suceava56,8%
Dolj45,4%
Alba34,1%
Cluj34,1%
Timiș34,1%
Vrancea34,1%
Argeș22,7%
Bistrița-Năsăud22,7%
Toate (31)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Botoșani22,7%
Brașov22,7%
Ilfov22,7%
Mureș22,7%
Neamț22,7%
Prahova22,7%
Satu Mare22,7%
Sibiu22,7%
Arad11,4%
Bacău11,4%
Bihor11,4%
Brăila11,4%
Caraș-Severin11,4%
Galați11,4%
Harghita11,4%
Ialomița11,4%
Iași11,4%
Maramureș11,4%
Mehedinți11,4%
Sălaj11,4%
Vâlcea11,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare74100,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină5979,7%
Benzină68,1%
Hibrid56,8%
Electric45,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică4864,9%
Companie2635,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break4054,1%
Berlină3141,9%
Cupeu34,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW34,1%
110-149 kW4560,8%
150-219 kW1520,3%
220 kW și peste79,5%
Necompletat45,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc11,4%
1600-1999 cmc4662,2%
2000-2999 cmc2229,7%
3000 cmc și peste11,4%
Necompletat45,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București2323,5%
Constanța1010,2%
Ilfov66,1%
Bacău44,1%
Mureș44,1%
Prahova44,1%
Dâmbovița33,1%
Dolj33,1%
Gorj33,1%
Iași33,1%
Toate (33)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Olt33,1%
Vrancea33,1%
Arad22,0%
Argeș22,0%
Buzău22,0%
Covasna22,0%
Galați22,0%
Sălaj22,0%
Suceava22,0%
Teleorman22,0%
Bihor11,0%
Botoșani11,0%
Brăila11,0%
Brașov11,0%
Cluj11,0%
Giurgiu11,0%
Hunedoara11,0%
Ialomița11,0%
Maramureș11,0%
Neamț11,0%
Sibiu11,0%
Timiș11,0%
Vâlcea11,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare444,4%
Export444,4%
Înmatriculat pentru export111,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.