Noi 745 +36,9% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 739 +5,9% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 1.271 +11,7% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 72 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 500 1.000 1.500 2.000 2.500 nov 24: 801 noi nov 24: 579 rulate, prima înmatriculare dec 24: 699 noi dec 24: 597 rulate, prima înmatriculare ian 25: 677 noi ian 25: 544 rulate, prima înmatriculare feb 25: 563 noi feb 25: 660 rulate, prima înmatriculare mar 25: 557 noi mar 25: 729 rulate, prima înmatriculare apr 25: 499 noi apr 25: 740 rulate, prima înmatriculare mai 25: 576 noi mai 25: 661 rulate, prima înmatriculare iun 25: 544 noi iun 25: 698 rulate, prima înmatriculare iul 25: 1.130 noi iul 25: 775 rulate, prima înmatriculare aug 25: 1.578 noi aug 25: 663 rulate, prima înmatriculare sep 25: 690 noi sep 25: 737 rulate, prima înmatriculare oct 25: 664 noi oct 25: 829 rulate, prima înmatriculare nov 25: 752 noi nov 25: 776 rulate, prima înmatriculare dec 25: 1.122 noi dec 25: 657 rulate, prima înmatriculare ian 26: 390 noi ian 26: 602 rulate, prima înmatriculare feb 26: 386 noi feb 26: 804 rulate, prima înmatriculare mar 26: 461 noi mar 26: 752 rulate, prima înmatriculare apr 26: 396 noi apr 26: 735 rulate, prima înmatriculare mai 26: 435 noi mai 26: 710 rulate, prima înmatriculare iun 26: 745 noi iun 26: 739 rulate, prima înmatriculare iul 26: 296 noi iul 26: 795 rulate, prima înmatriculare aug 26: 287 noi aug 26: 646 rulate, prima înmatriculare sep 26: 345 noi sep 26: 657 rulate, prima înmatriculare oct 26: 451 noi oct 26: 722 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 801 579 dec 24 699 597 ian 25 677 544 feb 25 563 660 mar 25 557 729 apr 25 499 740 mai 25 576 661 iun 25 544 698 iul 25 1.130 775 aug 25 1.578 663 sep 25 690 737 oct 25 664 829 nov 25 752 776 dec 25 1.122 657 ian 26 390 602 feb 26 386 804 mar 26 461 752 apr 26 396 735 mai 26 435 710 iun 26 745 739 iul 26 296 795 aug 26 287 646 sep 26 345 657 oct 26 451 722
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 200 400 600 < 2002: 12 rulate, prima înmatriculare 2003: 1 rulate, prima înmatriculare 2004: 4 rulate, prima înmatriculare 2005: 2 rulate, prima înmatriculare 2006: 8 rulate, prima înmatriculare 2007: 14 rulate, prima înmatriculare 2008: 10 rulate, prima înmatriculare 2009: 18 rulate, prima înmatriculare 2010: 20 rulate, prima înmatriculare 2011: 27 rulate, prima înmatriculare 2012: 44 rulate, prima înmatriculare 2013: 32 rulate, prima înmatriculare 2014: 37 rulate, prima înmatriculare 2015: 65 rulate, prima înmatriculare 2016: 68 rulate, prima înmatriculare 2017: 57 rulate, prima înmatriculare 2018: 50 rulate, prima înmatriculare 2019: 41 rulate, prima înmatriculare 2020: 50 rulate, prima înmatriculare 2021: 65 rulate, prima înmatriculare 2022: 69 rulate, prima înmatriculare 2023: 30 rulate, prima înmatriculare 2024: 2 noi 2024: 10 rulate, prima înmatriculare 2025: 200 noi 2025: 5 rulate, prima înmatriculare 2026: 543 noi < 2002 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023 2025
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2002 0 12 2002 0 0 2003 0 1 2004 0 4 2005 0 2 2006 0 8 2007 0 14 2008 0 10 2009 0 18 2010 0 20 2011 0 27 2012 0 44 2013 0 32 2014 0 37 2015 0 65 2016 0 68 2017 0 57 2018 0 50 2019 0 41 2020 0 50 2021 0 65 2022 0 69 2023 0 30 2024 2 10 2025 200 5 2026 543 0
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă TUCSON 654 44,1% KONA 261 17,6% I30 154 10,4% I20 120 8,1% IX35 71 4,8% SANTA FE 58 3,9% IONIQ 42 2,8% I40 27 1,8% INSTER 18 1,2% I10 15 1,0%
Toate (27) Modele: valoare, vehicule, cotă IONIQ5 13 0,9% GALLOPER 9 0,6% BAYON 7 0,5% IONIQ6 6 0,4% STARIA 6 0,4% IX20 5 0,3% GETZ 4 0,3% GRAND SANTA FE 3 0,2% H-1 2 0,1% Model necompletat 2 0,1% COUPE 1 0,1% GALOPER 1 0,1% MATRIX 1 0,1% MAXCRUZ 1 0,1% PALISADE 1 0,1% SONATA 1 0,1% VELOSTER 1 0,1%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 1.076 72,5% Compacte (C) 196 13,2% Mici (B) 124 8,4% Medii (D) 34 2,3% Mini (A) 33 2,2% Monovolume (MPV) 14 0,9% Neclasificate 5 0,3% Sport 2 0,1%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 319 21,5% Constanța 78 5,3% Ilfov 77 5,2% Timiș 75 5,1% Iași 70 4,7% Brașov 66 4,4% Cluj 57 3,8% Bihor 56 3,8% Bacău 44 3,0% Mureș 39 2,6%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Sibiu 37 2,5% Argeș 36 2,4% Prahova 34 2,3% Suceava 34 2,3% Galați 32 2,2% Dâmbovița 30 2,0% Maramureș 27 1,8% Vrancea 27 1,8% Hunedoara 26 1,8% Neamț 26 1,8% Dolj 24 1,6% Alba 22 1,5% Arad 21 1,4% Vaslui 19 1,3% Harghita 18 1,2% Vâlcea 18 1,2% Botoșani 16 1,1% Bistrița-Năsăud 14 0,9% Buzău 14 0,9% Brăila 13 0,9% Caraș-Severin 13 0,9% Satu Mare 13 0,9% Tulcea 13 0,9% Gorj 11 0,7% Olt 11 0,7% Sălaj 11 0,7% Covasna 10 0,7% Ialomița 8 0,5% Mehedinți 8 0,5% Călărași 7 0,5% Giurgiu 7 0,5% Teleorman 3 0,2%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Noi 745 50,2% Rulate, prima înmatriculare 739 49,8%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Hibrid 513 34,6% Benzină 503 33,9% Motorină 343 23,1% Electric 121 8,2% GPL 4 0,3%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 1.076 72,5% Companie 408 27,5%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Utilizare multiplă (SUV, MPV) 1.109 74,7% Berlină cu hayon 227 15,3% Break 134 9,0% Berlină 13 0,9% Cupeu 1 0,1%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 216 14,6% 75-109 kW 541 36,5% 110-149 kW 605 40,8% 150-219 kW 1 0,1% Necompletat 121 8,2%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 110 7,4% 1000-1399 cmc 97 6,5% 1400-1599 cmc 888 59,8% 1600-1999 cmc 228 15,4% 2000-2999 cmc 40 2,7% Necompletat 121 8,2%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.