Înmatriculări FORD, iunie 2026

Noi632+33,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.235-23,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări3.605-4,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri425

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01.0002.0003.000nov 24: 514 noinov 24: 1.523 rulate, prima înmatricularedec 24: 518 noidec 24: 1.500 rulate, prima înmatriculareian 25: 460 noiian 25: 1.371 rulate, prima înmatricularefeb 25: 615 noifeb 25: 1.614 rulate, prima înmatricularemar 25: 507 noimar 25: 1.797 rulate, prima înmatriculareapr 25: 486 noiapr 25: 1.711 rulate, prima înmatricularemai 25: 523 noimai 25: 1.632 rulate, prima înmatriculareiun 25: 472 noiiun 25: 1.606 rulate, prima înmatriculareiul 25: 724 noiiul 25: 1.826 rulate, prima înmatriculareaug 25: 762 noiaug 25: 1.504 rulate, prima înmatricularesep 25: 585 noisep 25: 1.601 rulate, prima înmatriculareoct 25: 714 noioct 25: 1.777 rulate, prima înmatricularenov 25: 664 noinov 25: 1.566 rulate, prima înmatricularedec 25: 833 noidec 25: 1.454 rulate, prima înmatriculareian 26: 376 noiian 26: 1.217 rulate, prima înmatricularefeb 26: 427 noifeb 26: 1.501 rulate, prima înmatricularemar 26: 399 noimar 26: 1.501 rulate, prima înmatriculareapr 26: 384 noiapr 26: 1.280 rulate, prima înmatricularemai 26: 479 noimai 26: 1.251 rulate, prima înmatriculareiun 26: 632 noiiun 26: 1.235 rulate, prima înmatriculareiul 26: 413 noiiul 26: 1.386 rulate, prima înmatriculareaug 26: 347 noiaug 26: 1.164 rulate, prima înmatricularesep 26: 349 noisep 26: 1.293 rulate, prima înmatriculareoct 26: 557 noioct 26: 1.277 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 245141.523
dec 245181.500
ian 254601.371
feb 256151.614
mar 255071.797
apr 254861.711
mai 255231.632
iun 254721.606
iul 257241.826
aug 257621.504
sep 255851.601
oct 257141.777
nov 256641.566
dec 258331.454
ian 263761.217
feb 264271.501
mar 263991.501
apr 263841.280
mai 264791.251
iun 266321.235
iul 264131.386
aug 263471.164
sep 263491.293
oct 265571.277

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400500< 2002: 7 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 13 rulate, prima înmatriculare2004: 16 rulate, prima înmatriculare2005: 23 rulate, prima înmatriculare2006: 35 rulate, prima înmatriculare2007: 54 rulate, prima înmatriculare2008: 57 rulate, prima înmatriculare2009: 80 rulate, prima înmatriculare2010: 86 rulate, prima înmatriculare2011: 115 rulate, prima înmatriculare2012: 95 rulate, prima înmatriculare2013: 99 rulate, prima înmatriculare2014: 92 rulate, prima înmatriculare2015: 99 rulate, prima înmatriculare2016: 60 rulate, prima înmatriculare2017: 62 rulate, prima înmatriculare2018: 56 rulate, prima înmatriculare2019: 53 rulate, prima înmatriculare2020: 1 noi2020: 42 rulate, prima înmatriculare2021: 37 rulate, prima înmatriculare2022: 33 rulate, prima înmatriculare2023: 9 noi2023: 11 rulate, prima înmatriculare2024: 14 noi2024: 7 rulate, prima înmatriculare2025: 195 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare2026: 413 noi2026: 1 rulate, prima înmatriculare< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200207
200201
2003013
2004016
2005023
2006035
2007054
2008057
2009080
2010086
20110115
2012095
2013099
2014092
2015099
2016060
2017062
2018056
2019053
2020142
2021037
2022033
2023911
2024147
20251951
20264131

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
FOCUS49026,2%
KUGA39821,3%
PUMA23812,7%
FIESTA1699,1%
MONDEO995,3%
TRANSIT CUSTOM683,6%
GALAXY512,7%
C-MAX502,7%
EXPLORER442,4%
TRANSIT392,1%
Toate (31)
Modele: valoare, vehicule, cotă
S-MAX372,0%
TOURNEO COURIER201,1%
GRAND C-MAX170,9%
CAPRI160,9%
ECOSPORT150,8%
TOURNEO CONNECT150,8%
BRONCO140,7%
MUSTANG MACH-E140,7%
B-MAX120,6%
KA110,6%
Model necompletat110,6%
TOURNEO CUSTOM100,5%
MUSTANG90,5%
FUSION80,4%
EDGE50,3%
TRANSIT/TOURNEO20,1%
ESCORT10,1%
MAVERICK10,1%
SHELBY GT 35010,1%
TRANSIT CONNECT10,1%
TRANSIT COURIER10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV74539,9%
Compacte (C)49126,3%
Monovolume (MPV)21211,4%
Mici (B)1779,5%
Utilitare1115,9%
Medii (D)995,3%
Neclasificate120,6%
Mini (A)110,6%
Sport90,5%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București37920,3%
Cluj1045,6%
Timiș894,8%
Ilfov834,4%
Prahova723,9%
Bihor643,4%
Brașov633,4%
Mureș633,4%
Iași522,8%
Bacău512,7%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Suceava502,7%
Dolj492,6%
Constanța472,5%
Hunedoara462,5%
Sibiu412,2%
Satu Mare392,1%
Bistrița-Năsăud372,0%
Arad341,8%
Argeș341,8%
Caraș-Severin341,8%
Neamț321,7%
Vrancea311,7%
Alba301,6%
Harghita301,6%
Galați291,6%
Dâmbovița281,5%
Maramureș281,5%
Sălaj261,4%
Botoșani251,3%
Mehedinți231,2%
Olt221,2%
Brăila191,0%
Gorj170,9%
Vâlcea150,8%
Covasna140,7%
Ialomița130,7%
Vaslui130,7%
Buzău100,5%
Teleorman90,5%
Giurgiu80,4%
Călărași70,4%
Tulcea70,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.23566,1%
Noi63233,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină82144,0%
Benzină47225,3%
Hibrid44123,6%
Electric1296,9%
GPL40,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.30269,7%
Companie56530,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)1.01854,5%
Break41922,4%
Berlină cu hayon38820,8%
Berlină181,0%
Cabriolet130,7%
Cupeu110,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW33918,2%
75-109 kW83144,5%
110-149 kW52428,1%
150-219 kW90,5%
220 kW și peste351,9%
Necompletat1296,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc34318,4%
1000-1399 cmc1055,6%
1400-1599 cmc58031,1%
1600-1999 cmc40721,8%
2000-2999 cmc29515,8%
3000 cmc și peste80,4%
Necompletat1296,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București39911,1%
Cluj1734,8%
Prahova1694,7%
Ilfov1654,6%
Iași1373,8%
Timiș1313,6%
Dolj1243,4%
Bihor1193,3%
Constanța1163,2%
Bacău1032,9%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Dâmbovița1032,9%
Maramureș932,6%
Brașov862,4%
Galați842,3%
Argeș832,3%
Mureș832,3%
Suceava822,3%
Sibiu812,2%
Vrancea782,2%
Hunedoara732,0%
Neamț701,9%
Călărași691,9%
Satu Mare691,9%
Arad631,7%
Brăila631,7%
Olt621,7%
Buzău611,7%
Vâlcea591,6%
Teleorman581,6%
Giurgiu571,6%
Alba511,4%
Harghita511,4%
Bistrița-Năsăud481,3%
Gorj471,3%
Botoșani461,3%
Caraș-Severin441,2%
Ialomița401,1%
Mehedinți391,1%
Sălaj361,0%
Vaslui340,9%
Tulcea330,9%
Covasna230,6%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare36184,9%
Export6214,6%
Înmatriculat pentru export20,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.