Noi 472 -44,3% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 1.606 +11,9% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 3.781 +9,7% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 330 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 nov 24: 514 noi nov 24: 1.523 rulate, prima înmatriculare dec 24: 518 noi dec 24: 1.500 rulate, prima înmatriculare ian 25: 460 noi ian 25: 1.371 rulate, prima înmatriculare feb 25: 615 noi feb 25: 1.614 rulate, prima înmatriculare mar 25: 507 noi mar 25: 1.797 rulate, prima înmatriculare apr 25: 486 noi apr 25: 1.711 rulate, prima înmatriculare mai 25: 523 noi mai 25: 1.632 rulate, prima înmatriculare iun 25: 472 noi iun 25: 1.606 rulate, prima înmatriculare iul 25: 724 noi iul 25: 1.826 rulate, prima înmatriculare aug 25: 762 noi aug 25: 1.504 rulate, prima înmatriculare sep 25: 585 noi sep 25: 1.601 rulate, prima înmatriculare oct 25: 714 noi oct 25: 1.777 rulate, prima înmatriculare nov 25: 664 noi nov 25: 1.566 rulate, prima înmatriculare dec 25: 833 noi dec 25: 1.454 rulate, prima înmatriculare ian 26: 376 noi ian 26: 1.217 rulate, prima înmatriculare feb 26: 427 noi feb 26: 1.501 rulate, prima înmatriculare mar 26: 399 noi mar 26: 1.501 rulate, prima înmatriculare apr 26: 384 noi apr 26: 1.280 rulate, prima înmatriculare mai 26: 479 noi mai 26: 1.251 rulate, prima înmatriculare iun 26: 632 noi iun 26: 1.235 rulate, prima înmatriculare iul 26: 413 noi iul 26: 1.386 rulate, prima înmatriculare aug 26: 347 noi aug 26: 1.164 rulate, prima înmatriculare sep 26: 349 noi sep 26: 1.293 rulate, prima înmatriculare oct 26: 557 noi oct 26: 1.277 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 514 1.523 dec 24 518 1.500 ian 25 460 1.371 feb 25 615 1.614 mar 25 507 1.797 apr 25 486 1.711 mai 25 523 1.632 iun 25 472 1.606 iul 25 724 1.826 aug 25 762 1.504 sep 25 585 1.601 oct 25 714 1.777 nov 25 664 1.566 dec 25 833 1.454 ian 26 376 1.217 feb 26 427 1.501 mar 26 399 1.501 apr 26 384 1.280 mai 26 479 1.251 iun 26 632 1.235 iul 26 413 1.386 aug 26 347 1.164 sep 26 349 1.293 oct 26 557 1.277
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 < 2001: 7 rulate, prima înmatriculare 2001: 5 rulate, prima înmatriculare 2002: 6 rulate, prima înmatriculare 2003: 15 rulate, prima înmatriculare 2004: 27 rulate, prima înmatriculare 2005: 33 rulate, prima înmatriculare 2006: 58 rulate, prima înmatriculare 2007: 90 rulate, prima înmatriculare 2008: 109 rulate, prima înmatriculare 2009: 117 rulate, prima înmatriculare 2010: 124 rulate, prima înmatriculare 2011: 155 rulate, prima înmatriculare 2012: 1 noi 2012: 118 rulate, prima înmatriculare 2013: 124 rulate, prima înmatriculare 2014: 80 rulate, prima înmatriculare 2015: 112 rulate, prima înmatriculare 2016: 70 rulate, prima înmatriculare 2017: 65 rulate, prima înmatriculare 2018: 65 rulate, prima înmatriculare 2019: 75 rulate, prima înmatriculare 2020: 74 rulate, prima înmatriculare 2021: 46 rulate, prima înmatriculare 2022: 5 noi 2022: 18 rulate, prima înmatriculare 2023: 28 noi 2023: 11 rulate, prima înmatriculare 2024: 138 noi 2024: 2 rulate, prima înmatriculare 2025: 300 noi < 2001 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022 2024
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2001 0 7 2001 0 5 2002 0 6 2003 0 15 2004 0 27 2005 0 33 2006 0 58 2007 0 90 2008 0 109 2009 0 117 2010 0 124 2011 0 155 2012 1 118 2013 0 124 2014 0 80 2015 0 112 2016 0 70 2017 0 65 2018 0 65 2019 0 75 2020 0 74 2021 0 46 2022 5 18 2023 28 11 2024 138 2 2025 300 0
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă FOCUS 675 32,5% KUGA 419 20,2% FIESTA 198 9,5% MONDEO 144 6,9% PUMA 104 5,0% GALAXY 82 3,9% TRANSIT CUSTOM 82 3,9% C-MAX 67 3,2% TRANSIT 51 2,5% S-MAX 42 2,0%
Toate (31) Modele: valoare, vehicule, cotă TOURNEO CUSTOM 25 1,2% FUSION 23 1,1% ECOSPORT 18 0,9% TOURNEO COURIER 16 0,8% GRAND C-MAX 15 0,7% TOURNEO CONNECT 15 0,7% KA 14 0,7% EDGE 13 0,6% MUSTANG MACH-E 13 0,6% CAPRI 12 0,6% MUSTANG 10 0,5% Model necompletat 10 0,5% B-MAX 9 0,4% EXPLORER 9 0,4% TOURNEO 3 0,1% TRANSIT CONNECT 3 0,1% BRONCO 2 0,1% COUGAR 1 0,0% KA+ 1 0,0% SIERRA 1 0,0% TRANSIT/TOURNEO 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Compacte (C) 675 32,5% SUV 590 28,4% Monovolume (MPV) 274 13,2% Mici (B) 221 10,6% Medii (D) 144 6,9% Utilitare 137 6,6% Mini (A) 15 0,7% Neclasificate 12 0,6% Sport 10 0,5%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 351 16,9% Cluj 108 5,2% Timiș 106 5,1% Maramureș 71 3,4% Prahova 70 3,4% Bacău 65 3,1% Bihor 63 3,0% Mureș 63 3,0% Brașov 62 3,0% Iași 62 3,0%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Suceava 62 3,0% Arad 60 2,9% Satu Mare 57 2,7% Argeș 52 2,5% Constanța 49 2,4% Hunedoara 49 2,4% Galați 48 2,3% Ilfov 48 2,3% Dolj 46 2,2% Sibiu 43 2,1% Bistrița-Năsăud 42 2,0% Harghita 41 2,0% Dâmbovița 37 1,8% Neamț 35 1,7% Alba 33 1,6% Covasna 33 1,6% Botoșani 31 1,5% Gorj 30 1,4% Caraș-Severin 29 1,4% Olt 27 1,3% Brăila 26 1,3% Vrancea 26 1,3% Buzău 23 1,1% Vâlcea 23 1,1% Sălaj 22 1,1% Mehedinți 19 0,9% Călărași 16 0,8% Vaslui 16 0,8% Teleorman 11 0,5% Giurgiu 10 0,5% Tulcea 8 0,4% Ialomița 5 0,2%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 1.606 77,3% Noi 472 22,7%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 1.224 58,9% Benzină 516 24,8% Hibrid 297 14,3% Electric 37 1,8% GPL 4 0,2%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 1.629 78,4% Companie 449 21,6%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Utilizare multiplă (SUV, MPV) 940 45,2% Break 573 27,6% Berlină cu hayon 522 25,1% Berlină 20 1,0% Cupeu 12 0,6% Cabriolet 11 0,5%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 467 22,5% 75-109 kW 992 47,7% 110-149 kW 523 25,2% 150-219 kW 37 1,8% 220 kW și peste 22 1,1% Necompletat 37 1,8%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 242 11,6% 1000-1399 cmc 136 6,5% 1400-1599 cmc 787 37,9% 1600-1999 cmc 603 29,0% 2000-2999 cmc 260 12,5% 3000 cmc și peste 13 0,6% Necompletat 37 1,8%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.