Noi 460 -41,3% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 1.586 -14,0% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 3.736 +0,2% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 2.602 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 nov 24: 514 noi nov 24: 1.523 rulate, prima înmatriculare dec 24: 518 noi dec 24: 1.500 rulate, prima înmatriculare ian 25: 460 noi ian 25: 1.371 rulate, prima înmatriculare feb 25: 615 noi feb 25: 1.614 rulate, prima înmatriculare mar 25: 507 noi mar 25: 1.797 rulate, prima înmatriculare apr 25: 486 noi apr 25: 1.711 rulate, prima înmatriculare mai 25: 523 noi mai 25: 1.632 rulate, prima înmatriculare iun 25: 472 noi iun 25: 1.606 rulate, prima înmatriculare iul 25: 724 noi iul 25: 1.826 rulate, prima înmatriculare aug 25: 762 noi aug 25: 1.504 rulate, prima înmatriculare sep 25: 585 noi sep 25: 1.601 rulate, prima înmatriculare oct 25: 714 noi oct 25: 1.777 rulate, prima înmatriculare nov 25: 664 noi nov 25: 1.566 rulate, prima înmatriculare dec 25: 833 noi dec 25: 1.454 rulate, prima înmatriculare ian 26: 376 noi ian 26: 1.217 rulate, prima înmatriculare feb 26: 427 noi feb 26: 1.501 rulate, prima înmatriculare mar 26: 399 noi mar 26: 1.501 rulate, prima înmatriculare apr 26: 384 noi apr 26: 1.280 rulate, prima înmatriculare mai 26: 479 noi mai 26: 1.251 rulate, prima înmatriculare iun 26: 632 noi iun 26: 1.235 rulate, prima înmatriculare iul 26: 413 noi iul 26: 1.386 rulate, prima înmatriculare aug 26: 347 noi aug 26: 1.164 rulate, prima înmatriculare sep 26: 349 noi sep 26: 1.293 rulate, prima înmatriculare oct 26: 557 noi oct 26: 1.277 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 514 1.523 dec 24 518 1.500 ian 25 460 1.371 feb 25 615 1.614 mar 25 507 1.797 apr 25 486 1.711 mai 25 523 1.632 iun 25 472 1.606 iul 25 724 1.826 aug 25 762 1.504 sep 25 585 1.601 oct 25 714 1.777 nov 25 664 1.566 dec 25 833 1.454 ian 26 376 1.217 feb 26 427 1.501 mar 26 399 1.501 apr 26 384 1.280 mai 26 479 1.251 iun 26 632 1.235 iul 26 413 1.386 aug 26 347 1.164 sep 26 349 1.293 oct 26 557 1.277
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 400 < 1999: 4 rulate, prima înmatriculare 1999: 4 rulate, prima înmatriculare 2000: 5 rulate, prima înmatriculare 2001: 17 rulate, prima înmatriculare 2002: 24 rulate, prima înmatriculare 2003: 46 rulate, prima înmatriculare 2004: 54 rulate, prima înmatriculare 2005: 100 rulate, prima înmatriculare 2006: 86 rulate, prima înmatriculare 2007: 96 rulate, prima înmatriculare 2008: 151 rulate, prima înmatriculare 2009: 120 rulate, prima înmatriculare 2010: 121 rulate, prima înmatriculare 2011: 154 rulate, prima înmatriculare 2012: 115 rulate, prima înmatriculare 2013: 104 rulate, prima înmatriculare 2014: 65 rulate, prima înmatriculare 2015: 67 rulate, prima înmatriculare 2016: 62 rulate, prima înmatriculare 2017: 49 rulate, prima înmatriculare 2018: 59 rulate, prima înmatriculare 2019: 52 rulate, prima înmatriculare 2020: 19 rulate, prima înmatriculare 2021: 4 rulate, prima înmatriculare 2022: 66 noi 2022: 4 rulate, prima înmatriculare 2023: 394 noi 2023: 4 rulate, prima înmatriculare < 1999 2000 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 1999 0 4 1999 0 4 2000 0 5 2001 0 17 2002 0 24 2003 0 46 2004 0 54 2005 0 100 2006 0 86 2007 0 96 2008 0 151 2009 0 120 2010 0 121 2011 0 154 2012 0 115 2013 0 104 2014 0 65 2015 0 67 2016 0 62 2017 0 49 2018 0 59 2019 0 52 2020 0 19 2021 0 4 2022 66 4 2023 394 4
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă FOCUS 698 34,1% KUGA 285 13,9% FIESTA 240 11,7% PUMA 166 8,1% MONDEO 156 7,6% C-MAX 90 4,4% GALAXY 84 4,1% TRANSIT 64 3,1% TRANSIT CUSTOM 56 2,7% S-MAX 54 2,6%
Toate (28) Modele: valoare, vehicule, cotă FUSION 21 1,0% KA 20 1,0% TOURNEO CONNECT 19 0,9% ECOSPORT 18 0,9% Model necompletat 11 0,5% TOURNEO CUSTOM 11 0,5% EDGE 10 0,5% GRAND C-MAX 10 0,5% MUSTANG 6 0,3% MUSTANG MACH-E 6 0,3% B-MAX 5 0,2% TRANSIT/TOURNEO 4 0,2% EXPLORER 3 0,1% STREET KA 3 0,1% TOURNEO 2 0,1% TOURNEO COURIER 2 0,1% MAVERICK 1 0,0% TRANSIT CONNECT 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Compacte (C) 698 34,1% SUV 489 23,9% Monovolume (MPV) 277 13,5% Mici (B) 261 12,8% Medii (D) 156 7,6% Utilitare 125 6,1% Mini (A) 23 1,1% Neclasificate 11 0,5% Sport 6 0,3%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 298 14,6% Cluj 91 4,4% Ilfov 87 4,3% Dolj 86 4,2% Prahova 83 4,1% Iași 82 4,0% Bihor 78 3,8% Timiș 70 3,4% Mureș 62 3,0% Brașov 54 2,6%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Maramureș 54 2,6% Suceava 53 2,6% Satu Mare 49 2,4% Argeș 48 2,3% Hunedoara 48 2,3% Sibiu 48 2,3% Constanța 47 2,3% Arad 45 2,2% Galați 42 2,1% Neamț 42 2,1% Vrancea 42 2,1% Bacău 41 2,0% Bistrița-Năsăud 39 1,9% Alba 38 1,9% Caraș-Severin 38 1,9% Olt 35 1,7% Gorj 32 1,6% Sălaj 30 1,5% Mehedinți 29 1,4% Botoșani 28 1,4% Harghita 28 1,4% Brăila 26 1,3% Vâlcea 26 1,3% Dâmbovița 25 1,2% Buzău 24 1,2% Călărași 18 0,9% Vaslui 17 0,8% Covasna 14 0,7% Giurgiu 14 0,7% Ialomița 14 0,7% Teleorman 14 0,7% Tulcea 7 0,3%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 1.586 77,5% Noi 460 22,5%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 1.235 60,4% Benzină 444 21,7% Hibrid 358 17,5% Electric 6 0,3% GPL 3 0,1%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 1.580 77,2% Companie 466 22,8%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Utilizare multiplă (SUV, MPV) 853 41,7% Berlină cu hayon 594 29,0% Break 530 25,9% Berlină 48 2,3% Cupeu 12 0,6% Cabriolet 9 0,4%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 584 28,5% 75-109 kW 1.056 51,6% 110-149 kW 370 18,1% 150-219 kW 15 0,7% 220 kW și peste 15 0,7% Necompletat 6 0,3%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 310 15,2% 1000-1399 cmc 188 9,2% 1400-1599 cmc 678 33,1% 1600-1999 cmc 649 31,7% 2000-2999 cmc 213 10,4% 3000 cmc și peste 2 0,1% Necompletat 6 0,3%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.