Noi 2.744 -60,5% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 1.784 +34,0% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 6.026 +23,3% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 1.107 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 2.000 4.000 6.000 8.000 10 mii nov 24: 2.825 noi nov 24: 1.520 rulate, prima înmatriculare dec 24: 4.493 noi dec 24: 1.574 rulate, prima înmatriculare ian 25: 4.010 noi ian 25: 1.430 rulate, prima înmatriculare feb 25: 3.532 noi feb 25: 1.791 rulate, prima înmatriculare mar 25: 2.359 noi mar 25: 1.916 rulate, prima înmatriculare apr 25: 2.325 noi apr 25: 1.919 rulate, prima înmatriculare mai 25: 2.649 noi mai 25: 1.915 rulate, prima înmatriculare iun 25: 2.744 noi iun 25: 1.784 rulate, prima înmatriculare iul 25: 5.106 noi iul 25: 1.945 rulate, prima înmatriculare aug 25: 4.153 noi aug 25: 1.664 rulate, prima înmatriculare sep 25: 4.124 noi sep 25: 1.849 rulate, prima înmatriculare oct 25: 3.439 noi oct 25: 2.104 rulate, prima înmatriculare nov 25: 4.519 noi nov 25: 2.097 rulate, prima înmatriculare dec 25: 6.796 noi dec 25: 1.908 rulate, prima înmatriculare ian 26: 1.442 noi ian 26: 1.623 rulate, prima înmatriculare feb 26: 1.685 noi feb 26: 2.043 rulate, prima înmatriculare mar 26: 1.856 noi mar 26: 2.230 rulate, prima înmatriculare apr 26: 1.711 noi apr 26: 1.867 rulate, prima înmatriculare mai 26: 2.132 noi mai 26: 1.877 rulate, prima înmatriculare iun 26: 2.860 noi iun 26: 1.955 rulate, prima înmatriculare iul 26: 3.286 noi iul 26: 1.949 rulate, prima înmatriculare aug 26: 2.142 noi aug 26: 1.722 rulate, prima înmatriculare sep 26: 2.705 noi sep 26: 1.935 rulate, prima înmatriculare oct 26: 2.814 noi oct 26: 2.043 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 2.825 1.520 dec 24 4.493 1.574 ian 25 4.010 1.430 feb 25 3.532 1.791 mar 25 2.359 1.916 apr 25 2.325 1.919 mai 25 2.649 1.915 iun 25 2.744 1.784 iul 25 5.106 1.945 aug 25 4.153 1.664 sep 25 4.124 1.849 oct 25 3.439 2.104 nov 25 4.519 2.097 dec 25 6.796 1.908 ian 26 1.442 1.623 feb 26 1.685 2.043 mar 26 1.856 2.230 apr 26 1.711 1.867 mai 26 2.132 1.877 iun 26 2.860 1.955 iul 26 3.286 1.949 aug 26 2.142 1.722 sep 26 2.705 1.935 oct 26 2.814 2.043
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 500 1.000 1.500 2.000 2.500 2005: 1 rulate, prima înmatriculare 2006: 1 rulate, prima înmatriculare 2007: 34 rulate, prima înmatriculare 2008: 42 rulate, prima înmatriculare 2009: 103 rulate, prima înmatriculare 2010: 93 rulate, prima înmatriculare 2011: 202 rulate, prima înmatriculare 2012: 127 rulate, prima înmatriculare 2013: 167 rulate, prima înmatriculare 2014: 196 rulate, prima înmatriculare 2015: 1 noi 2015: 145 rulate, prima înmatriculare 2016: 143 rulate, prima înmatriculare 2017: 127 rulate, prima înmatriculare 2018: 2 noi 2018: 116 rulate, prima înmatriculare 2019: 120 rulate, prima înmatriculare 2020: 1 noi 2020: 54 rulate, prima înmatriculare 2021: 48 rulate, prima înmatriculare 2022: 42 rulate, prima înmatriculare 2023: 1 noi 2023: 13 rulate, prima înmatriculare 2024: 297 noi 2024: 10 rulate, prima înmatriculare 2025: 2.442 noi 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare 2005 0 1 2006 0 1 2007 0 34 2008 0 42 2009 0 103 2010 0 93 2011 0 202 2012 0 127 2013 0 167 2014 0 196 2015 1 145 2016 0 143 2017 0 127 2018 2 116 2019 0 120 2020 1 54 2021 0 48 2022 0 42 2023 1 13 2024 297 10 2025 2.442 0
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă DUSTER 2.025 44,7% LOGAN 1.025 22,6% SANDERO 791 17,5% JOGGER 259 5,7% BIGSTER 207 4,6% LODGY 117 2,6% DOKKER 57 1,3% SPRING 47 1,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 2.232 49,3% Mici (B) 1.816 40,1% Monovolume (MPV) 433 9,6% Mini (A) 47 1,0%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 1.405 31,0% Argeș 292 6,4% Mureș 222 4,9% Brăila 177 3,9% Hunedoara 142 3,1% Brașov 141 3,1% Harghita 126 2,8% Ilfov 120 2,7% Timiș 117 2,6% Cluj 113 2,5%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Iași 110 2,4% Dolj 106 2,3% Bihor 90 2,0% Dâmbovița 82 1,8% Bacău 79 1,7% Gorj 74 1,6% Arad 73 1,6% Prahova 72 1,6% Vâlcea 71 1,6% Suceava 67 1,5% Alba 66 1,5% Maramureș 64 1,4% Constanța 60 1,3% Sibiu 60 1,3% Neamț 54 1,2% Olt 54 1,2% Galați 50 1,1% Covasna 43 0,9% Buzău 41 0,9% Caraș-Severin 38 0,8% Satu Mare 36 0,8% Vrancea 35 0,8% Teleorman 33 0,7% Mehedinți 29 0,6% Botoșani 28 0,6% Giurgiu 27 0,6% Sălaj 27 0,6% Bistrița-Năsăud 24 0,5% Călărași 23 0,5% Vaslui 22 0,5% Tulcea 18 0,4% Ialomița 17 0,4%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Noi 2.744 60,6% Rulate, prima înmatriculare 1.784 39,4%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Benzină 1.256 27,7% Hibrid 1.249 27,6% GPL 1.119 24,7% Motorină 857 18,9% Electric 47 1,0%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 2.381 52,6% Companie 2.147 47,4%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Berlină cu hayon 2.222 49,1% Break 1.608 35,5% Berlină 698 15,4%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 2.511 55,5% 75-109 kW 1.953 43,1% 110-149 kW 17 0,4% Necompletat 47 1,0%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 1.757 38,8% 1000-1399 cmc 1.093 24,1% 1400-1599 cmc 1.513 33,4% 1600-1999 cmc 118 2,6% Necompletat 47 1,0%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.