Înmatriculări DACIA, septembrie 2024

Noi2.129-33,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.436+17,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări5.976+19,5% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri933

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02.0004.0006.0008.00010 miinov 24: 2.825 noinov 24: 1.520 rulate, prima înmatricularedec 24: 4.493 noidec 24: 1.574 rulate, prima înmatriculareian 25: 4.010 noiian 25: 1.430 rulate, prima înmatricularefeb 25: 3.532 noifeb 25: 1.791 rulate, prima înmatricularemar 25: 2.359 noimar 25: 1.916 rulate, prima înmatriculareapr 25: 2.325 noiapr 25: 1.919 rulate, prima înmatricularemai 25: 2.649 noimai 25: 1.915 rulate, prima înmatriculareiun 25: 2.744 noiiun 25: 1.784 rulate, prima înmatriculareiul 25: 5.106 noiiul 25: 1.945 rulate, prima înmatriculareaug 25: 4.153 noiaug 25: 1.664 rulate, prima înmatricularesep 25: 4.124 noisep 25: 1.849 rulate, prima înmatriculareoct 25: 3.439 noioct 25: 2.104 rulate, prima înmatricularenov 25: 4.519 noinov 25: 2.097 rulate, prima înmatricularedec 25: 6.796 noidec 25: 1.908 rulate, prima înmatriculareian 26: 1.442 noiian 26: 1.623 rulate, prima înmatricularefeb 26: 1.685 noifeb 26: 2.043 rulate, prima înmatricularemar 26: 1.856 noimar 26: 2.230 rulate, prima înmatriculareapr 26: 1.711 noiapr 26: 1.867 rulate, prima înmatricularemai 26: 2.132 noimai 26: 1.877 rulate, prima înmatriculareiun 26: 2.860 noiiun 26: 1.955 rulate, prima înmatriculareiul 26: 3.286 noiiul 26: 1.949 rulate, prima înmatriculareaug 26: 2.142 noiaug 26: 1.722 rulate, prima înmatricularesep 26: 2.705 noisep 26: 1.935 rulate, prima înmatriculareoct 26: 2.814 noioct 26: 2.043 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 242.8251.520
dec 244.4931.574
ian 254.0101.430
feb 253.5321.791
mar 252.3591.916
apr 252.3251.919
mai 252.6491.915
iun 252.7441.784
iul 255.1061.945
aug 254.1531.664
sep 254.1241.849
oct 253.4392.104
nov 254.5192.097
dec 256.7961.908
ian 261.4421.623
feb 261.6852.043
mar 261.8562.230
apr 261.7111.867
mai 262.1321.877
iun 262.8601.955
iul 263.2861.949
aug 262.1421.722
sep 262.7051.935
oct 262.8142.043

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.0002.5002006: 3 rulate, prima înmatriculare2007: 17 rulate, prima înmatriculare2008: 43 rulate, prima înmatriculare2009: 93 rulate, prima înmatriculare2010: 113 rulate, prima înmatriculare2011: 141 rulate, prima înmatriculare2012: 156 rulate, prima înmatriculare2013: 148 rulate, prima înmatriculare2014: 135 rulate, prima înmatriculare2015: 134 rulate, prima înmatriculare2016: 106 rulate, prima înmatriculare2017: 80 rulate, prima înmatriculare2018: 90 rulate, prima înmatriculare2019: 86 rulate, prima înmatriculare2020: 42 rulate, prima înmatriculare2021: 15 rulate, prima înmatriculare2022: 20 rulate, prima înmatriculare2023: 104 noi2023: 12 rulate, prima înmatriculare2024: 2.025 noi2024: 2 rulate, prima înmatriculare2006200720082009201020112012201320142015201620172018201920202021202220232024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200603
2007017
2008043
2009093
20100113
20110141
20120156
20130148
20140135
20150134
20160106
2017080
2018090
2019086
2020042
2021015
2022020
202310412
20242.0252

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
LOGAN1.33737,5%
DUSTER1.16732,7%
SANDERO76521,5%
JOGGER1464,1%
LODGY782,2%
DOKKER381,1%
SPRING341,0%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Mici (B)2.10259,0%
SUV1.16732,7%
Monovolume (MPV)2627,3%
Mini (A)341,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București1.06129,8%
Argeș2316,5%
Brașov1223,4%
Mureș1183,3%
Cluj1113,1%
Timiș1022,9%
Harghita1012,8%
Hunedoara892,5%
Ilfov872,4%
Bihor852,4%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Brăila792,2%
Alba732,0%
Prahova732,0%
Dolj691,9%
Maramureș671,9%
Suceava661,9%
Vâlcea651,8%
Sibiu641,8%
Bacău611,7%
Olt581,6%
Dâmbovița571,6%
Iași571,6%
Galați551,5%
Constanța531,5%
Gorj491,4%
Arad481,3%
Neamț431,2%
Caraș-Severin411,2%
Teleorman351,0%
Covasna320,9%
Satu Mare320,9%
Ialomița310,9%
Vaslui310,9%
Buzău300,8%
Sălaj290,8%
Călărași270,8%
Vrancea270,8%
Botoșani240,7%
Giurgiu230,6%
Tulcea220,6%
Bistrița-Năsăud200,6%
Mehedinți170,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi2.12959,7%
Rulate, prima înmatriculare1.43640,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Benzină1.37038,4%
GPL1.09330,7%
Motorină77221,7%
Hibrid2968,3%
Electric341,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică2.09958,9%
Companie1.46641,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break1.35338,0%
Berlină cu hayon1.17332,9%
Berlină1.03929,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW2.43968,4%
75-109 kW1.05529,6%
110-149 kW371,0%
Necompletat341,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc1.94654,6%
1000-1399 cmc43912,3%
1400-1599 cmc1.14632,1%
Necompletat341,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București1.00516,8%
Argeș4667,8%
Ilfov3285,5%
Cluj2303,8%
Prahova2033,4%
Dolj1943,2%
Constanța1833,1%
Iași1833,1%
Dâmbovița1803,0%
Brașov1783,0%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Bihor1642,7%
Timiș1602,7%
Bacău1472,5%
Galați1412,4%
Buzău1252,1%
Hunedoara1172,0%
Călărași1111,9%
Teleorman1111,9%
Olt1051,8%
Sibiu1031,7%
Giurgiu1021,7%
Vâlcea1021,7%
Gorj981,6%
Brăila951,6%
Ialomița901,5%
Harghita891,5%
Suceava891,5%
Alba851,4%
Maramureș791,3%
Arad741,2%
Mureș741,2%
Covasna711,2%
Vrancea681,1%
Vaslui671,1%
Tulcea621,0%
Neamț530,9%
Satu Mare510,9%
Caraș-Severin490,8%
Botoșani480,8%
Bistrița-Năsăud390,7%
Mehedinți340,6%
Sălaj230,4%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare51455,1%
Export41444,4%
Înmatriculat pentru export50,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.