Noi 124 -17,3% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 306 -21,3% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 567 -10,7% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 72 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 200 400 600 800 nov 24: 26 noi nov 24: 362 rulate, prima înmatriculare dec 24: 115 noi dec 24: 333 rulate, prima înmatriculare ian 25: 58 noi ian 25: 265 rulate, prima înmatriculare feb 25: 162 noi feb 25: 359 rulate, prima înmatriculare mar 25: 88 noi mar 25: 384 rulate, prima înmatriculare apr 25: 92 noi apr 25: 396 rulate, prima înmatriculare mai 25: 150 noi mai 25: 389 rulate, prima înmatriculare iun 25: 114 noi iun 25: 416 rulate, prima înmatriculare iul 25: 114 noi iul 25: 428 rulate, prima înmatriculare aug 25: 126 noi aug 25: 347 rulate, prima înmatriculare sep 25: 56 noi sep 25: 385 rulate, prima înmatriculare oct 25: 55 noi oct 25: 426 rulate, prima înmatriculare nov 25: 95 noi nov 25: 402 rulate, prima înmatriculare dec 25: 180 noi dec 25: 362 rulate, prima înmatriculare ian 26: 17 noi ian 26: 299 rulate, prima înmatriculare feb 26: 40 noi feb 26: 357 rulate, prima înmatriculare mar 26: 29 noi mar 26: 371 rulate, prima înmatriculare apr 26: 124 noi apr 26: 341 rulate, prima înmatriculare mai 26: 124 noi mai 26: 306 rulate, prima înmatriculare iun 26: 409 noi iun 26: 334 rulate, prima înmatriculare iul 26: 81 noi iul 26: 327 rulate, prima înmatriculare aug 26: 50 noi aug 26: 303 rulate, prima înmatriculare sep 26: 23 noi sep 26: 318 rulate, prima înmatriculare oct 26: 60 noi oct 26: 344 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 26 362 dec 24 115 333 ian 25 58 265 feb 25 162 359 mar 25 88 384 apr 25 92 396 mai 25 150 389 iun 25 114 416 iul 25 114 428 aug 25 126 347 sep 25 56 385 oct 25 55 426 nov 25 95 402 dec 25 180 362 ian 26 17 299 feb 26 40 357 mar 26 29 371 apr 26 124 341 mai 26 124 306 iun 26 409 334 iul 26 81 327 aug 26 50 303 sep 26 23 318 oct 26 60 344
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 20 40 60 80 100 < 2002: 2 rulate, prima înmatriculare 2003: 1 rulate, prima înmatriculare 2004: 4 rulate, prima înmatriculare 2005: 5 rulate, prima înmatriculare 2006: 7 rulate, prima înmatriculare 2007: 13 rulate, prima înmatriculare 2008: 13 rulate, prima înmatriculare 2009: 15 rulate, prima înmatriculare 2010: 18 rulate, prima înmatriculare 2011: 26 rulate, prima înmatriculare 2012: 31 rulate, prima înmatriculare 2013: 12 rulate, prima înmatriculare 2014: 22 rulate, prima înmatriculare 2015: 13 rulate, prima înmatriculare 2016: 20 rulate, prima înmatriculare 2017: 18 rulate, prima înmatriculare 2018: 20 rulate, prima înmatriculare 2019: 19 rulate, prima înmatriculare 2020: 1 noi 2020: 8 rulate, prima înmatriculare 2021: 19 rulate, prima înmatriculare 2022: 14 rulate, prima înmatriculare 2023: 6 rulate, prima înmatriculare 2025: 41 noi 2026: 82 noi < 2002 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023 2025
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2002 0 2 2002 0 0 2003 0 1 2004 0 4 2005 0 5 2006 0 7 2007 0 13 2008 0 13 2009 0 15 2010 0 18 2011 0 26 2012 0 31 2013 0 12 2014 0 22 2015 0 13 2016 0 20 2017 0 18 2018 0 20 2019 0 19 2020 1 8 2021 0 19 2022 0 14 2023 0 6 2024 0 0 2025 41 0 2026 82 0
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă C3 119 27,7% C4 58 13,5% C4 PICASSO 42 9,8% C3 AIRCROSS 32 7,4% C5 AIRCROSS 29 6,7% C5 22 5,1% C4 CACTUS 21 4,9% BERLINGO 18 4,2% DS3 13 3,0% JUMPY 7 1,6%
Toate (30) Modele: valoare, vehicule, cotă XSARA PICASSO 7 1,6% C-CROSSER 6 1,4% C4 AIRCROSS 6 1,4% C8 6 1,4% C1 5 1,2% C4 SPACETOURER 5 1,2% DS4 5 1,2% DS5 5 1,2% C3 PICASSO 4 0,9% C-ELYSEE 3 0,7% C5 X 3 0,7% E-C3 3 0,7% C2 2 0,5% E-C4 2 0,5% JUMPER 2 0,5% C-ZERO 1 0,2% CX 25 GTI 1 0,2% GRAND C4 PICASSO 1 0,2% NEMO 1 0,2% XANTIA 1 0,2%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Mici (B) 135 31,4% SUV 94 21,9% Monovolume (MPV) 91 21,2% Compacte (C) 68 15,8% Medii (D) 31 7,2% Mini (A) 8 1,9% Utilitare 2 0,5% Neclasificate 1 0,2%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 138 32,1% Prahova 24 5,6% Timiș 20 4,7% Cluj 19 4,4% Maramureș 14 3,3% Sibiu 13 3,0% Constanța 12 2,8% Iași 11 2,6% Mureș 11 2,6% Arad 10 2,3%
Toate (41) Județe: valoare, vehicule, cotă Brașov 10 2,3% Suceava 10 2,3% Hunedoara 9 2,1% Alba 8 1,9% Argeș 8 1,9% Satu Mare 8 1,9% Ilfov 7 1,6% Neamț 7 1,6% Olt 7 1,6% Bacău 6 1,4% Bihor 6 1,4% Dâmbovița 6 1,4% Galați 6 1,4% Mehedinți 6 1,4% Vrancea 6 1,4% Botoșani 5 1,2% Brăila 5 1,2% Călărași 5 1,2% Harghita 5 1,2% Vâlcea 5 1,2% Dolj 4 0,9% Buzău 3 0,7% Sălaj 3 0,7% Vaslui 3 0,7% Bistrița-Năsăud 2 0,5% Gorj 2 0,5% Ialomița 2 0,5% Caraș-Severin 1 0,2% Giurgiu 1 0,2% Teleorman 1 0,2% Tulcea 1 0,2%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 306 71,2% Noi 124 28,8%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Benzină 180 41,9% Motorină 151 35,1% Hibrid 90 20,9% Electric 9 2,1%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 278 64,7% Companie 152 35,3%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Berlină cu hayon 228 53,0% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 152 35,3% Break 33 7,7% Berlină 17 4,0%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 172 40,0% 75-109 kW 190 44,2% 110-149 kW 60 14,0% 150-219 kW 1 0,2% Necompletat 7 1,6%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 6 1,4% 1000-1399 cmc 202 47,0% 1400-1599 cmc 154 35,8% 1600-1999 cmc 48 11,2% 2000-2999 cmc 11 2,6% Necompletat 9 2,1%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.