Noi 32 -56,2% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 296 -5,1% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 567 +4,2% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 57 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 200 400 600 800 nov 24: 26 noi nov 24: 362 rulate, prima înmatriculare dec 24: 115 noi dec 24: 333 rulate, prima înmatriculare ian 25: 58 noi ian 25: 265 rulate, prima înmatriculare feb 25: 162 noi feb 25: 359 rulate, prima înmatriculare mar 25: 88 noi mar 25: 384 rulate, prima înmatriculare apr 25: 92 noi apr 25: 396 rulate, prima înmatriculare mai 25: 150 noi mai 25: 389 rulate, prima înmatriculare iun 25: 114 noi iun 25: 416 rulate, prima înmatriculare iul 25: 114 noi iul 25: 428 rulate, prima înmatriculare aug 25: 126 noi aug 25: 347 rulate, prima înmatriculare sep 25: 56 noi sep 25: 385 rulate, prima înmatriculare oct 25: 55 noi oct 25: 426 rulate, prima înmatriculare nov 25: 95 noi nov 25: 402 rulate, prima înmatriculare dec 25: 180 noi dec 25: 362 rulate, prima înmatriculare ian 26: 17 noi ian 26: 299 rulate, prima înmatriculare feb 26: 40 noi feb 26: 357 rulate, prima înmatriculare mar 26: 29 noi mar 26: 371 rulate, prima înmatriculare apr 26: 124 noi apr 26: 341 rulate, prima înmatriculare mai 26: 124 noi mai 26: 306 rulate, prima înmatriculare iun 26: 409 noi iun 26: 334 rulate, prima înmatriculare iul 26: 81 noi iul 26: 327 rulate, prima înmatriculare aug 26: 50 noi aug 26: 303 rulate, prima înmatriculare sep 26: 23 noi sep 26: 318 rulate, prima înmatriculare oct 26: 60 noi oct 26: 344 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 26 362 dec 24 115 333 ian 25 58 265 feb 25 162 359 mar 25 88 384 apr 25 92 396 mai 25 150 389 iun 25 114 416 iul 25 114 428 aug 25 126 347 sep 25 56 385 oct 25 55 426 nov 25 95 402 dec 25 180 362 ian 26 17 299 feb 26 40 357 mar 26 29 371 apr 26 124 341 mai 26 124 306 iun 26 409 334 iul 26 81 327 aug 26 50 303 sep 26 23 318 oct 26 60 344
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 10 20 30 < 2000: 2 rulate, prima înmatriculare 2001: 3 rulate, prima înmatriculare 2002: 7 rulate, prima înmatriculare 2003: 4 rulate, prima înmatriculare 2004: 12 rulate, prima înmatriculare 2005: 10 rulate, prima înmatriculare 2006: 11 rulate, prima înmatriculare 2007: 15 rulate, prima înmatriculare 2008: 15 rulate, prima înmatriculare 2009: 28 rulate, prima înmatriculare 2010: 28 rulate, prima înmatriculare 2011: 26 rulate, prima înmatriculare 2012: 25 rulate, prima înmatriculare 2013: 19 rulate, prima înmatriculare 2014: 17 rulate, prima înmatriculare 2015: 11 rulate, prima înmatriculare 2016: 16 rulate, prima înmatriculare 2017: 10 rulate, prima înmatriculare 2018: 14 rulate, prima înmatriculare 2019: 12 rulate, prima înmatriculare 2020: 5 rulate, prima înmatriculare 2021: 5 rulate, prima înmatriculare 2023: 9 noi 2023: 1 rulate, prima înmatriculare 2024: 23 noi < 2000 2001 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2000 0 2 2000 0 0 2001 0 3 2002 0 7 2003 0 4 2004 0 12 2005 0 10 2006 0 11 2007 0 15 2008 0 15 2009 0 28 2010 0 28 2011 0 26 2012 0 25 2013 0 19 2014 0 17 2015 0 11 2016 0 16 2017 0 10 2018 0 14 2019 0 12 2020 0 5 2021 0 5 2022 0 0 2023 9 1 2024 23 0
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă C4 52 15,9% C4 PICASSO 45 13,7% C5 44 13,4% C3 39 11,9% C4 CACTUS 20 6,1% BERLINGO 19 5,8% DS5 10 3,0% C3 PICASSO 9 2,7% XSARA PICASSO 9 2,7% C5 AIRCROSS 8 2,4%
Toate (30) Modele: valoare, vehicule, cotă E-C4 8 2,4% C1 7 2,1% C2 7 2,1% C-ELYSEE 6 1,8% C8 6 1,8% DS4 6 1,8% GRAND C4 PICASSO 5 1,5% C-CROSSER 4 1,2% C4 AIRCROSS 3 0,9% C4 SPACETOURER 3 0,9% DS3 3 0,9% JUMPY 3 0,9% C3 AIRCROSS 2 0,6% C6 2 0,6% JUMPER 2 0,6% XSARA 2 0,6% 2CV 1 0,3% EVASION 1 0,3% LOMAX SPECIAL 1 0,3% SPACETOURER 1 0,3%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Monovolume (MPV) 101 30,8% Compacte (C) 74 22,6% Medii (D) 54 16,5% Mici (B) 42 12,8% SUV 37 11,3% Mini (A) 14 4,3% Neclasificate 2 0,6% Mari și de lux (E) 2 0,6% Utilitare 2 0,6%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 33 10,1% Cluj 20 6,1% Maramureș 18 5,5% Suceava 17 5,2% Bihor 16 4,9% Constanța 16 4,9% Prahova 14 4,3% Mureș 13 4,0% Timiș 13 4,0% Bacău 11 3,4%
Toate (39) Județe: valoare, vehicule, cotă Brașov 11 3,4% Satu Mare 10 3,0% Vâlcea 10 3,0% Arad 9 2,7% Hunedoara 9 2,7% Botoșani 8 2,4% Ilfov 8 2,4% Brăila 7 2,1% Caraș-Severin 7 2,1% Dâmbovița 7 2,1% Sibiu 7 2,1% Dolj 6 1,8% Iași 6 1,8% Argeș 5 1,5% Bistrița-Năsăud 5 1,5% Galați 5 1,5% Olt 5 1,5% Alba 4 1,2% Buzău 4 1,2% Vrancea 4 1,2% Harghita 3 0,9% Neamț 3 0,9% Sălaj 3 0,9% Vaslui 3 0,9% Călărași 2 0,6% Gorj 2 0,6% Mehedinți 2 0,6% Teleorman 1 0,3% Tulcea 1 0,3%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 296 90,2% Noi 32 9,8%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 207 63,1% Benzină 105 32,0% Electric 8 2,4% Hibrid 7 2,1% GPL 1 0,3%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 271 82,6% Companie 56 17,1% Misiune diplomatică 1 0,3%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Berlină cu hayon 144 43,9% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 99 30,2% Break 52 15,9% Berlină 30 9,1% Cabriolet 3 0,9%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 100 30,5% 75-109 kW 174 53,0% 110-149 kW 43 13,1% 150-219 kW 3 0,9% Necompletat 8 2,4%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 12 3,7% 1000-1399 cmc 71 21,6% 1400-1599 cmc 158 48,2% 1600-1999 cmc 68 20,7% 2000-2999 cmc 11 3,4% Necompletat 8 2,4%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.