Înmatriculări CITROEN, ianuarie 2024

Noi64-53,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare313+10,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări606+8,4% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri77

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 26 noinov 24: 362 rulate, prima înmatricularedec 24: 115 noidec 24: 333 rulate, prima înmatriculareian 25: 58 noiian 25: 265 rulate, prima înmatricularefeb 25: 162 noifeb 25: 359 rulate, prima înmatricularemar 25: 88 noimar 25: 384 rulate, prima înmatriculareapr 25: 92 noiapr 25: 396 rulate, prima înmatricularemai 25: 150 noimai 25: 389 rulate, prima înmatriculareiun 25: 114 noiiun 25: 416 rulate, prima înmatriculareiul 25: 114 noiiul 25: 428 rulate, prima înmatriculareaug 25: 126 noiaug 25: 347 rulate, prima înmatricularesep 25: 56 noisep 25: 385 rulate, prima înmatriculareoct 25: 55 noioct 25: 426 rulate, prima înmatricularenov 25: 95 noinov 25: 402 rulate, prima înmatricularedec 25: 180 noidec 25: 362 rulate, prima înmatriculareian 26: 17 noiian 26: 299 rulate, prima înmatricularefeb 26: 40 noifeb 26: 357 rulate, prima înmatricularemar 26: 29 noimar 26: 371 rulate, prima înmatriculareapr 26: 124 noiapr 26: 341 rulate, prima înmatricularemai 26: 124 noimai 26: 306 rulate, prima înmatriculareiun 26: 409 noiiun 26: 334 rulate, prima înmatriculareiul 26: 81 noiiul 26: 327 rulate, prima înmatriculareaug 26: 50 noiaug 26: 303 rulate, prima înmatricularesep 26: 23 noisep 26: 318 rulate, prima înmatriculareoct 26: 60 noioct 26: 344 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2426362
dec 24115333
ian 2558265
feb 25162359
mar 2588384
apr 2592396
mai 25150389
iun 25114416
iul 25114428
aug 25126347
sep 2556385
oct 2555426
nov 2595402
dec 25180362
ian 2617299
feb 2640357
mar 2629371
apr 26124341
mai 26124306
iun 26409334
iul 2681327
aug 2650303
sep 2623318
oct 2660344

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 1999: 2 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 8 rulate, prima înmatriculare2004: 8 rulate, prima înmatriculare2005: 11 rulate, prima înmatriculare2006: 12 rulate, prima înmatriculare2007: 19 rulate, prima înmatriculare2008: 35 rulate, prima înmatriculare2009: 28 rulate, prima înmatriculare2010: 32 rulate, prima înmatriculare2011: 35 rulate, prima înmatriculare2012: 29 rulate, prima înmatriculare2013: 23 rulate, prima înmatriculare2014: 9 rulate, prima înmatriculare2015: 12 rulate, prima înmatriculare2016: 10 rulate, prima înmatriculare2017: 9 rulate, prima înmatriculare2018: 5 rulate, prima înmatriculare2019: 9 rulate, prima înmatriculare2020: 7 rulate, prima înmatriculare2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 13 noi2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 51 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199902
199902
200001
200101
200201
200308
200408
2005011
2006012
2007019
2008035
2009028
2010032
2011035
2012029
2013023
201409
2015012
2016010
201709
201805
201909
202007
202103
2022132
2023510

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
C37620,2%
C45915,6%
C55514,6%
C4 PICASSO4010,6%
DS5205,3%
BERLINGO184,8%
C4 CACTUS143,7%
XSARA PICASSO112,9%
C182,1%
C3 PICASSO71,9%
Toate (31)
Modele: valoare, vehicule, cotă
C4 AIRCROSS71,9%
C5 AIRCROSS71,9%
C-ELYSEE61,6%
C261,6%
C3 AIRCROSS61,6%
C861,6%
DS451,3%
C-CROSSER30,8%
C3 PLURIEL30,8%
DS330,8%
GRAND C4 PICASSO30,8%
E-C420,5%
JUMPY20,5%
Model necompletat20,5%
XANTIA20,5%
C4 SPACETOURER10,3%
E-MEHARI10,3%
JUMPER10,3%
NEMO10,3%
SPACETOURER10,3%
XSARA10,3%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Monovolume (MPV)9023,9%
Mici (B)8221,8%
Medii (D)7720,4%
Compacte (C)7319,4%
SUV379,8%
Mini (A)143,7%
Neclasificate30,8%
Utilitare10,3%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București5314,1%
Cluj225,8%
Prahova215,6%
Bihor164,2%
Maramureș164,2%
Timiș143,7%
Dolj133,4%
Constanța123,2%
Arad112,9%
Argeș112,9%
Toate (40)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Mureș112,9%
Bistrița-Năsăud92,4%
Buzău92,4%
Olt92,4%
Sibiu92,4%
Brașov82,1%
Ilfov82,1%
Sălaj82,1%
Suceava82,1%
Vâlcea82,1%
Vrancea82,1%
Alba71,9%
Bacău71,9%
Gorj71,9%
Iași71,9%
Satu Mare71,9%
Vaslui71,9%
Botoșani61,6%
Hunedoara61,6%
Neamț61,6%
Caraș-Severin41,1%
Dâmbovița41,1%
Galați41,1%
Mehedinți41,1%
Tulcea41,1%
Covasna30,8%
Harghita30,8%
Ialomița30,8%
Brăila20,5%
Călărași20,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare31383,0%
Noi6417,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină21757,6%
Benzină14137,4%
Hibrid133,4%
Electric61,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică31282,8%
Companie6517,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon17847,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)11229,7%
Break4612,2%
Berlină379,8%
Cabriolet41,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW15039,8%
75-109 kW16443,5%
110-149 kW5514,6%
150-219 kW20,5%
Necompletat61,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc92,4%
1000-1399 cmc11731,0%
1400-1599 cmc16142,7%
1600-1999 cmc7720,4%
2000-2999 cmc71,9%
Necompletat61,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București7312,0%
Cluj355,8%
Ilfov325,3%
Constanța315,1%
Maramureș264,3%
Prahova264,3%
Timiș264,3%
Bihor254,1%
Brașov223,6%
Dolj193,1%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Vrancea183,0%
Bacău142,3%
Hunedoara142,3%
Iași142,3%
Alba132,1%
Argeș132,1%
Suceava132,1%
Gorj122,0%
Mureș122,0%
Vaslui111,8%
Arad101,7%
Dâmbovița101,7%
Vâlcea101,7%
Buzău91,5%
Galați91,5%
Sibiu91,5%
Teleorman91,5%
Bistrița-Năsăud81,3%
Harghita81,3%
Botoșani71,2%
Covasna71,2%
Neamț71,2%
Giurgiu61,0%
Olt61,0%
Satu Mare61,0%
Tulcea61,0%
Brăila50,8%
Călărași50,8%
Caraș-Severin50,8%
Ialomița50,8%
Mehedinți50,8%
Sălaj50,8%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare4862,3%
Export2937,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.