Noi 124 +6,0% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 355 +24,6% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 572 +5,7% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 160 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 200 400 600 800 nov 24: 26 noi nov 24: 362 rulate, prima înmatriculare dec 24: 115 noi dec 24: 333 rulate, prima înmatriculare ian 25: 58 noi ian 25: 265 rulate, prima înmatriculare feb 25: 162 noi feb 25: 359 rulate, prima înmatriculare mar 25: 88 noi mar 25: 384 rulate, prima înmatriculare apr 25: 92 noi apr 25: 396 rulate, prima înmatriculare mai 25: 150 noi mai 25: 389 rulate, prima înmatriculare iun 25: 114 noi iun 25: 416 rulate, prima înmatriculare iul 25: 114 noi iul 25: 428 rulate, prima înmatriculare aug 25: 126 noi aug 25: 347 rulate, prima înmatriculare sep 25: 56 noi sep 25: 385 rulate, prima înmatriculare oct 25: 55 noi oct 25: 426 rulate, prima înmatriculare nov 25: 95 noi nov 25: 402 rulate, prima înmatriculare dec 25: 180 noi dec 25: 362 rulate, prima înmatriculare ian 26: 17 noi ian 26: 299 rulate, prima înmatriculare feb 26: 40 noi feb 26: 357 rulate, prima înmatriculare mar 26: 29 noi mar 26: 371 rulate, prima înmatriculare apr 26: 124 noi apr 26: 341 rulate, prima înmatriculare mai 26: 124 noi mai 26: 306 rulate, prima înmatriculare iun 26: 409 noi iun 26: 334 rulate, prima înmatriculare iul 26: 81 noi iul 26: 327 rulate, prima înmatriculare aug 26: 50 noi aug 26: 303 rulate, prima înmatriculare sep 26: 23 noi sep 26: 318 rulate, prima înmatriculare oct 26: 60 noi oct 26: 344 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 26 362 dec 24 115 333 ian 25 58 265 feb 25 162 359 mar 25 88 384 apr 25 92 396 mai 25 150 389 iun 25 114 416 iul 25 114 428 aug 25 126 347 sep 25 56 385 oct 25 55 426 nov 25 95 402 dec 25 180 362 ian 26 17 299 feb 26 40 357 mar 26 29 371 apr 26 124 341 mai 26 124 306 iun 26 409 334 iul 26 81 327 aug 26 50 303 sep 26 23 318 oct 26 60 344
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 50 100 150 < 1998: 1 rulate, prima înmatriculare 2000: 3 rulate, prima înmatriculare 2001: 3 rulate, prima înmatriculare 2002: 6 rulate, prima înmatriculare 2003: 4 rulate, prima înmatriculare 2004: 21 rulate, prima înmatriculare 2005: 25 rulate, prima înmatriculare 2006: 15 rulate, prima înmatriculare 2007: 29 rulate, prima înmatriculare 2008: 29 rulate, prima înmatriculare 2009: 26 rulate, prima înmatriculare 2010: 31 rulate, prima înmatriculare 2011: 33 rulate, prima înmatriculare 2012: 31 rulate, prima înmatriculare 2013: 18 rulate, prima înmatriculare 2014: 25 rulate, prima înmatriculare 2015: 17 rulate, prima înmatriculare 2016: 11 rulate, prima înmatriculare 2017: 12 rulate, prima înmatriculare 2018: 5 rulate, prima înmatriculare 2019: 7 rulate, prima înmatriculare 2020: 2 rulate, prima înmatriculare 2022: 124 noi 2022: 1 rulate, prima înmatriculare < 1998 1999 2001 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 1998 0 1 1998 0 0 1999 0 0 2000 0 3 2001 0 3 2002 0 6 2003 0 4 2004 0 21 2005 0 25 2006 0 15 2007 0 29 2008 0 29 2009 0 26 2010 0 31 2011 0 33 2012 0 31 2013 0 18 2014 0 25 2015 0 17 2016 0 11 2017 0 12 2018 0 5 2019 0 7 2020 0 2 2021 0 0 2022 124 1
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă C3 71 14,8% C4 71 14,8% C5 66 13,8% C4 PICASSO 49 10,2% C5 AIRCROSS 38 7,9% BERLINGO 23 4,8% XSARA PICASSO 19 4,0% DS5 18 3,8% C4 CACTUS 17 3,5% C5 X 17 3,5%
Toate (28) Modele: valoare, vehicule, cotă C1 11 2,3% C2 10 2,1% C-CROSSER 8 1,7% C3 AIRCROSS 8 1,7% C3 PICASSO 8 1,7% C8 6 1,3% C-ELYSEE 5 1,0% C4 AIRCROSS 5 1,0% DS3 5 1,0% DS4 5 1,0% E-C4 5 1,0% JUMPER 5 1,0% XSARA 3 0,6% JUMPY 2 0,4% 107 1 0,2% C3 PLURIEL 1 0,2% C4 SPACETOURER 1 0,2% GRAND C4 PICASSO 1 0,2%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Monovolume (MPV) 109 22,8% Medii (D) 101 21,1% Compacte (C) 89 18,6% Mici (B) 77 16,1% SUV 76 15,9% Mini (A) 21 4,4% Utilitare 5 1,0% Neclasificate 1 0,2%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 126 26,3% Dolj 21 4,4% Maramureș 21 4,4% Timiș 19 4,0% Cluj 18 3,8% Iași 17 3,5% Brașov 16 3,3% Bihor 15 3,1% Suceava 15 3,1% Bacău 14 2,9%
Toate (40) Județe: valoare, vehicule, cotă Mureș 13 2,7% Prahova 12 2,5% Bistrița-Năsăud 11 2,3% Arad 10 2,1% Hunedoara 10 2,1% Ilfov 10 2,1% Gorj 9 1,9% Satu Mare 9 1,9% Argeș 8 1,7% Botoșani 8 1,7% Caraș-Severin 8 1,7% Mehedinți 8 1,7% Sibiu 8 1,7% Constanța 7 1,5% Dâmbovița 7 1,5% Galați 6 1,3% Sălaj 6 1,3% Alba 5 1,0% Brăila 5 1,0% Harghita 5 1,0% Teleorman 5 1,0% Vâlcea 5 1,0% Olt 4 0,8% Tulcea 4 0,8% Neamț 3 0,6% Vaslui 3 0,6% Buzău 2 0,4% Călărași 2 0,4% Covasna 2 0,4% Vrancea 2 0,4%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 355 74,1% Noi 124 25,9%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 273 57,0% Benzină 185 38,6% Hibrid 13 2,7% Electric 6 1,3% GPL 2 0,4%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 334 69,7% Companie 145 30,3%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Berlină cu hayon 212 44,3% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 160 33,4% Break 78 16,3% Berlină 28 5,8% Cabriolet 1 0,2%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 133 27,8% 75-109 kW 258 53,9% 110-149 kW 81 16,9% 150-219 kW 1 0,2% Necompletat 6 1,3%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 14 2,9% 1000-1399 cmc 131 27,3% 1400-1599 cmc 212 44,3% 1600-1999 cmc 97 20,3% 2000-2999 cmc 19 4,0% Necompletat 6 1,3%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.