Înmatriculări CHEVROLET, februarie 2023

Noi0

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare85+7,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări410+16,5% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri48

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100nov 24: 72 rulate, prima înmatricularedec 24: 67 rulate, prima înmatriculareian 25: 64 rulate, prima înmatricularefeb 25: 74 rulate, prima înmatricularemar 25: 92 rulate, prima înmatriculareapr 25: 76 rulate, prima înmatricularemai 25: 99 rulate, prima înmatriculareiun 25: 1 noiiun 25: 94 rulate, prima înmatriculareiul 25: 70 rulate, prima înmatriculareaug 25: 70 rulate, prima înmatricularesep 25: 1 noisep 25: 69 rulate, prima înmatriculareoct 25: 69 rulate, prima înmatricularenov 25: 1 noinov 25: 80 rulate, prima înmatricularedec 25: 1 noidec 25: 76 rulate, prima înmatriculareian 26: 68 rulate, prima înmatricularefeb 26: 57 rulate, prima înmatricularemar 26: 77 rulate, prima înmatriculareapr 26: 71 rulate, prima înmatricularemai 26: 1 noimai 26: 55 rulate, prima înmatriculareiun 26: 64 rulate, prima înmatriculareiul 26: 1 noiiul 26: 54 rulate, prima înmatriculareaug 26: 1 noiaug 26: 59 rulate, prima înmatricularesep 26: 47 rulate, prima înmatriculareoct 26: 1 noioct 26: 57 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24072
dec 24067
ian 25064
feb 25074
mar 25092
apr 25076
mai 25099
iun 25194
iul 25070
aug 25070
sep 25169
oct 25069
nov 25180
dec 25176
ian 26068
feb 26057
mar 26077
apr 26071
mai 26155
iun 26064
iul 26154
aug 26159
sep 26047
oct 26157

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05101520< 1996: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 2 rulate, prima înmatriculare2005: 3 rulate, prima înmatriculare2006: 2 rulate, prima înmatriculare2007: 16 rulate, prima înmatriculare2008: 10 rulate, prima înmatriculare2009: 8 rulate, prima înmatriculare2010: 7 rulate, prima înmatriculare2011: 16 rulate, prima înmatriculare2012: 8 rulate, prima înmatriculare2013: 8 rulate, prima înmatriculare2014: 1 rulate, prima înmatriculare2016: 1 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare< 1996199719992001200320052007200920112013201520172019
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199601
199600
199700
199800
199900
200000
200100
200201
200300
200402
200503
200602
2007016
2008010
200908
201007
2011016
201208
201308
201401
201500
201601
201700
201800
201900
202001

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CAPTIVA3743,5%
CRUZE1112,9%
AVEO1011,8%
MATIZ67,1%
ORLANDO44,7%
Model necompletat33,5%
SPARK33,5%
TRAX33,5%
KALOS22,4%
LACETTI22,4%
Toate (14)
Modele: valoare, vehicule, cotă
CAMARO11,2%
NUBIRA11,2%
REZZO11,2%
TRANS SPORT11,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV4047,1%
Compacte (C)1416,5%
Mici (B)1214,1%
Mini (A)910,6%
Neclasificate55,9%
Monovolume (MPV)44,7%
Sport11,2%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
Bacău55,9%
Sălaj55,9%
Bistrița-Năsăud44,7%
București44,7%
Caraș-Severin44,7%
Galați44,7%
Hunedoara44,7%
Iași44,7%
Suceava44,7%
Timiș44,7%
Toate (34)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Arad33,5%
Cluj33,5%
Gorj33,5%
Sibiu33,5%
Alba22,4%
Brașov22,4%
Dâmbovița22,4%
Dolj22,4%
Ialomița22,4%
Ilfov22,4%
Maramureș22,4%
Neamț22,4%
Satu Mare22,4%
Vaslui22,4%
Vâlcea22,4%
Bihor11,2%
Botoșani11,2%
Călărași11,2%
Constanța11,2%
Harghita11,2%
Olt11,2%
Teleorman11,2%
Tulcea11,2%
Vrancea11,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare85100,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină5463,5%
Benzină2934,1%
GPL22,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică7689,4%
Companie910,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)2832,9%
Break2327,1%
Berlină cu hayon2124,7%
Berlină1112,9%
Cabriolet11,2%
Cupeu11,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW2023,5%
75-109 kW1720,0%
110-149 kW4451,8%
150-219 kW22,4%
220 kW și peste22,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc910,6%
1000-1399 cmc1112,9%
1400-1599 cmc55,9%
1600-1999 cmc4755,3%
2000-2999 cmc910,6%
3000 cmc și peste44,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București5914,4%
Dolj225,4%
Argeș194,6%
Prahova163,9%
Timiș153,7%
Brașov143,4%
Constanța133,2%
Bacău122,9%
Brăila122,9%
Călărași122,9%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Ilfov122,9%
Sibiu122,9%
Galați112,7%
Iași112,7%
Vrancea112,7%
Giurgiu102,4%
Olt102,4%
Cluj92,2%
Dâmbovița92,2%
Suceava92,2%
Teleorman92,2%
Hunedoara82,0%
Arad71,7%
Gorj71,7%
Mureș71,7%
Satu Mare71,7%
Vâlcea71,7%
Alba61,5%
Bihor61,5%
Caraș-Severin51,2%
Ialomița51,2%
Covasna41,0%
Harghita41,0%
Maramureș41,0%
Neamț41,0%
Tulcea41,0%
Vaslui41,0%
Botoșani30,7%
Buzău30,7%
Mehedinți30,7%
Sălaj30,7%
Bistrița-Năsăud20,5%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare3675,0%
Export1225,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.