Noi 338 -30,0% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 3.134 -22,4% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 5.725 -11,4% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 227 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 2.000 4.000 6.000 nov 24: 270 noi nov 24: 3.319 rulate, prima înmatriculare dec 24: 406 noi dec 24: 3.512 rulate, prima înmatriculare ian 25: 447 noi ian 25: 3.378 rulate, prima înmatriculare feb 25: 438 noi feb 25: 4.028 rulate, prima înmatriculare mar 25: 364 noi mar 25: 4.406 rulate, prima înmatriculare apr 25: 488 noi apr 25: 4.273 rulate, prima înmatriculare mai 25: 483 noi mai 25: 4.040 rulate, prima înmatriculare iun 25: 368 noi iun 25: 4.086 rulate, prima înmatriculare iul 25: 401 noi iul 25: 4.637 rulate, prima înmatriculare aug 25: 565 noi aug 25: 3.872 rulate, prima înmatriculare sep 25: 373 noi sep 25: 4.082 rulate, prima înmatriculare oct 25: 420 noi oct 25: 4.356 rulate, prima înmatriculare nov 25: 392 noi nov 25: 3.860 rulate, prima înmatriculare dec 25: 491 noi dec 25: 3.459 rulate, prima înmatriculare ian 26: 385 noi ian 26: 3.219 rulate, prima înmatriculare feb 26: 381 noi feb 26: 4.002 rulate, prima înmatriculare mar 26: 375 noi mar 26: 4.103 rulate, prima înmatriculare apr 26: 394 noi apr 26: 3.187 rulate, prima înmatriculare mai 26: 338 noi mai 26: 3.134 rulate, prima înmatriculare iun 26: 454 noi iun 26: 3.452 rulate, prima înmatriculare iul 26: 351 noi iul 26: 3.706 rulate, prima înmatriculare aug 26: 428 noi aug 26: 3.395 rulate, prima înmatriculare sep 26: 390 noi sep 26: 3.571 rulate, prima înmatriculare oct 26: 342 noi oct 26: 3.393 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 270 3.319 dec 24 406 3.512 ian 25 447 3.378 feb 25 438 4.028 mar 25 364 4.406 apr 25 488 4.273 mai 25 483 4.040 iun 25 368 4.086 iul 25 401 4.637 aug 25 565 3.872 sep 25 373 4.082 oct 25 420 4.356 nov 25 392 3.860 dec 25 491 3.459 ian 26 385 3.219 feb 26 381 4.002 mar 26 375 4.103 apr 26 394 3.187 mai 26 338 3.134 iun 26 454 3.452 iul 26 351 3.706 aug 26 428 3.395 sep 26 390 3.571 oct 26 342 3.393
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 50 100 150 200 250 < 2002: 44 rulate, prima înmatriculare 2002: 18 rulate, prima înmatriculare 2003: 16 rulate, prima înmatriculare 2004: 25 rulate, prima înmatriculare 2005: 77 rulate, prima înmatriculare 2006: 79 rulate, prima înmatriculare 2007: 120 rulate, prima înmatriculare 2008: 92 rulate, prima înmatriculare 2009: 135 rulate, prima înmatriculare 2010: 146 rulate, prima înmatriculare 2011: 1 noi 2011: 212 rulate, prima înmatriculare 2012: 214 rulate, prima înmatriculare 2013: 212 rulate, prima înmatriculare 2014: 197 rulate, prima înmatriculare 2015: 177 rulate, prima înmatriculare 2016: 160 rulate, prima înmatriculare 2017: 1 noi 2017: 143 rulate, prima înmatriculare 2018: 108 rulate, prima înmatriculare 2019: 124 rulate, prima înmatriculare 2020: 148 rulate, prima înmatriculare 2021: 199 rulate, prima înmatriculare 2022: 199 rulate, prima înmatriculare 2023: 107 rulate, prima înmatriculare 2024: 1 noi 2024: 87 rulate, prima înmatriculare 2025: 95 noi 2025: 93 rulate, prima înmatriculare 2026: 240 noi 2026: 2 rulate, prima înmatriculare < 2002 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023 2025
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2002 0 44 2002 0 18 2003 0 16 2004 0 25 2005 0 77 2006 0 79 2007 0 120 2008 0 92 2009 0 135 2010 0 146 2011 1 212 2012 0 214 2013 0 212 2014 0 197 2015 0 177 2016 0 160 2017 1 143 2018 0 108 2019 0 124 2020 0 148 2021 0 199 2022 0 199 2023 0 107 2024 1 87 2025 95 93 2026 240 2
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă SERIA 3 817 23,5% SERIA 5 641 18,5% X3 495 14,3% X1 280 8,1% SERIA 1 255 7,3% X5 243 7,0% SERIA 4 121 3,5% X6 120 3,5% SERIA 7 93 2,7% X4 80 2,3%
Toate (37) Modele: valoare, vehicule, cotă SERIA 2 71 2,0% Model necompletat 41 1,2% X2 28 0,8% IX3 26 0,7% X7 19 0,5% Z4 17 0,5% XM 15 0,4% M4 14 0,4% M3 13 0,4% IX 10 0,3% M5 10 0,3% SERIA 8 10 0,3% M2 9 0,3% SERIA 6 9 0,3% I4 8 0,2% IX1 7 0,2% M8 5 0,1% I3 3 0,1% IX2 2 0,1% M6 2 0,1% Z3 2 0,1% I5 1 0,0% I7 1 0,0% X REICHE 1 0,0% X SDRIVE 20D 1 0,0% X XDRIVE 20D 1 0,0% XDRIVE20D 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 1.325 38,2% Medii (D) 946 27,2% Mari și de lux (E) 755 21,7% Compacte (C) 326 9,4% Sport 72 2,1% Neclasificate 45 1,3% Mici (B) 3 0,1%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 637 18,3% Cluj 173 5,0% Timiș 147 4,2% Dolj 129 3,7% Ilfov 124 3,6% Argeș 117 3,4% Prahova 117 3,4% Mureș 107 3,1% Iași 104 3,0% Bihor 103 3,0%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Suceava 100 2,9% Bistrița-Năsăud 89 2,6% Brașov 86 2,5% Sibiu 86 2,5% Arad 85 2,4% Maramureș 77 2,2% Mehedinți 77 2,2% Galați 76 2,2% Neamț 73 2,1% Constanța 72 2,1% Gorj 70 2,0% Bacău 68 2,0% Dâmbovița 67 1,9% Vâlcea 54 1,6% Alba 51 1,5% Hunedoara 50 1,4% Sălaj 49 1,4% Botoșani 48 1,4% Olt 48 1,4% Satu Mare 47 1,4% Brăila 46 1,3% Caraș-Severin 42 1,2% Vaslui 39 1,1% Vrancea 38 1,1% Buzău 31 0,9% Giurgiu 31 0,9% Călărași 30 0,9% Teleorman 26 0,7% Ialomița 22 0,6% Harghita 15 0,4% Tulcea 13 0,4% Covasna 8 0,2%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 3.134 90,3% Noi 338 9,7%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 2.001 57,6% Hibrid 920 26,5% Benzină 494 14,2% Electric 57 1,6%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 2.600 74,9% Companie 872 25,1%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 1.729 49,8% Berlină 1.481 42,7% Cupeu 98 2,8% Berlină cu hayon 95 2,7% Cabriolet 68 2,0% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 1 0,0%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 3 0,1% 75-109 kW 617 17,8% 110-149 kW 1.880 54,1% 150-219 kW 554 16,0% 220 kW și peste 361 10,4% Necompletat 57 1,6%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 1 0,0% 1400-1599 cmc 197 5,7% 1600-1999 cmc 2.414 69,5% 2000-2999 cmc 742 21,4% 3000 cmc și peste 61 1,8% Necompletat 57 1,6%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.