Noi 368 -14,2% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 4.086 +33,7% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 6.070 +22,2% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 285 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 2.000 4.000 6.000 nov 24: 270 noi nov 24: 3.319 rulate, prima înmatriculare dec 24: 406 noi dec 24: 3.512 rulate, prima înmatriculare ian 25: 447 noi ian 25: 3.378 rulate, prima înmatriculare feb 25: 438 noi feb 25: 4.028 rulate, prima înmatriculare mar 25: 364 noi mar 25: 4.406 rulate, prima înmatriculare apr 25: 488 noi apr 25: 4.273 rulate, prima înmatriculare mai 25: 483 noi mai 25: 4.040 rulate, prima înmatriculare iun 25: 368 noi iun 25: 4.086 rulate, prima înmatriculare iul 25: 401 noi iul 25: 4.637 rulate, prima înmatriculare aug 25: 565 noi aug 25: 3.872 rulate, prima înmatriculare sep 25: 373 noi sep 25: 4.082 rulate, prima înmatriculare oct 25: 420 noi oct 25: 4.356 rulate, prima înmatriculare nov 25: 392 noi nov 25: 3.860 rulate, prima înmatriculare dec 25: 491 noi dec 25: 3.459 rulate, prima înmatriculare ian 26: 385 noi ian 26: 3.219 rulate, prima înmatriculare feb 26: 381 noi feb 26: 4.002 rulate, prima înmatriculare mar 26: 375 noi mar 26: 4.103 rulate, prima înmatriculare apr 26: 394 noi apr 26: 3.187 rulate, prima înmatriculare mai 26: 338 noi mai 26: 3.134 rulate, prima înmatriculare iun 26: 454 noi iun 26: 3.452 rulate, prima înmatriculare iul 26: 351 noi iul 26: 3.706 rulate, prima înmatriculare aug 26: 428 noi aug 26: 3.395 rulate, prima înmatriculare sep 26: 390 noi sep 26: 3.571 rulate, prima înmatriculare oct 26: 342 noi oct 26: 3.393 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 270 3.319 dec 24 406 3.512 ian 25 447 3.378 feb 25 438 4.028 mar 25 364 4.406 apr 25 488 4.273 mai 25 483 4.040 iun 25 368 4.086 iul 25 401 4.637 aug 25 565 3.872 sep 25 373 4.082 oct 25 420 4.356 nov 25 392 3.860 dec 25 491 3.459 ian 26 385 3.219 feb 26 381 4.002 mar 26 375 4.103 apr 26 394 3.187 mai 26 338 3.134 iun 26 454 3.452 iul 26 351 3.706 aug 26 428 3.395 sep 26 390 3.571 oct 26 342 3.393
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 400 < 2001: 42 rulate, prima înmatriculare 2001: 10 rulate, prima înmatriculare 2002: 21 rulate, prima înmatriculare 2003: 23 rulate, prima înmatriculare 2004: 43 rulate, prima înmatriculare 2005: 127 rulate, prima înmatriculare 2006: 143 rulate, prima înmatriculare 2007: 147 rulate, prima înmatriculare 2008: 172 rulate, prima înmatriculare 2009: 188 rulate, prima înmatriculare 2010: 217 rulate, prima înmatriculare 2011: 281 rulate, prima înmatriculare 2012: 286 rulate, prima înmatriculare 2013: 255 rulate, prima înmatriculare 2014: 232 rulate, prima înmatriculare 2015: 221 rulate, prima înmatriculare 2016: 188 rulate, prima înmatriculare 2017: 159 rulate, prima înmatriculare 2018: 1 noi 2018: 127 rulate, prima înmatriculare 2019: 220 rulate, prima înmatriculare 2020: 309 rulate, prima înmatriculare 2021: 1 noi 2021: 283 rulate, prima înmatriculare 2022: 1 noi 2022: 109 rulate, prima înmatriculare 2023: 2 noi 2023: 116 rulate, prima înmatriculare 2024: 46 noi 2024: 159 rulate, prima înmatriculare 2025: 317 noi 2025: 8 rulate, prima înmatriculare < 2001 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022 2024
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2001 0 42 2001 0 10 2002 0 21 2003 0 23 2004 0 43 2005 0 127 2006 0 143 2007 0 147 2008 0 172 2009 0 188 2010 0 217 2011 0 281 2012 0 286 2013 0 255 2014 0 232 2015 0 221 2016 0 188 2017 0 159 2018 1 127 2019 0 220 2020 0 309 2021 1 283 2022 1 109 2023 2 116 2024 46 159 2025 317 8
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă SERIA 3 1.084 24,3% SERIA 5 922 20,7% X3 585 13,1% X1 381 8,6% SERIA 1 346 7,8% X5 282 6,3% X6 136 3,1% SERIA 4 128 2,9% SERIA 7 123 2,8% X4 110 2,5%
Toate (38) Modele: valoare, vehicule, cotă SERIA 2 86 1,9% Model necompletat 52 1,2% X2 40 0,9% X7 20 0,4% SERIA 6 19 0,4% SERIA 8 16 0,4% IX 14 0,3% M5 13 0,3% Z4 12 0,3% IX1 11 0,2% M3 11 0,2% XM 11 0,2% M4 10 0,2% I4 7 0,2% IX3 6 0,1% I3 5 0,1% M2 5 0,1% IX2 4 0,1% XDRIVE20D 4 0,1% Z3 3 0,1% ALPINA XB7 1 0,0% I5 1 0,0% I7 1 0,0% S DRIVE 40I 1 0,0% X DRIVE 23D 1 0,0% X REIHE 1 0,0% X SDRIVE 20D 1 0,0% XDRIVE23D 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 1.600 35,9% Medii (D) 1.219 27,4% Mari și de lux (E) 1.082 24,3% Compacte (C) 432 9,7% Neclasificate 62 1,4% Sport 54 1,2% Mici (B) 5 0,1%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 907 20,4% Cluj 238 5,3% Timiș 201 4,5% Argeș 189 4,2% Dolj 186 4,2% Bihor 157 3,5% Ilfov 156 3,5% Prahova 131 2,9% Iași 117 2,6% Mureș 113 2,5%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Suceava 109 2,4% Maramureș 104 2,3% Bacău 100 2,2% Arad 95 2,1% Gorj 95 2,1% Vâlcea 94 2,1% Mehedinți 91 2,0% Olt 89 2,0% Bistrița-Năsăud 87 2,0% Sibiu 86 1,9% Galați 85 1,9% Dâmbovița 83 1,9% Constanța 80 1,8% Alba 72 1,6% Brașov 72 1,6% Hunedoara 70 1,6% Satu Mare 63 1,4% Neamț 62 1,4% Botoșani 58 1,3% Sălaj 55 1,2% Vrancea 53 1,2% Caraș-Severin 52 1,2% Brăila 46 1,0% Buzău 45 1,0% Vaslui 35 0,8% Harghita 33 0,7% Ialomița 30 0,7% Teleorman 29 0,7% Giurgiu 28 0,6% Călărași 26 0,6% Covasna 20 0,4% Tulcea 12 0,3%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 4.086 91,7% Noi 368 8,3%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 2.728 61,2% Hibrid 1.094 24,6% Benzină 583 13,1% Electric 48 1,1% GNC/GNL 1 0,0%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 3.421 76,8% Companie 1.033 23,2%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 2.245 50,4% Berlină 1.956 43,9% Berlină cu hayon 107 2,4% Cupeu 91 2,0% Cabriolet 55 1,2%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 5 0,1% 75-109 kW 798 17,9% 110-149 kW 2.453 55,1% 150-219 kW 781 17,5% 220 kW și peste 369 8,3% Necompletat 48 1,1%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 1 0,0% 1400-1599 cmc 217 4,9% 1600-1999 cmc 3.180 71,4% 2000-2999 cmc 943 21,2% 3000 cmc și peste 65 1,5% Necompletat 48 1,1%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.