Înmatriculări BMW SERIA 5, iunie 2026

Noi21-36,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare701-21,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri72

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 12 noinov 24: 672 rulate, prima înmatricularedec 24: 18 noidec 24: 712 rulate, prima înmatriculareian 25: 17 noiian 25: 735 rulate, prima înmatricularefeb 25: 30 noifeb 25: 867 rulate, prima înmatricularemar 25: 31 noimar 25: 956 rulate, prima înmatriculareapr 25: 27 noiapr 25: 864 rulate, prima înmatricularemai 25: 21 noimai 25: 837 rulate, prima înmatriculareiun 25: 33 noiiun 25: 889 rulate, prima înmatriculareiul 25: 26 noiiul 25: 961 rulate, prima înmatriculareaug 25: 40 noiaug 25: 806 rulate, prima înmatricularesep 25: 14 noisep 25: 876 rulate, prima înmatriculareoct 25: 17 noioct 25: 855 rulate, prima înmatricularenov 25: 19 noinov 25: 734 rulate, prima înmatricularedec 25: 26 noidec 25: 701 rulate, prima înmatriculareian 26: 17 noiian 26: 651 rulate, prima înmatricularefeb 26: 22 noifeb 26: 782 rulate, prima înmatricularemar 26: 27 noimar 26: 863 rulate, prima înmatriculareapr 26: 19 noiapr 26: 679 rulate, prima înmatricularemai 26: 24 noimai 26: 617 rulate, prima înmatriculareiun 26: 21 noiiun 26: 701 rulate, prima înmatriculareiul 26: 17 noiiul 26: 742 rulate, prima înmatriculareaug 26: 9 noiaug 26: 675 rulate, prima înmatricularesep 26: 21 noisep 26: 671 rulate, prima înmatriculareoct 26: 13 noioct 26: 663 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2412672
dec 2418712
ian 2517735
feb 2530867
mar 2531956
apr 2527864
mai 2521837
iun 2533889
iul 2526961
aug 2540806
sep 2514876
oct 2517855
nov 2519734
dec 2526701
ian 2617651
feb 2622782
mar 2627863
apr 2619679
mai 2624617
iun 2621701
iul 2617742
aug 269675
sep 2621671
oct 2613663

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2002: 9 rulate, prima înmatriculare2002: 7 rulate, prima înmatriculare2003: 9 rulate, prima înmatriculare2004: 9 rulate, prima înmatriculare2005: 12 rulate, prima înmatriculare2006: 17 rulate, prima înmatriculare2007: 20 rulate, prima înmatriculare2008: 16 rulate, prima înmatriculare2009: 32 rulate, prima înmatriculare2010: 47 rulate, prima înmatriculare2011: 52 rulate, prima înmatriculare2012: 74 rulate, prima înmatriculare2013: 72 rulate, prima înmatriculare2014: 45 rulate, prima înmatriculare2015: 1 noi2015: 30 rulate, prima înmatriculare2016: 16 rulate, prima înmatriculare2017: 23 rulate, prima înmatriculare2018: 22 rulate, prima înmatriculare2019: 35 rulate, prima înmatriculare2020: 25 rulate, prima înmatriculare2021: 33 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2022: 38 rulate, prima înmatriculare2023: 18 rulate, prima înmatriculare2024: 22 rulate, prima înmatriculare2025: 1 noi2025: 18 rulate, prima înmatriculare2026: 18 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200209
200207
200309
200409
2005012
2006017
2007020
2008016
2009032
2010047
2011052
2012074
2013072
2014045
2015130
2016016
2017023
2018022
2019035
2020025
2021033
2022138
2023018
2024022
2025118
2026180

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Mari și de lux (E)722100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București7810,8%
Argeș395,4%
Prahova324,4%
Cluj294,0%
Timiș283,9%
Ilfov273,7%
Suceava273,7%
Bihor263,6%
Arad243,3%
Dolj233,2%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Mureș212,9%
Constanța202,8%
Dâmbovița202,8%
Olt202,8%
Mehedinți192,6%
Vâlcea192,6%
Iași182,5%
Sălaj182,5%
Bacău172,4%
Bistrița-Năsăud162,2%
Maramureș162,2%
Sibiu152,1%
Alba141,9%
Gorj141,9%
Brăila131,8%
Brașov131,8%
Galați131,8%
Hunedoara131,8%
Botoșani121,7%
Satu Mare121,7%
Caraș-Severin111,5%
Neamț91,2%
Giurgiu81,1%
Buzău71,0%
Vrancea71,0%
Vaslui60,8%
Harghita50,7%
Teleorman50,7%
Călărași40,6%
Covasna20,3%
Ialomița10,1%
Tulcea10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare70197,1%
Noi212,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină48166,6%
Hibrid19126,5%
Benzină506,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică60283,4%
Companie12016,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină52973,3%
Break19326,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW101,4%
110-149 kW53774,4%
150-219 kW14720,4%
220 kW și peste283,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1600-1999 cmc54976,0%
2000-2999 cmc17123,7%
3000 cmc și peste20,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export6691,7%
Dezmembrare68,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.