Noi 318 +17,3% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 2.427 -17,3% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 4.260 -2,5% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 348 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 4.000 nov 24: 221 noi nov 24: 2.724 rulate, prima înmatriculare dec 24: 205 noi dec 24: 2.918 rulate, prima înmatriculare ian 25: 220 noi ian 25: 2.836 rulate, prima înmatriculare feb 25: 249 noi feb 25: 3.263 rulate, prima înmatriculare mar 25: 176 noi mar 25: 3.482 rulate, prima înmatriculare apr 25: 242 noi apr 25: 3.303 rulate, prima înmatriculare mai 25: 187 noi mai 25: 3.013 rulate, prima înmatriculare iun 25: 271 noi iun 25: 2.935 rulate, prima înmatriculare iul 25: 290 noi iul 25: 3.484 rulate, prima înmatriculare aug 25: 238 noi aug 25: 2.928 rulate, prima înmatriculare sep 25: 248 noi sep 25: 3.065 rulate, prima înmatriculare oct 25: 355 noi oct 25: 3.238 rulate, prima înmatriculare nov 25: 370 noi nov 25: 2.815 rulate, prima înmatriculare dec 25: 324 noi dec 25: 2.631 rulate, prima înmatriculare ian 26: 232 noi ian 26: 2.584 rulate, prima înmatriculare feb 26: 226 noi feb 26: 2.927 rulate, prima înmatriculare mar 26: 246 noi mar 26: 2.925 rulate, prima înmatriculare apr 26: 348 noi apr 26: 2.595 rulate, prima înmatriculare mai 26: 371 noi mai 26: 2.288 rulate, prima înmatriculare iun 26: 318 noi iun 26: 2.427 rulate, prima înmatriculare iul 26: 254 noi iul 26: 2.674 rulate, prima înmatriculare aug 26: 170 noi aug 26: 2.449 rulate, prima înmatriculare sep 26: 203 noi sep 26: 2.532 rulate, prima înmatriculare oct 26: 211 noi oct 26: 2.496 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 221 2.724 dec 24 205 2.918 ian 25 220 2.836 feb 25 249 3.263 mar 25 176 3.482 apr 25 242 3.303 mai 25 187 3.013 iun 25 271 2.935 iul 25 290 3.484 aug 25 238 2.928 sep 25 248 3.065 oct 25 355 3.238 nov 25 370 2.815 dec 25 324 2.631 ian 26 232 2.584 feb 26 226 2.927 mar 26 246 2.925 apr 26 348 2.595 mai 26 371 2.288 iun 26 318 2.427 iul 26 254 2.674 aug 26 170 2.449 sep 26 203 2.532 oct 26 211 2.496
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 50 100 150 200 250 < 2002: 33 rulate, prima înmatriculare 2002: 13 rulate, prima înmatriculare 2003: 30 rulate, prima înmatriculare 2004: 1 noi 2004: 39 rulate, prima înmatriculare 2005: 58 rulate, prima înmatriculare 2006: 71 rulate, prima înmatriculare 2007: 81 rulate, prima înmatriculare 2008: 120 rulate, prima înmatriculare 2009: 1 noi 2009: 158 rulate, prima înmatriculare 2010: 153 rulate, prima înmatriculare 2011: 195 rulate, prima înmatriculare 2012: 177 rulate, prima înmatriculare 2013: 178 rulate, prima înmatriculare 2014: 169 rulate, prima înmatriculare 2015: 165 rulate, prima înmatriculare 2016: 137 rulate, prima înmatriculare 2017: 108 rulate, prima înmatriculare 2018: 80 rulate, prima înmatriculare 2019: 80 rulate, prima înmatriculare 2020: 76 rulate, prima înmatriculare 2021: 101 rulate, prima înmatriculare 2022: 110 rulate, prima înmatriculare 2023: 52 rulate, prima înmatriculare 2024: 20 rulate, prima înmatriculare 2025: 99 noi 2025: 21 rulate, prima înmatriculare 2026: 217 noi 2026: 2 rulate, prima înmatriculare < 2002 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023 2025
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2002 0 33 2002 0 13 2003 0 30 2004 1 39 2005 0 58 2006 0 71 2007 0 81 2008 0 120 2009 1 158 2010 0 153 2011 0 195 2012 0 177 2013 0 178 2014 0 169 2015 0 165 2016 0 137 2017 0 108 2018 0 80 2019 0 80 2020 0 76 2021 0 101 2022 0 110 2023 0 52 2024 0 20 2025 99 21 2026 217 2
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă A4 851 31,0% A6 419 15,3% Q5 406 14,8% A3 293 10,7% A5 250 9,1% Q3 160 5,8% Q7 70 2,6% A7 44 1,6% Model necompletat 43 1,6% A1 36 1,3%
Toate (36) Modele: valoare, vehicule, cotă A8 29 1,1% Q8 27 1,0% Q2 14 0,5% SQ5 14 0,5% E-TRON 11 0,4% TT 10 0,4% Q6 8 0,3% Q4 7 0,3% RS6 7 0,3% S3 7 0,3% S6 5 0,2% S8 5 0,2% RS3 4 0,1% RS5 4 0,1% S5 4 0,1% 100 2 0,1% 80 2 0,1% RS Q8 2 0,1% RS7 2 0,1% S4 2 0,1% SQ8 2 0,1% A2 1 0,0% CABRIO 1 0,0% E-TRON GT 1 0,0% KABRIOLET 1 0,0% S7 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Medii (D) 1.103 40,2% SUV 719 26,2% Mari și de lux (E) 492 17,9% Compacte (C) 295 10,7% Sport 54 2,0% Neclasificate 45 1,6% Mici (B) 37 1,3%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 281 10,2% Cluj 190 6,9% Suceava 152 5,5% Mureș 128 4,7% Timiș 116 4,2% Bihor 104 3,8% Prahova 87 3,2% Brașov 83 3,0% Sibiu 80 2,9% Bacău 78 2,8%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Alba 75 2,7% Arad 75 2,7% Bistrița-Năsăud 71 2,6% Maramureș 71 2,6% Argeș 68 2,5% Botoșani 65 2,4% Iași 65 2,4% Constanța 64 2,3% Satu Mare 60 2,2% Ilfov 59 2,1% Neamț 59 2,1% Hunedoara 57 2,1% Vâlcea 54 2,0% Galați 52 1,9% Sălaj 51 1,9% Caraș-Severin 47 1,7% Gorj 47 1,7% Dâmbovița 46 1,7% Dolj 42 1,5% Vaslui 41 1,5% Vrancea 38 1,4% Buzău 36 1,3% Harghita 36 1,3% Mehedinți 35 1,3% Ialomița 22 0,8% Olt 22 0,8% Covasna 21 0,8% Brăila 18 0,7% Teleorman 14 0,5% Giurgiu 13 0,5% Tulcea 12 0,4% Călărași 10 0,4%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 2.427 88,4% Noi 318 11,6%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 1.717 62,6% Hibrid 604 22,0% Benzină 392 14,3% Electric 32 1,2%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 2.207 80,4% Companie 537 19,6% Persoană străină 1 0,0%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 1.530 55,7% Berlină cu hayon 618 22,5% Berlină 536 19,5% Cupeu 29 1,1% Cabriolet 25 0,9% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 7 0,3%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 42 1,5% 75-109 kW 782 28,5% 110-149 kW 1.107 40,3% 150-219 kW 639 23,3% 220 kW și peste 143 5,2% Necompletat 32 1,2%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 13 0,5% 1000-1399 cmc 87 3,2% 1400-1599 cmc 150 5,5% 1600-1999 cmc 2.044 74,5% 2000-2999 cmc 392 14,3% 3000 cmc și peste 27 1,0% Necompletat 32 1,2%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.