Noi 371 +98,4% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 2.288 -24,1% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 3.944 -15,8% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 279 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 4.000 nov 24: 221 noi nov 24: 2.724 rulate, prima înmatriculare dec 24: 205 noi dec 24: 2.918 rulate, prima înmatriculare ian 25: 220 noi ian 25: 2.836 rulate, prima înmatriculare feb 25: 249 noi feb 25: 3.263 rulate, prima înmatriculare mar 25: 176 noi mar 25: 3.482 rulate, prima înmatriculare apr 25: 242 noi apr 25: 3.303 rulate, prima înmatriculare mai 25: 187 noi mai 25: 3.013 rulate, prima înmatriculare iun 25: 271 noi iun 25: 2.935 rulate, prima înmatriculare iul 25: 290 noi iul 25: 3.484 rulate, prima înmatriculare aug 25: 238 noi aug 25: 2.928 rulate, prima înmatriculare sep 25: 248 noi sep 25: 3.065 rulate, prima înmatriculare oct 25: 355 noi oct 25: 3.238 rulate, prima înmatriculare nov 25: 370 noi nov 25: 2.815 rulate, prima înmatriculare dec 25: 324 noi dec 25: 2.631 rulate, prima înmatriculare ian 26: 232 noi ian 26: 2.584 rulate, prima înmatriculare feb 26: 226 noi feb 26: 2.927 rulate, prima înmatriculare mar 26: 246 noi mar 26: 2.925 rulate, prima înmatriculare apr 26: 348 noi apr 26: 2.595 rulate, prima înmatriculare mai 26: 371 noi mai 26: 2.288 rulate, prima înmatriculare iun 26: 318 noi iun 26: 2.427 rulate, prima înmatriculare iul 26: 254 noi iul 26: 2.674 rulate, prima înmatriculare aug 26: 170 noi aug 26: 2.449 rulate, prima înmatriculare sep 26: 203 noi sep 26: 2.532 rulate, prima înmatriculare oct 26: 211 noi oct 26: 2.496 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 221 2.724 dec 24 205 2.918 ian 25 220 2.836 feb 25 249 3.263 mar 25 176 3.482 apr 25 242 3.303 mai 25 187 3.013 iun 25 271 2.935 iul 25 290 3.484 aug 25 238 2.928 sep 25 248 3.065 oct 25 355 3.238 nov 25 370 2.815 dec 25 324 2.631 ian 26 232 2.584 feb 26 226 2.927 mar 26 246 2.925 apr 26 348 2.595 mai 26 371 2.288 iun 26 318 2.427 iul 26 254 2.674 aug 26 170 2.449 sep 26 203 2.532 oct 26 211 2.496
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 50 100 150 200 250 < 2002: 19 rulate, prima înmatriculare 2002: 16 rulate, prima înmatriculare 2003: 23 rulate, prima înmatriculare 2004: 31 rulate, prima înmatriculare 2005: 48 rulate, prima înmatriculare 2006: 91 rulate, prima înmatriculare 2007: 77 rulate, prima înmatriculare 2008: 112 rulate, prima înmatriculare 2009: 144 rulate, prima înmatriculare 2010: 157 rulate, prima înmatriculare 2011: 165 rulate, prima înmatriculare 2012: 198 rulate, prima înmatriculare 2013: 156 rulate, prima înmatriculare 2014: 165 rulate, prima înmatriculare 2015: 157 rulate, prima înmatriculare 2016: 126 rulate, prima înmatriculare 2017: 98 rulate, prima înmatriculare 2018: 88 rulate, prima înmatriculare 2019: 77 rulate, prima înmatriculare 2020: 84 rulate, prima înmatriculare 2021: 80 rulate, prima înmatriculare 2022: 102 rulate, prima înmatriculare 2023: 42 rulate, prima înmatriculare 2024: 11 rulate, prima înmatriculare 2025: 140 noi 2025: 18 rulate, prima înmatriculare 2026: 231 noi 2026: 3 rulate, prima înmatriculare < 2002 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023 2025
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2002 0 19 2002 0 16 2003 0 23 2004 0 31 2005 0 48 2006 0 91 2007 0 77 2008 0 112 2009 0 144 2010 0 157 2011 0 165 2012 0 198 2013 0 156 2014 0 165 2015 0 157 2016 0 126 2017 0 98 2018 0 88 2019 0 77 2020 0 84 2021 0 80 2022 0 102 2023 0 42 2024 0 11 2025 140 18 2026 231 3
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă A4 785 29,5% Q5 420 15,8% A6 412 15,5% A3 359 13,5% A5 200 7,5% Q3 163 6,1% Q7 52 2,0% Q8 44 1,7% Model necompletat 39 1,5% A7 29 1,1%
Toate (34) Modele: valoare, vehicule, cotă A8 24 0,9% A1 23 0,9% E-TRON 17 0,6% SQ5 15 0,6% Q2 12 0,5% Q4 10 0,4% TT 10 0,4% S3 8 0,3% S6 6 0,2% A2 5 0,2% Q6 5 0,2% S8 3 0,1% E-TRON GT 2 0,1% RS Q8 2 0,1% RS3 2 0,1% RS5 2 0,1% RS7 2 0,1% S5 2 0,1% 80 1 0,0% COUPE GT 1 0,0% RS Q3 1 0,0% RS4 1 0,0% RS6 1 0,0% S7 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Medii (D) 985 37,0% SUV 738 27,8% Mari și de lux (E) 465 17,5% Compacte (C) 360 13,5% Sport 43 1,6% Neclasificate 40 1,5% Mici (B) 28 1,1%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 264 9,9% Cluj 209 7,9% Suceava 146 5,5% Mureș 108 4,1% Timiș 97 3,6% Bihor 93 3,5% Alba 89 3,3% Sibiu 87 3,3% Maramureș 86 3,2% Iași 83 3,1%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Bacău 73 2,7% Prahova 73 2,7% Arad 72 2,7% Brașov 67 2,5% Argeș 64 2,4% Ilfov 63 2,4% Bistrița-Năsăud 61 2,3% Hunedoara 61 2,3% Neamț 58 2,2% Satu Mare 58 2,2% Constanța 54 2,0% Dolj 53 2,0% Vâlcea 53 2,0% Sălaj 51 1,9% Mehedinți 50 1,9% Caraș-Severin 46 1,7% Buzău 44 1,7% Dâmbovița 44 1,7% Galați 44 1,7% Botoșani 43 1,6% Gorj 42 1,6% Vrancea 41 1,5% Olt 36 1,4% Harghita 27 1,0% Vaslui 26 1,0% Covasna 24 0,9% Brăila 18 0,7% Teleorman 18 0,7% Ialomița 15 0,6% Călărași 7 0,3% Tulcea 7 0,3% Giurgiu 4 0,2%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 2.288 86,0% Noi 371 14,0%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 1.622 61,0% Hibrid 619 23,3% Benzină 379 14,3% Electric 39 1,5%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 2.073 78,0% Companie 586 22,0%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 1.496 56,3% Berlină cu hayon 604 22,7% Berlină 502 18,9% Cupeu 35 1,3% Cabriolet 17 0,6% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 5 0,2%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 27 1,0% 75-109 kW 775 29,1% 110-149 kW 1.060 39,9% 150-219 kW 627 23,6% 220 kW și peste 131 4,9% Necompletat 39 1,5%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 5 0,2% 1000-1399 cmc 93 3,5% 1400-1599 cmc 184 6,9% 1600-1999 cmc 1.952 73,4% 2000-2999 cmc 372 14,0% 3000 cmc și peste 14 0,5% Necompletat 39 1,5%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.