Noi 271 +15,8% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 2.935 +18,4% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 4.370 +15,2% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 218 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 4.000 nov 24: 221 noi nov 24: 2.724 rulate, prima înmatriculare dec 24: 205 noi dec 24: 2.918 rulate, prima înmatriculare ian 25: 220 noi ian 25: 2.836 rulate, prima înmatriculare feb 25: 249 noi feb 25: 3.263 rulate, prima înmatriculare mar 25: 176 noi mar 25: 3.482 rulate, prima înmatriculare apr 25: 242 noi apr 25: 3.303 rulate, prima înmatriculare mai 25: 187 noi mai 25: 3.013 rulate, prima înmatriculare iun 25: 271 noi iun 25: 2.935 rulate, prima înmatriculare iul 25: 290 noi iul 25: 3.484 rulate, prima înmatriculare aug 25: 238 noi aug 25: 2.928 rulate, prima înmatriculare sep 25: 248 noi sep 25: 3.065 rulate, prima înmatriculare oct 25: 355 noi oct 25: 3.238 rulate, prima înmatriculare nov 25: 370 noi nov 25: 2.815 rulate, prima înmatriculare dec 25: 324 noi dec 25: 2.631 rulate, prima înmatriculare ian 26: 232 noi ian 26: 2.584 rulate, prima înmatriculare feb 26: 226 noi feb 26: 2.927 rulate, prima înmatriculare mar 26: 246 noi mar 26: 2.925 rulate, prima înmatriculare apr 26: 348 noi apr 26: 2.595 rulate, prima înmatriculare mai 26: 371 noi mai 26: 2.288 rulate, prima înmatriculare iun 26: 318 noi iun 26: 2.427 rulate, prima înmatriculare iul 26: 254 noi iul 26: 2.674 rulate, prima înmatriculare aug 26: 170 noi aug 26: 2.449 rulate, prima înmatriculare sep 26: 203 noi sep 26: 2.532 rulate, prima înmatriculare oct 26: 211 noi oct 26: 2.496 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 221 2.724 dec 24 205 2.918 ian 25 220 2.836 feb 25 249 3.263 mar 25 176 3.482 apr 25 242 3.303 mai 25 187 3.013 iun 25 271 2.935 iul 25 290 3.484 aug 25 238 2.928 sep 25 248 3.065 oct 25 355 3.238 nov 25 370 2.815 dec 25 324 2.631 ian 26 232 2.584 feb 26 226 2.927 mar 26 246 2.925 apr 26 348 2.595 mai 26 371 2.288 iun 26 318 2.427 iul 26 254 2.674 aug 26 170 2.449 sep 26 203 2.532 oct 26 211 2.496
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 50 100 150 200 250 < 2001: 25 rulate, prima înmatriculare 2001: 23 rulate, prima înmatriculare 2002: 40 rulate, prima înmatriculare 2003: 39 rulate, prima înmatriculare 2004: 60 rulate, prima înmatriculare 2005: 86 rulate, prima înmatriculare 2006: 112 rulate, prima înmatriculare 2007: 138 rulate, prima înmatriculare 2008: 156 rulate, prima înmatriculare 2009: 182 rulate, prima înmatriculare 2010: 201 rulate, prima înmatriculare 2011: 237 rulate, prima înmatriculare 2012: 223 rulate, prima înmatriculare 2013: 180 rulate, prima înmatriculare 2014: 192 rulate, prima înmatriculare 2015: 193 rulate, prima înmatriculare 2016: 146 rulate, prima înmatriculare 2017: 111 rulate, prima înmatriculare 2018: 83 rulate, prima înmatriculare 2019: 105 rulate, prima înmatriculare 2020: 150 rulate, prima înmatriculare 2021: 141 rulate, prima înmatriculare 2022: 44 rulate, prima înmatriculare 2023: 33 rulate, prima înmatriculare 2024: 37 noi 2024: 27 rulate, prima înmatriculare 2025: 234 noi 2025: 8 rulate, prima înmatriculare < 2001 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022 2024
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2001 0 25 2001 0 23 2002 0 40 2003 0 39 2004 0 60 2005 0 86 2006 0 112 2007 0 138 2008 0 156 2009 0 182 2010 0 201 2011 0 237 2012 0 223 2013 0 180 2014 0 192 2015 0 193 2016 0 146 2017 0 111 2018 0 83 2019 0 105 2020 0 150 2021 0 141 2022 0 44 2023 0 33 2024 37 27 2025 234 8
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă A4 1.075 33,5% A6 529 16,5% Q5 379 11,8% A3 355 11,1% A5 289 9,0% Q3 203 6,3% Q7 72 2,2% Q8 65 2,0% A7 38 1,2% A8 37 1,2%
Toate (37) Modele: valoare, vehicule, cotă Model necompletat 34 1,1% A1 24 0,7% TT 14 0,4% E-TRON 13 0,4% Q2 13 0,4% SQ5 8 0,2% RS Q8 6 0,2% S6 5 0,2% S8 5 0,2% 80 4 0,1% RS7 4 0,1% S5 4 0,1% S7 4 0,1% SQ8 4 0,1% A2 3 0,1% Q4 3 0,1% RS6 3 0,1% S3 3 0,1% Q6 2 0,1% 4A LIMOUSINE 1 0,0% E-TRON GT 1 0,0% KABRIOLET 1 0,0% RS3 1 0,0% RS4 1 0,0% RS5 1 0,0% S4 1 0,0% SQ7 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Medii (D) 1.364 42,5% SUV 763 23,8% Mari și de lux (E) 604 18,8% Compacte (C) 359 11,2% Sport 53 1,7% Neclasificate 36 1,1% Mici (B) 27 0,8%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 375 11,7% Suceava 192 6,0% Bihor 160 5,0% Cluj 150 4,7% Timiș 134 4,2% Mureș 127 4,0% Arad 107 3,3% Bistrița-Năsăud 98 3,1% Iași 98 3,1% Bacău 93 2,9%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Prahova 93 2,9% Sibiu 87 2,7% Brașov 86 2,7% Neamț 85 2,7% Maramureș 83 2,6% Botoșani 79 2,5% Alba 75 2,3% Ilfov 73 2,3% Argeș 70 2,2% Dolj 69 2,2% Constanța 67 2,1% Satu Mare 64 2,0% Dâmbovița 62 1,9% Sălaj 59 1,8% Hunedoara 55 1,7% Mehedinți 52 1,6% Vâlcea 52 1,6% Caraș-Severin 51 1,6% Gorj 50 1,6% Galați 46 1,4% Olt 40 1,2% Harghita 39 1,2% Vrancea 39 1,2% Vaslui 38 1,2% Ialomița 29 0,9% Buzău 27 0,8% Covasna 24 0,7% Brăila 19 0,6% Călărași 16 0,5% Teleorman 15 0,5% Giurgiu 14 0,4% Tulcea 14 0,4%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 2.935 91,5% Noi 271 8,5%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 2.106 65,7% Hibrid 607 18,9% Benzină 474 14,8% Electric 19 0,6%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 2.632 82,1% Companie 574 17,9%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 1.800 56,1% Berlină 692 21,6% Berlină cu hayon 634 19,8% Cupeu 42 1,3% Cabriolet 36 1,1% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 2 0,1%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 51 1,6% 75-109 kW 991 30,9% 110-149 kW 1.378 43,0% 150-219 kW 611 19,1% 220 kW și peste 156 4,9% Necompletat 19 0,6%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 5 0,2% 1000-1399 cmc 84 2,6% 1400-1599 cmc 167 5,2% 1600-1999 cmc 2.409 75,1% 2000-2999 cmc 494 15,4% 3000 cmc și peste 28 0,9% Necompletat 19 0,6%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.